Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

FIN-454644 sporočil: 10.889
Pred drugo svetovno vojno so hudobni kapitalisti gradili stanovanjske bloke. Najznamenitejsi so bili Hutterjvei v Mariboru in Dukicevi v Ljubljani.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2709770

Strani: 1

anon-178149 sporočil: 4.311
[FIN-454644]
Pred drugo svetovno vojno so hudobni kapitalisti gradili stanovanjske bloke. Najznamenitejsi so bili Hutterjvei v Mariboru in Dukicevi v Ljubljani.
Pazi med Hutterjevimi v MB in Dukićevimi v LJ je ena velika razlika. Investitor v prvem primeru je bil kar g. H, v drugem primeru je bil pa g. D le gradbenik, investitorji pa razni, od Fonda za gradnjo stanovanj državnih železnic (Fondovi bloki) do Pokojninskega sklada TPK. V tem primeru je šlo za tipično kapitalsko investicijo pok. sklada v nepremičnine, medtem ko so bila stanovanja v Mb namenjena zaposlenim v firmi, verjetno tudi tudi v porimeru Fondovih blokov. In ravno v Mb je naslednica tekstilne tovarne H, to je MTT zgradila res lepe bloke, nedaleč stran od predvojne prednice, seveda so se morali kosati s predvojnim. In v njih so stanovali tudi delavci, v H bloku pa nameščenci.
Predvojni kapitalisti marsikje po E so kar lepo poskrbeli za zaposlene, vsekakor bolje kot današnji, ki jim je delavec le strošek. Seveda pa bivanjske razmere v vseh blokih niso bile na tako visokem nivoju, tudi stanovanja tovarne H za delavce so bila skromna, pa boljša od stare železniške kolonije iz konca XIX. stoletja s stranišči na štrbunk. S časom se pač vse spreminja. Ko pa ga. ST tako govori, kako slabo je bilo v socializmu glede na današne blagostanje v kapitalizmu se ne bom vračal na samo ČB TV v socializmu in samo NMT telefoni v njegovi končni fazi. Poraja vprašanje ali sploh razmišlja zakaj takšne razlike tekom nekaj desetletij. Za primerjavo naj povem samo to, da v začetnem času socializma velik del stanovanj v MB sploh ni imel stekel na oknih, tudi naše ne, takšna beda je bila socializmu. Seveda pa ne razmisli v svoji puhli glavi, zakaj je bilo recimo takšno pomanjkanje okenskega stekla po vojni.

Strani: 1