Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Ali kaj razmišljate o višini svoje pokojnine?

Strani: 1

sopranos sporočil: 11.404
[#2700749] 06.03.18 19:38
Odgovori   +    8
15 let imamo že dodatni pokojninski sistem. V sistemu pa samo 2 milijardi EUR denarja.

Vsak, ki se bo letos upokojil bi moral imeti samo tukaj 15-20.000 EUR.
Čez 10 let pa bi moral imeti vsak tak skorajšnji upokojenec 30-40.000 EUR.

Če danes mlad par najame kredit za nepremičnino za 30 let, potem verjetno malo težje varčuje za starost.

Pa za avte moramo dati po 30-40.000 EUR. Plače pa manj kot 20.000 EUR letno.

Veš, da se mora nekje poznati. In se tudi pozna - ne varčujemo za starost. Potem se pa udriha čez vse kako mizerne so penzije. Pa kako ubogi upokojenec sam ne more skrbeti za 300m2 veliko hišo itd. In kakšna svinjarija je, da si nekdo drze predlagati, da bi se tako nepremičnino prodalo.

Meni vsi pravijo, da sem neumen, ker najemam. Meni pa vsi izračuni pravijo, da je bolje na najemam in vlagam.

Pa Slovenci smo tako delovni in garaški. Sploh stara generacija. POtem pa podatke pogledaš, pa vidiš, da smo najslabši v EU. Pri nas 38% zaposlenih, na Švedskem pa 75%. Stari ljudje pa bi radi dodatno plačilo za delo iz preprostega razloga, ker jim pripada ker so stari, čeprav naredijo manj kot mladi ljudje. In mladi so barabe, ker niso "solidarni".
sopranos sporočil: 11.404
[#2700750] 06.03.18 19:43 · odgovor na: sopranos (#2700749)
Odgovori   +    11
Morda še to, kar se tiče dodatnih pokojninskih zavarovanj.

Najbolje ima to urejeno javni sektor. Tako, da bo na koncu zasebni sektor dvakrat potegnil kratko. Najprej ima povečini nizke plače, potem pa še dodatnega pokojninskega zavarovanja nimajo urejenega.

In potem folk ne popizdi, ko en k*** knjižničar za premetavanje knjig dobi 2.000 EUR ali ko mu vsemu zgaranemu učitelj reče, da je za vse težave otroka kriv sam.

Ampak kot običajno, jaz spet nekaj kokodakam, življenje v Sloveniji pa teče po nekih drugih fizikalnih in ekonomskih načelih.
anon-317971 sporočil: 768
[#2700773] 06.03.18 22:33 · odgovor na: sopranos (#2700750)
Odgovori   +    6
To sporočilo je izbrisal avtor (23.07.2020 23:11)
sopranos sporočil: 11.404
[#2700775] 06.03.18 22:44 · odgovor na: anon-317971 (#2700773)
Odgovori   +    3
[FIN-209516]
> [sopranos]
> Najbolje ima to urejeno javni sektor. Tako, da bo na koncu zasebni sektor dvakrat potegnil kratko. Najprej ima povečini nizke plače, potem pa še dodatnega pokojninskega zavarovanja nimajo urejenega.


Sicer imam rad tvoje komentarje, ampak tokrat se motiš.
Javni sektor sicer ima drugi steber, ampak država vplačuje zelo malo, veliko manj od zakonskega minimuma 5.844% bruto plače. Mislim da so jim enkrat namesto znižanja plač zmanjšali vplačila v drugi steber, in sindikati so seveda bili za, ker vedno razmišljajo kratkoročno. Zato so javni uslužbenci pod napačnim vtisom da imajo drugi steber, pa ga v resnici nimajo, saj je vplačano tako malo, da se pri pokojnini ne bo resno poznalo. Ne vem koliko jih je prisebnih in sami doplačujejo, ter na ta način znižajo dohodnino.
Res pa je da bodo ob relativno višjih plačah imeli tudi višjo pokojnino. Vendar bo ta iz prvega stebra.
Kar pa se tiče drugega stebra v zasebnih podjetjih - v mojem ga imamo in vsem plačujem maksimum. Ker vem da sami ne bi varčevali, in ker imam raje urejen socialni status zaposlenih kot več dobička. Mislim da v tem razmišljanju nisem povsem osamljen.
Imaš prav, s to krizo so jim znižali ta vplačila. Moj lapsus.

A kot si že sam rekel, imajo višjo plačo in si sami lahko kaj vplačajo. Če tega niso naredili so si tudi krivi sami. Je lažje dati na kraj 50 EUR če imaš 1.300 neto plače kot pa če jo imaš 900 ali 1.000 EUR.

Mi smo tudi v firmi to uvedli, ker si ne želimo, da bi se zaposleni ob upokojitvi znašli na družbnem dnu. Je pa res, da ljudem lahko pomagaš samo do določene mere. Jaz sem se žal na zelo trd način naučil, da je kdaj bolje manj pomagati kot preveč.

Strani: 1