19 min
Rusi Sloveniji napovedujejo kibernetsko vojno. Kako zaščititi vaše podjetje
49 min
Nočete kupiti bitcoina? Morda vas prepričajo kriptodelnice
2 uri
Gradnja hitre ceste od priključka Velenje jug do priključka Slovenj Gradec jug na 3. razvojni osi sever (Oglas)
2 uri
Hitra rast števila kibernetskih napadov na mobilne telefone – kako jih zaščititi
2 uri
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
2 uri
Subvencije za energente: podjetja bi lahko še dolgo čakala na polno izplačilo
3 ure
Quercus: S popolnim vinom za žar lahko v nagradni igri osvojite – žar! (Oglas)
3 ure
Vino tedna: Gevrey-chambertin 1er cru 2019, Joseph Drouhin
3 ure
Vinska klet Metlika ima novo blagovno znamko Jurius
5 ur
(Intervju) Saška Rihtaršič, Danfoss: Vsa Evropa bi se lahko ogrevala z odpadno toploto iz industrije 2
8 ur
Škrabec, Petrič in Južna spet slavijo 1
8 ur
Chris Barton, britanski komisar za trgovino: Uporabite nas. Smo odlična odskočna deska do največjih trgov
14 ur
BMW v najdaljšem slovenskem predoru razkril kupejevskega X2 in največjega minija
14 ur
Električni avtobusi, vodikova centrala in polnilnice v Kranju 5
15 ur
Najbolj brani članki danes
15 ur
Kibernetska varnost postaja glavno poslovno tveganje. Zakaj? (PRO)
16 ur
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
16 ur
JEK 2: jedrska resolucija v državni zbor po hitrem postopku 4
17 ur
Nepremičninska strokovnjaka o dogajanju v Evropi in Sloveniji
18 ur
Kia EV9 je svetovni avto leta 2024, med zmagovalci še BMW 5, volvo EX30, ioniq 5 N in toyota prius 5

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

gobim sporočil: 583
[jeanmark]
Za začetek bi Tadej lahko povedal, kdo je dajal takšne izjave "V Slovenijo pa naj bi trojka po vztrajnih zatrjevanjih nekaterih jeseni 2013 naklepala priti kar brez vabila". Ves čas se je govorilo, da trojko MORAŠ povabiti, da sama ne pride.

In to, da Tadej čas prihoda trojke, povezuje s sanacijo bank, je v bistvu argument slamnatega možica. Nekaj si je zmislil, in s tem malce opleta. Povabilo trojke ni nič drugega kot to, da javno izjaviš "fantje, brez dnarja smo, nihče nam ga noče posoditi po vsaj približno zdržljivi obrestni meri. Dejte nam pomagat, in povejte, kakšne pogoje moramo za to izpolniti." Najbolj kritična točka je bila v času 1. zadolžitve na ameriškem trgu v času vlade JJ. Ko je bilo to speljano, se je potem druga zadolžitev že pod vlado AB nekako ponovila, pa še vmes je bilo ena tajna zadolžitev za miljardo in pol. V bistvu se je takrat Slovenija zadolžila precej na zalogo, zato, da za nova posojila ne bi bila v stiski. To seveda ni bilo zastonj in že takrat je marsikdo opozarjal na to. Zakaj imeti na računu miljardo, če jo dejansko rabiš šele čez 1 leto. In to po obrestnih merah krepko čez 5%.

Pri klicanju trojke nikakor ne smeš spregledati še enega, neracionalnega, dejstva, ki pa ga Tadej seveda je spregledal. Klic trojke, je priznanje lastne nemoči. In to noben politik, ki je željan oblasti, ne stori z veseljem. Morda bi trojka bila za nas celo boljša rešitev, cenejši denar in reformni pritisk od zunaj, ampak tega ni želel JJ, tega ni želela AB. Tega nista želela niti JŠ, niti UČ. In vsaj trije od teh, se racionalno gledano strinjajo, da bi bila trojka dobra rešitev in vsi trije so odločno rekli, da brez njih. jebat ga, svet ni racionalen. Celo nobelove nagrade talajo za to.

Tadej, kot izkušen borzni trgovalec, seveda tudi ve, da trga ne premikajo dejstva, ko se zgodijo, ampak ko pride informacija o teh na trg. Če napoveš, da boš bankrotiral čez 6 mesecev, ne bodo tvoje delnice padle čez 6 mesecev, ampak danes. In potem lahko tuliš, da je to nepošteno, saj bo bankrot šele čez 6 mesecev, danes je pa isto kot včeraj, pa se ti bodo le posmehovali. To, da je cena denarja začela upadati pred sanacijo bank, je povezano predvsem v zaupanje v to kako se država bori proti nevarnostim ali bo uspela zbrati sredstva za sanacijo bank in ali bo v to uspela prepričati EK. Danes pametovati o tem, da sanacija morda sploh ni bila potrebna, da je bila kriza itak sama po sebi že mimo ipd... so pač iz kategorije "po bitki smo vsi generali".

