Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-49383 sporočil: 3.465
A si slucajno SKM 2017 ocenil tudi za Hravasko? Je romunski vlak prehitel Hrvaskega? (naslov zanimive kolumne).


Jaz sem se iz tega teksta veliko naučil, verjetno bo treba uvesti termin Balkanski tiger.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2707986

Strani: 1

anon-15342 sporočil: 8.014
[janeztomazic]
A si slucajno SKM 2017 ocenil tudi za Hravasko? Je romunski vlak prehitel Hrvaskega? (naslov zanimive kolumne).
Zelo verjetno ga je.

Hrvaška je podatek za 2015, ki sem ga obravnaval v tisti kolumni pred letom in pol, ki jo omenjaš, sicer pozneje popravila krepko navzgor (s 16.700 SKM na 17.200 SKM), Romunija pa ga ni korigirala in ostaja pri 16.300 SKM. Zato je Romunija tudi v 2016 še ni prehitela (17.000 SKM, Hrvaška pa 17.500 SKM). Ampak glede na veliko razliko v lanski rasti BDP (realno Romunija 6.8%, Hrvaška 2.8%; nominalno Romunija 10.7%, Hrvaška 4.9%), je kot že rečeno zelo verjetno, da jo je lani: če za oceno rasti BDP PC v SKM uporabimo kar nominalna odstotka, dobimo za lani za Romunijo 18.800 SKM in za Hrvaško 18.400 SKM, če uporabimo realna (kar zadevo malo podceni, ker Eurostat podatkov o SKM ne korigira za inflacijo), pa dobimo za Romunijo 18.200 SKM in za Hrvaško 18.000 SKM.

Če se bo na koncu kljub temu izkazalo, da Romunija še ni prehitela Hrvaške in ji je zaradi kake korekcije zmanjkalo na tretji decimalki, jo bo pa letos - EK za letos Hrvaški napoveduje 2.8% realno rast BDP, Romuniji pa 4.5% ...
Jaz sem se iz tega teksta veliko naučil, verjetno bo treba uvesti termin Balkanski tiger.
Ja, verjetno je res smiselno, ker bo pomagalo pri soočanju z novo realnostjo. Glede na to, kako posmehljivo oziroma vzvišeno se je še pred nekaj leti gledalo na Romunijo, bo to soočanje oziroma sprejemanje realnosti pač proces. Podobno, kot je bilo proces tudi opuščanje posmeha oziroma vzvišenosti glede Češke kakšno desetletje prej.
BlazVo sporočil: 2.599
[janeztomazic]
A si slucajno SKM 2017 ocenil tudi za Hravasko? Je romunski vlak prehitel Hrvaskega? (naslov zanimive kolumne).


Jaz sem se iz tega teksta veliko naučil, verjetno bo treba uvesti termin Balkanski tiger.
Lahko bi se naučil že tule.

www.finance.si/8358320

Tam bi tudi izvedel, zakaj tako.

Strani: 1