2 uri
Najbolj brani članki danes
3 ure
Vlada za direktorico statističnega urada imenovala Apolonijo Oblak Flander
4 ure
Tesla zaradi varnostnih razlogov odpoklicala model poltovornjaka
5 ur
Hrvaško ustavno sodišče: Milanović ne more biti več ne mandatar ne premier. Trije sodniki menijo, da je taka "grožnja" protiustavna 5
5 ur
Bruselj: platforme Pornhub, Stripchat in Xvideos bodo morale izpolnjevati najstrožje obveznosti EU 4
5 ur
V Petrolu bodo predlagali 1,8 evra dividende bruto, več kot lani 1
5 ur
Petrolovi delničarji o dividendi 23. maja
6 ur
Ko se upokoji vodja gradnje
7 ur
Podjetja imajo le še do ponedeljka čas za predložitev dokazil o škodi v lanskih poplavah
7 ur
DZU vidijo priložnost v krepitvi digitalnih prodajnih kanalov
8 ur
Kako ravnati ob kibernetskih incidentih? Razlagamo v šestih korakih
8 ur
Kaj se lahko naučimo od lanskih poplav? (PRO)
9 ur
Odlagališče odpadkov za NEK že zdaj presega 227 milijonov evrov 2
9 ur
V Indiji so stekle maratonske volitve - zmago si obeta premier in šef nacionalistične stranke Modi
9 ur
Sandoz začenja gradnjo razvojnega centra v Ljubljani, Novartis v bližini dokončuje novo tovarno
10 ur
Koliko so lani zaslužili menedžerji borznih družb in koliko jim je pobrala država 10
10 ur
Renault in CMA CMG z dodatnimi milijoni za projekt lahkega električnega dostavnika
10 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
10 ur
Z brniškega letališča lani za skoraj tretjino več potnikov kot leto prej
11 ur
Globalno bo letos prodaja gradbene opreme malenkost upadla

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-178149 sporočil: 4.311
[game]
Dejstvo je, da je Slovenija prevzela regionalni model Francije, ki temelji na dejstvu Francija to je Pariz z okolico vse drugo pa periferija, ki je daleč za njimi. Podoben model ima Slovenija, kjer se vse centralizira v Ljubljani in s tem onemogoča, da se bi v Sloveniji, lahko razvili dodatni trije stebri, ki bi imeli za posledico razvoja periferije in s tem napredka, kot ga ima naprimer Avstrija ali Nemčija, ki imata lastni državi razdeljeni na dežele!

Bolj slab si v geografiji in številkah, ali pa namerno klatiš neumnosti, kar je še slabše. Poglejmo podatke za AT, FR in SI, oziroma njih prestolnice(ožje mesto, city) in metropolitansko območje, vir wikipedija.

AT: 8,414M, Dunaj(mesto 1,794M, 21,3%, metro. 2,419M, 28,7%)
FR: 67,2M, Pariz (mesto 2.20M, 3,3%, metro. 12,41, 18,5%)
SI: 2,066M, Ljubljan (mesto 0,2797, 13,6%, metro. 0,537M, 26,2%)

Najprej opaziš, da zapis v miljonih nekako ni primeren za Ljubljano. Nato vidiš, da Pariz ni vsa Francija, res pa je država centralizirana, kar se vidi lepo iz karte prometnic, večina jih vodi v Pariz. Toda to je plod več stoletne države.
Za Avstrijo opaziš, da je najbolj centralizirana glede na delež prebivalstva v metropolitanskem območju prestolnice, soraj 1/3 jih živi na tem območju. Res je Avstrija razdeljena na dežele, toda to ne spremeni dejstva, da 45% prebivalcev živi v Spodnji Avstriji in njenem centru Dunaju, sicer samostojni "deželi".
Nemčija je mlada država, dobrih 140 let ima. In pogled na njeno geografijo pokaže, da res ni centralizirana, preprosto ni imela časa in zgodovinskih priložnosti da bi Berlin postal nesporna metropola, pa še nevarno na robu države, 80 km od Poljske leži po vojni. V ostale smeri pa nekajkrat več. In ta njena geografija s pokaže tudi pri potovanju s hitrimi (v Nemčiji pogojno) vlaki. Sami postanki in pravzaprav imajo smao zametke omrežja hitrih prog, neprimerljivo z Francijo, Italijo in Španijo. Sklenemo lahko, da je Slovenija normalno centralizirana država.

Pri nas je pa prav zanimivo kako se politika boji, pokrajin, ki bi Kopru, Novemu mestu in Mariboru , dali nujno potrebno kritično maso prebivalstva, da se bi lahko okrog teh mest začelo razvijati gospodarstvo, kultura in v končni fazi tudi politika. Tudi stališča, politike, da smo premali, da se bi lahko Slovenija razdelila na 4 pokrajine, ne pije vode, saj če pogledamo samo preko meje naše severne sosede lahko vidimo, da ima le-ta že dežele z slabimi 300.000,00 prebivalci. Pač strah slovenske mainstream politike o razvoju političnih centrov izven Ljubljane, zavira napredek Slovenije.
Ko omenjaš pokrajine vedi, da so le te v Avstriji reda velikosti Slovenije, 1,2-1,8M, ali pa liliputanske reda 0,3-0,7M. In 75% avstrijcev ne živi v teh pokrajina bogu za hrbtom ali nastalih po referendumu in odcepitvi od ogrskega dela. Nemške pokrajine pa so večinoma krepko večje od Slovenije, podobno pa velja tudi za francoske departmaje. Ja, tudi centralizirana Francija ima lokalno oblast.