Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

BSI031 sporočil: 4
Tadej Kotnik, 12.8.2012, Slovenija na irsko-španskem vlaku www.finance.si/40109...skem-vlaku

"Če končam z zadnje čase priljubljeno železniško metaforiko: Sloveniji se je v sanjah prikazoval nemško-francoski vlak, v nočnih morah grško-
italijanski (na katerem je nevzdržen javni dolg vzrok krize), v resnici pa je na irsko-španskem (kjer so poglavitni vzrok krize utapljajoče se domače banke, javni dolg pa narašča proti nevzdržnemu predvsem kot posledica). Ker ta vlak drvi, in nič ne kaže, da nam bo uspelo iz njega izstopiti, bodo razmere v slovenskem bančnem sistemu – prej ali slej, a skoraj zagotovo – dosegle stanje, ki ga sami ne bomo več mogli rešiti, niti če bi to želeli. Upoštevajoč, da se finančno zdravje iz meseca v mesec poslabšuje tudi drugim potnikom na našem vlaku (poleg Španije še vsaj Cipru), bo pri prošnji za pomoč prej morda celo bolje kot slej..."

:)

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2700807

Strani: 1

anon-15342 sporočil: 8.014
[BSI031]
Tadej Kotnik, 12.8.2012, Slovenija na irsko-španskem vlaku www.finance.si/40109...skem-vlaku
"Če končam z zadnje čase priljubljeno železniško metaforiko: Sloveniji se je v sanjah prikazoval nemško-francoski vlak, v nočnih morah grško-
italijanski (na katerem je nevzdržen javni dolg vzrok krize), v resnici pa je na irsko-španskem (kjer so poglavitni vzrok krize utapljajoče se domače banke, javni dolg pa narašča proti nevzdržnemu predvsem kot posledica). Ker ta vlak drvi, in nič ne kaže, da nam bo uspelo iz njega izstopiti, bodo razmere v slovenskem bančnem sistemu – prej ali slej, a skoraj zagotovo – dosegle stanje, ki ga sami ne bomo več mogli rešiti, niti če bi to želeli. Upoštevajoč, da se finančno zdravje iz meseca v mesec poslabšuje tudi drugim potnikom na našem vlaku (poleg Španije še vsaj Cipru), bo pri prošnji za pomoč prej morda celo bolje kot slej..."
Če naj bi to pomenilo, da moj zdajšnji pogled na razmere jeseni 2013 kontradiktira mojemu pogledu poleti 2012 na razmere poleti 2012, po mojem to ni povsem primerljivo, ampak tudi če privzamemo, da je, po mojem ne kontradiktira.

Prvič, poleti 2012 so zahtevani donosi ne le pri nas, temveč vsevprek pač res šli na absurdne ravni (Grčija čez 25%, Portugalska čez 11%, Madžarska čez 9%, Romunija in Španija čez 7%, Italija in Irska in Slovenija in Hrvaška čez 6%, ...) zato sem zapisal, da če bomo že morali prositi ustanove EU (glej naslednji odstavek) za premostitveno posojilo, je morda to smiselno storiti čim prej, da se ne bomo znašli v čakalni vrsti takih prosilcev ...

Drugič, takratne razmere so bile take, da je ECB ravno zaradi njih - tri tedne po moji kolumni ! - ustanovila OMT, saj je tudi ona ocenila, da trgi zahtevajo nerealno visoke donose in da je ta čas panike smiselno nekako premostiti. Seveda danes vemo, da je Slovenija zmogla tudi brez tega, ampak s takratne perspektive pa, če bi se naši odločevalci jeseni 2012 tako odločili, bi lahko zaprosili za OMT, kar bi bilo precej blažje glede zavez in kratkoročneje glede vračila posojila, kot če bi jeseni 2013 povabili trojko. Pri čemer je poanta kolumne drugje - da nas v to takrat, jeseni 2013, nihče ni mogel prisiliti, pa tudi ni bilo pogojev, da bi bili v to prisiljeni sami.

Sem približno uspel odgovoriti?

Strani: 1