Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.404
[Endimion]
Evo podatke iz Stat-si

Za 213 občin so podatki, da so imele 103 občine VEČ prebivalcev kot je zakonski "minimum"

Top 10 občin po prebivalstvu pomeni 34% prebivalstva Slovenije, Bottom 10 občin pa 0,37% (!!!!!!!!)

Za nafilat eno LJubljano, bi morali skupaj sestavit dobesedno polovico VSEH!
Ja, saj o tem govorim, da imamo več kot 100 občin, ki niti zakonskega minimuma ne dosegajo. Da imamo tudi manjše občine, v rangu od 5-10.000 prebivalcev ni nič slabega. Ker je res ne smiselno da en uradnik v Ljubljani odloča a bo v Spodnjem Kašlju asfaltirana ta ali ona cesta. Ali se bo naredilo prehod za pešce ali ne.

Tem malim občinam, z manj kot 5.000 prebivalci pa jaz že iz načelnih razlogov nasprotujem, ker so res tako majhne, da težko funkcinoirajo. In ker so bile že v štartu ustanovljene na sumljiv, pogosto tudi koruptiven način. Kravje kupčije poslancev. So že vnaprej vedeli, da ustanovitev ni mogoča, pa so kar rinili z glavo skozi zid.

Za te v rangu 5-10.000 pa bi se dalo tudi kakšne racionalizacije narediti. Da bi vsaj kakšne službe združili. Uspešen primer tukaj so medobčinski inšpektorati. Tako, da se da če se hoče.

Kar se pa Ljubljane tiče gre za za veliko občino, ki potem, da lažje funkcionira deluje po načelu četrti. Ker to omogoča blažitev napetosti v občini. V večjih mestih v tujini so četrti celo svoje občine. Ker se je izkazalo, da je zelo dobro, da manjše skupnosti same rešujejo manjše probleme.

V Sloveniji je problem velika geografska razpršenost naselij. Zato je logično, da bomo imeli malo več občin. Vseeno pa se mora ta podeželjska miselnost nehati. Ne moremo pričakovati, da bodo majhna, odročna naselja imela enak nivo storitev kot veliki, gosto poseljeni kraji.