Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Napake v Excelu? Mi že ne.

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

mimoidoci sporočil: 5.999
[Glavni forum] Tema: Napake v Excelu? Mi že ne.
[#2704992] 29.03.18 16:34 · odgovor na: anon-204390 (#2704991)
Odgovori   +    0
[vickibedi]
> [satori105473]
> > [vickibedi]
> > >Večina bi tu izbrala 900 evrov takoj, pa čeravno je pričakovani izplen v obeh primerih enak.
> >
> > Halo gospod profesor, matematično upanje je enako, to pa še zdaleč ne pomeni, da je izplen enak !!!
> > Star slovenski pregovor pravi, da je bolje vrabec v roki, kot golob na strehi.
>
> Ne razumem, zakaj robantiš. Saj je napisal "pričakovani izplen".

Ni vse v excelu, večina ljudi se v takšnih zadevah ne odločajo na osnovi "pričakovanega izplena", oziroma verjetnostnega računa, temveč bolj na osnovi osebne tolerance za sprejem tveganja.

Tisti, ki niso nagnjeni k tveganju, bodo pač v obeh primerih izbrali manj tvegano opcijo..
Lep primer pa je kazen za napačno parkiranje. Če plačaš v 8ih dnevih bo 50% nižja kazen, če se pritožiš, imaš 1% verjetnosti da uspeš in se kazni popolnoma izogneš, ter 99% verjetnosti da tvoji pritožbi ne ugodijo, ter boš plačal 100%tno kazen.
Kaj misliš kaj bo izbrala večina ?
Hehe, kakšna komplikacija je nastala. Tvoj izvorni greh je neupoštevanje spodnje formule:

matematično upanje=pričakovan izplen=pričakovana vrednost=expected return=E(X)

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2704992

Strani: 1

anon-204390 sporočil: 13.528
[Glavni forum] Tema: Napake v Excelu? Mi že ne.
[#2705007] 29.03.18 18:35 · odgovor na: mimoidoci (#2704992)
Odgovori   +    0
[mimoidoci]
> [vickibedi]
> > [satori105473]
> > > [vickibedi]
> > > >Večina bi tu izbrala 900 evrov takoj, pa čeravno je pričakovani izplen v obeh primerih enak.
> > >
> > > Halo gospod profesor, matematično upanje je enako, to pa še zdaleč ne pomeni, da je izplen enak !!!
> > > Star slovenski pregovor pravi, da je bolje vrabec v roki, kot golob na strehi.
> >
> > Ne razumem, zakaj robantiš. Saj je napisal "pričakovani izplen".
>
> Ni vse v excelu, večina ljudi se v takšnih zadevah ne odločajo na osnovi "pričakovanega izplena", oziroma verjetnostnega računa, temveč bolj na osnovi osebne tolerance za sprejem tveganja.
>
> Tisti, ki niso nagnjeni k tveganju, bodo pač v obeh primerih izbrali manj tvegano opcijo..
> Lep primer pa je kazen za napačno parkiranje. Če plačaš v 8ih dnevih bo 50% nižja kazen, če se pritožiš, imaš 1% verjetnosti da uspeš in se kazni popolnoma izogneš, ter 99% verjetnosti da tvoji pritožbi ne ugodijo, ter boš plačal 100%tno kazen.
> Kaj misliš kaj bo izbrala večina ?

Hehe, kakšna komplikacija je nastala. Tvoj izvorni greh je neupoštevanje spodnje formule:

matematično upanje=pričakovan izplen=pričakovana vrednost=expected return=E(X)
Moj izvorni greh je, priznam, da sem spregledal besedico "pričakovani".

Vendar pa se še vedno ne strinjam s spodnjo trditvijo iz članka:

Poglejmo spet dve vprašanji (Harley, 2016). Ali bi raje v žep takoj, brez nikakršnega tveganja, pospravili 900 evrov ali pa bi namesto tega raje vzeli srečko, ki bi vam z 90-odstotno verjetnostjo prinesla višji znesek tisoč evrov (in z 10-odstotno verjetnostjo nič evrov)? Večina bi tu izbrala 900 evrov takoj, pa čeravno je pričakovani izplen v obeh primerih enak. Če pa bi vas vprašal, ali bi raje izgubili 900 evrov takoj ali pa bi namesto tega raje vzeli srečko, ki bi vam z 90-odstotno verjetnostjo prinesla višjo izgubo tisoč evrov (a tudi 10-odstotno možnost, da boste izgubili le 100 evrov), bi verjetno večina izbrala to drugo možnost, pa čeravno je pričakovana izguba v obeh primerih enaka.

Nekoč sem bral (ne spomnim se več kje), da je psihološko večino ljudi bolj strah izgube kot se veselijo dobička. To pomeni, ravno nasprotno od tega kar je napisanega v članku. Bi bilo pa zanimivo pogledati originalno raziskavo, od koder je prepisana ta primerjava v članku...

Strani: 1