Strani: 1

Gustl sporočil: 13.625
[#2705925] 05.04.18 09:33
Odgovori   +    0
Ko govorimo o avtomatizaciji, se pogosto zaplete debata ob razumevanju, da gre za nadomeščanje celotne osebe z robotom. Ampak večinoma gre za nadomeščanje posameznih delovnih nalog posamezne osebe, torej sproscanje casa.

Agregatno to sicer lahko pomeni tudi nadomescanje celotnih oseb, ker se ostalo clovesko delo porazdeli.

Ce pogledam samo Finance (ali medije), kje vse je ali se bo avtomatizacija (in nove tehnologije) spremenila procese, sptrostila resurse, tudi odpravila nekaj delovnih mest.

1) Dostava vsebine:
- algoritmi in novinarji namesto raznasalcev časopisov (urejanje naslovnice, priporocilni sistemi, newsletterji...)
- programerji namesto tiskarne
- avtomatika namesto ekipe, ki je prenasala casopis na splet

2) Produkcija vsebine:
- novinarji lahko (do neke mere) sami pripravljajo grafiko, prej le tehnicna ekipa
- priprava tabel, podatkov,...vecinoma avtomatizirano
- obdelava in arhiviranje slik - deloma avtomatizirano, tu vstopa AI (recimo prek AWS storitev)
- produkcija podatkovnega newsa (to je bolj za agencijske novice, Finance tega ne bomo uporabljali se nekaj casa, nekaj malega bi sicer ze lahko).

3) Oglasi
- programaticni zakup lahko nadomesti velik del prodajne ekipe; v Sloveniji (pa cak i sire) to ni tako zanimivo, se pa lahko spremeni.
- obdelava un umeščanje oglasov, podobno kot prej slike

4) naročnine
- nekoc smo imeli blizu 20 agentov v telemarketingu, danes 4 do 5, prevzema avtomatizirana online prodaja (torej programerji)

...in vse mogoce avtomatiziranje zalednih procesov, administracije itd...

Finance imamo danes tretjino manj zaposlenih kot nekoc, vsaj tretjino od teh delovnih mest je "odnesla" iz nadomestila avtomatizacija/tehnologija.

Torej se dogaja, ceprav se noben robot ne sprehaja po pisarnah.
bc123a sporočil: 48.253
[#2705927] 05.04.18 09:43 · odgovor na: Gustl (#2705925)
Odgovori   +    0
[Gustl]
Finance imamo danes tretjino manj zaposlenih kot nekoc, vsaj tretjino od teh delovnih mest je "odnesla" iz nadomestila avtomatizacija/tehnologija.

Torej se dogaja, ceprav se noben robot ne sprehaja po pisarnah.
Ja, ampak ce ste studente za 3 EUR/uro nadomestili z programerji z 100 EUR/uro morajo nove resitve zahtevati 1/30 dela programerjev v primerjavi s studentom prej.

In tole je zelo zanimiva zgodba (ne dvomim da si jo ze dobil preko Crta):

www.nakedcapitalism....world.html

in bolj fokusirano:

www.businessinsider....-it-2018-3

In kot sem ze omenil, nabor ljudi ki ti za 100 EUR/uro stimajo AI je precej manjsi od studentkov za 3 EUR/h ki ti sortirajo slike na roko. To je se posebej pomembno v sloveniji, kjer so tehnicni studiji zadeva, ki je nihce noce studirati, ker #tezko.
Gustl sporočil: 13.625
[#2705936] 05.04.18 10:05 · odgovor na: bc123a (#2705927)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [Gustl]
> Finance imamo danes tretjino manj zaposlenih kot nekoc, vsaj tretjino od teh delovnih mest je "odnesla" iz nadomestila avtomatizacija/tehnologija.
>
> Torej se dogaja, ceprav se noben robot ne sprehaja po pisarnah.

Ja, ampak ce ste studente za 3 EUR/uro nadomestili z programerji z 100 EUR/uro morajo nove resitve zahtevati 1/30 dela programerjev v primerjavi s studentom prej.
Finance imamo danes pol manj programerjev kot leta 2008.
Gustl sporočil: 13.625
[#2705943] 05.04.18 10:18 · odgovor na: bc123a (#2705927)
Odgovori   +    0
[bc123a]

In kot sem ze omenil, nabor ljudi ki ti za 100 EUR/uro stimajo AI je precej manjsi od studentkov za 3 EUR/h ki ti sortirajo slike na roko.
Tega ne delas sam. To kupis na trgu.
In-house potrebe po teh znanjih so za firmo našega ranga blizu 0.

Sedaj se lotevamo nekega machine learning projekta. Ce ne bi bili del skupine, kjer se lahko to širše uporabi, se nikoli ne bi tega lotili. Rabis maso, velik trg.

Tudi zato v naši branži (pa se kje) vse gravitira k petim tehnološkim velikanom.
bc123a sporočil: 48.253
[#2705946] 05.04.18 10:23 · odgovor na: Gustl (#2705936)
Odgovori   +    0
[Gustl]
> [bc123a]
> > [Gustl]
> > Finance imamo danes tretjino manj zaposlenih kot nekoc, vsaj tretjino od teh delovnih mest je "odnesla" iz nadomestila avtomatizacija/tehnologija.
> >
> > Torej se dogaja, ceprav se noben robot ne sprehaja po pisarnah.
>
> Ja, ampak ce ste studente za 3 EUR/uro nadomestili z programerji z 100 EUR/uro morajo nove resitve zahtevati 1/30 dela programerjev v primerjavi s studentom prej.