Ja, v bistvu mi je full žal, da AB takrat ni razpisala proste prodaje obveznic, kar je bila ideja. Da bi pred zadolžitvijo po +6% (ali koliko je že bilo) ponudila obveznice na slovenskem trgu prebialcem in podjetjem po 6%. In vsi te, ki sedaj pametujejo, kako neumno se je bilo takrat zadolževati, lahko dobro investirali, ker oni so VES ČAS VEDELI kaj bo. No, jaz sem se sicer zadovoljil le z 5 letnim depozitom po 5%.

Sploh je pa vrhunski Tadejev zaključek. "da je imela Slovenija takrat vsa sredstva, ki jih je potrebovala za takšno sanacijo, že na svojih računih." Ja super. 5 let po sanaciji Tadej ugotovi, da je Slovenija imela sredstva za sanacijo. Hello mr. Obvious. A da smo imeli sredstva s katerimi smo IZVEDLI sanacijo? Kot da bi jo brez sredstev lahko izvedli?

Zaveze EK pa niso zato, ker bi nam dali sredstva (kot je bilo v primerih drugih tržav s trojko (ali tudi brez) ampak zaradi pravil enotnega trga. Ker pač si Nemčija ne želi, da Slovenija dela nelegalno konkurenco s tem, da vsake toliko časa malce dokapitalizira NLB. Adrio, RTH in kar je še podobnih paradnih konjev. Predvsem konjev.

Saj je jasno, kaj želi Tadej doseči. Ampak to pa že malce presega mero dobrega okusa. Mimogrede, kam je pa disklaimer pobegnil? Tisti, o neposrednih interesih povezanih z dogodki ob sanaciji bank.
Jeanmark, dej no! Ni bilo čisto tako. Glede, da sem bil pri vseh teh stvareh malo neposredno malo pa posredno zraven, lahko rečem naslednje. Sanacija bank se je izpeljala večinoma brez svežega denarja z obveznicami. Kar je tudi prav in edino logično. Zadolžitev spomladi 2013 je pokazala, da je bilo zanimanja za slovenske obveznice bistveno več kot je bilo iskanih sredstev in to v rangu 0,2 % točke nad ponujeno ceno. Slovenija bi se takrat, če bi bilo malo več profesionalizma v MF lahko zadolžila bistveno ceneje. Ne, in ni bil problem dobiti denar.

"Ker pač si Nemčija ne želi, da Slovenija dela nelegalno konkurenco s tem, da vsake toliko časa malce dokapitalizira NLB. Adrio, RTH in kar je še podobnih paradnih konjev."

Jeanmark, pa si Ti sanja kako je Nemčija sanirala svoje banke in podjetja? Lepo po tihem in mimo vseh pravil EU , če je bilo treba. Nekoč mi je eden vrhinskih svetovnih finančnikov razlagal kako se vrgli 17 milijard evrov v Commerzbank (ki je bil pred tem bolnik že 15 let) posredno preko tihih družb, da državna pomoč ne bi bila preveč očitna. Svoja podjetja so sanirali na lokalnih ravneh. Laender banke in lokalne oblasti, dežele, zato ker bi bila pomoč na zvezni ravni prveč vidna. Jeanmark, lahko Ti to povem iz lastne izkušnje , ko sem gledal kako so sanirali nemško (in tudi avstrijsko) sestrsko družbo v koncernu.

Nemci so zelo za pravila kadar jim ustreza, ko pa jim ne, so presenetljivo "fleksibilni" . Je pa res, da naivne vzhodnoevropejce še ni srečala pamet (no mogoče se to malo spreminja ob "begunski" aferi).

Ideja o izdaji obveznic je bila seveda prava. Je bila prava takrat in bi bila še bolj prava danes.

Tadej pa ima seveda prav, kot po navadi.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2700868

Strani: 1

jeanmark sporočil: 2.903
Nemci so zelo za pravila kadar jim ustreza, ko pa jim ne, so presenetljivo "fleksibilni" . Je pa res, da naivne vzhodnoevropejce še ni srečala pamet (no mogoče se to malo spreminja ob "begunski" aferi).
Ja, točno o tem pišem.
BSI031 sporočil: 4
Slovenija je - z razliko od mnogo drugih držav - zamudila z dokapitalizacijami državnih bank v času, ko so bili pogoji veliko ugodnejši kot v 2013. Pomembno je bilo zlasti ukrepanje do konca leta 2010, ker so bili vsi ukrepi, ki so jih države izvedle do 31.12.2010, izvzeti iz pravil o državnih pomočeh.
A primerjalni podatki Evropske komisije kažejo, da so bile reakcije slovenske države v obdobju 2008-2011, ko je bilo ukrepanje najbolj potrebno in je večina EU držav zaradi zgoraj omenjenega naredila glavnino ukrepov za stabilizacijo bank, globoko podpovprečne. Iz podatkov izhaja, da je bilo pri nas uporabljenih instrumentov krepitve kapitala bank (dokapitalizacije) zgolj za 0,7% BDP, medtem ko je povprečje EU znašalo 2,55%. Ravno tako nismo uporabili nikakršnih ukrepov razbremenitve bremena slabih naložb (ustanovitev slabe banke). Težišče naših ukrepov je bilo v omenjenem obdobju na uporabi garancijskih shem, ki so se izkazale za neučinkovite pri prestrukturiranja prezadolženih podjetij.
Torej, slovenske vlade do 2011 so zamudile.

Strani: 1