Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-317028 sporočil: 30.415
[rename]
To ne pije vode, ker ne more biti individualna pogodba neskladna s kolektivno, oz. v individualni ne mores odvzeti prqvic, ki jih prinasa kolektivna.
Ce bi bilo tako, kot ti pravis, bi se ze zdavnaj razpasle individualne pogodbe, kjer se bi dopust omejil na 5 dni, pa bolniske na nulo, itd.
Poglej Kolektivno pogodbo dejavnosti trgovine Slovenije, ki v 2. odstavku 3. člena določa: »Za poslovodne osebe, prokuriste in vodilne delavce velja ta kolektivna pogodba, razen če so s pogodbo o zaposlitvi med delodajalcem in takšno osebo določena razmerja, pravice, dolžnosti ali odgovornosti urejene drugače«. Torej, v individualni pogodbi se določi, da delavcu ne pripada dodatek za delovno dobo, za posebne pogoje dela, nima pravico do plačila nadur, nima pravico do povračila stroškov prevoza za delo...Vse je zajeto v izpogajani plači. Misliš, da se npr. direktorju Petrola, Triglava ali Slovenskih železnic posebej plačajo nadure...

Uvedba inštituta vodilnih delavcev v ZDR je pač omogočila kreativnem pristop, sicer, da bi nekdo delovno mesto natakar, gradbinec, skladiščnik...določil za vodilno delovno mesto nisem slišal. Poglej prakso, imaš v podjetju zaposlene delavce z nestanovitnim urnikom, ki so po evidenci delovnega časa v podjetju 200 ali več ur na mesec, te ure ne moreš pokriti niti z nadurami niti z prerazporejenim delovnim časom, preprosto opravljenih ur je tudi za delovnega inšpektorja preveč...in kot je zapisano v 157. členu Zakona o delovnih razmerjih, ki ureja individualne pogodbe: »Delavec in delodajalec lahko v pogodbi o zaposlitvi drugače, ne glede na določbe tega zakona, uredita delovni čas, nočno delo, odmor, dnevni in tedenski počitek...«...Ja, delovni čas, odmor...

Še nekaj, kdo bo v tvojem podjetju vodilni delavec določiš sam oz. določi direktor podjetja v pravilniku o organizaciji podjetja in sistemizaciji delovnih mest, ki mora biti sprejet v skladu z zakonodajo. Sicer, individualne pogodbe niso tako enostavne kot sem jih predstavil, je veliko čejev, podobno kot pri konkurenčni klavzuli, ki jo delodajalci kar v "tri krasne" vpisujejo v pogodbe o zaposlitvi in niti ne pomislijo, da konkurenčno klavzulo lahko uveljavlja tudi delavec, ki mu je prenehalo delovno razmerje.