Finance imamo danes pol manj programerjev kot leta 2008.
Koliko programerjev je Crt? 5? 6? 10? Mislim po outputu, ne po ceni.

Spomnim se dizasterja, ki je se je imenoval "forum V2.0". Tisto je bilo inhouse narejeno, ne? No tudi foruma 1.0 in 3.0 sta inhouse narejena, sam ne isti programerji, right?
bc123a sporočil: 48.253
[#2705948] 05.04.18 10:24 · odgovor na: Gustl (#2705943)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bc123a 05.04.2018 10:30
[Gustl]
> [bc123a]
>
> In kot sem ze omenil, nabor ljudi ki ti za 100 EUR/uro stimajo AI je precej manjsi od studentkov za 3 EUR/h ki ti sortirajo slike na roko.

Tega ne delas sam. To kupis na trgu.
In-house potrebe po teh znanjih so za firmo našega ranga blizu 0.
Ker znajo Amazonov AI programirati (jap, tudi za uporabljat rabis programiranje) kar sami novinarji ali kako?

Ful si predstavljam novinarja ki suvereno kuca v terminal:

aws dynamodb create-table --table-name family_collection
--attribute-definitions AttributeName=RekognitionId,AttributeType=S
--key-schema AttributeName=RekognitionId,KeyType=HASH
--provisioned-throughput ReadCapacityUnits=1,WriteCapacityUnits=1
--region eu-west-1


:)))))

(to je problem soroden tesli. naenkrat rabis kader ki je specialen, namesto polpismenih mujotov, ki sortirajo slike)
Gustl sporočil: 13.625
[#2705955] 05.04.18 10:32 · odgovor na: bc123a (#2705948)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [Gustl]
> > [bc123a]
> >
> > In kot sem ze omenil, nabor ljudi ki ti za 100 EUR/uro stimajo AI je precej manjsi od studentkov za 3 EUR/h ki ti sortirajo slike na roko.
>
> Tega ne delas sam. To kupis na trgu.
> In-house potrebe po teh znanjih so za firmo našega ranga blizu 0.

Ker znajo Amazonov AI programirati (jap, tudi za uporabljat rabis programiranje) kar sami novinarji ali kako?
Trenutno je AWS se v tem stanju, prihajajo pa black box rešitve, s katerimi bo lahko delal kdorkoli. Za obdelovanje slik so ze dolgo, kmalu tudi za arhiviranje (ne celoten proces, veliko pa).

Tako kot za osnovni priporočili sistem za članke danes rabis samo se 5 minut programerja. Toliko, da skripto doda.

Medij naše velikosto pac ne rabi AI znanj. Ni matematime. Lahko pa uporablja rešitve, ki to vsebujejo.
bc123a sporočil: 48.253
[#2705956] 05.04.18 10:35 · odgovor na: Gustl (#2705955)
Odgovori   +    0
[Gustl]
> [bc123a]
> > [Gustl]
> > > [bc123a]
> > >
> > > In kot sem ze omenil, nabor ljudi ki ti za 100 EUR/uro stimajo AI je precej manjsi od studentkov za 3 EUR/h ki ti sortirajo slike na roko.
> >
> > Tega ne delas sam. To kupis na trgu.
> > In-house potrebe po teh znanjih so za firmo našega ranga blizu 0.
>
> Ker znajo Amazonov AI programirati (jap, tudi za uporabljat rabis programiranje) kar sami novinarji ali kako?

Trenutno je AWS se v tem stanju, prihajajo pa black box rešitve, s katerimi bo lahko delal kdorkoli. Za obdelovanje slik so ze dolgo, kmalu tudi za arhiviranje (ne celoten proces, veliko pa).

Tako kot za osnovni priporočili sistem za članke danes rabis samo se 5 minut programerja. Toliko, da skripto doda.
Vem da ste data friki, ampak ste kaj merili koliko koristi ta sistem? (vem da sem jaz poseben ker ga ne uporabljam, moj entry vektor je v glavnem forum).
kzupanc sporočil: 10.517
[#2705959] 05.04.18 10:46
Odgovori   +    0
Če to povežemo s trenutnim pomanjkanjem nizkoizobražne delovne sile je robotizacijo in avtomatizacija samo pozitivna.
Gustl sporočil: 13.625
[#2705960] 05.04.18 10:46 · odgovor na: bc123a (#2705956)
Odgovori   +    0
Mi ga nismo kupili na trgu, ampak sami skupaj spackali, ravno zato, ker smo friki. Racionalno ni, bi se bolj splacalo kupit, ce gre samo in izključno za priporocilni sistem.

Samo mi zelimo razumeti se kaj vec in recimo, da nam firma dovoli igranje (ceprav res lahko dokazemo eksternalije).

Ja, delali smo a/b teste in lahko dokazemo korist.

V Nemciji, ko smo prisli do tega vprašanja, smo na moje vztrajanje samo montirali black box.

Hitro se ustavi benefit, nismo mi Netflix ali Amazon, da se promili izboljšanja priporocil merijo v milijonih evrov dodatnega prihodka.
bc123a sporočil: 48.253
[#2705961] 05.04.18 10:52 · odgovor na: kzupanc (#2705959)
Odgovori   +    2
[kzupanc]
Če to povežemo s trenutnim pomanjkanjem nizkoizobražne delovne sile je robotizacijo in avtomatizacija samo pozitivna.
Pomanjkanja nizkoizobrazene delovne sile ni, problem je odnos "za ta denar ne grem delat".

Problem je pomanjkanje visokoizobrazene, ki jo bodo rabile te nove tehnologije.

Strani: 1