Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

rx170 sporočil: 6.403
[bc123a]
> [kzupanc]
> > [bc123a]
> > > [kzupanc]
> > > > [FIN-311684]
> > > > Ob branju tega je težko razumeti hrup, ki ga zganja 1% Prekmurcev, ki se imajo za okoljevarstvenike in nasprotujejo gradnji hidroelektrarn na Muri, ki je že tako in tako polna elektrarn v Avstriji. Če že ne želijo elektrarn naj doma izklopijo elektriko in stopijo čez hrvaško mejo v Krapino na Hušnjakovo brdo (znano kot Hušnjakov brijeg) in si ogledajo življenje neandertalcev. Če že razmišljajo kot neandertalci naj vsaj spoznajo njihovo življenje...brez elektrike.
> > > > Muzej dedeka Kaj Bum Ščaka na: www.mkn.mhz.hr/hr/o-...nalaziste/
> > >
> > > Tu se popolnoma strinjam. V HE na Muri vidim same prednosti in težko kakšno slabost.
> >
> > Na muri ne mores zgraditi akumulacijskih elektrarn, in te so za stabilnost elektroenergetskega sistema najpomembnejse. Lahko jih sicer zgradis, kot so imeli plan v 80tih samo to pomeni zaliti z vodo velik del prekmurja, kar pa je tudi za mene zelo ekolosko sporno, in ce kdo temu nasprotuje, je ekolog (ne pa ekofasist).
>
> Prav. Sprejmem to razlago. Treba je pa Prekmurju zgraditi zadrževalne jezove in podobno; dvigniti nivo podtalnice, urediti namakanje. Ali ne?

Prekmurje nima problemov, kjerkoli zvrtas luknjo, 5-20 metrov globoko, naletis na podtalnico. Neobstojec problem. Poplave so bile urejene z akumulacijskimi jezeri in obvodnimi kanali ze desetletja nazaj. Kdaj si nazadnje slisal za poplave v prekmurju? :)

To, zakaj se ob obilici vode se vedno zgodi, da letino vzame susa, no to je pa drug problem, ki ima spet kar nekaj opraviti z ekologi...
Torej, če te prav razumem, pretočne elektrarne manj obremenijo okolje, ne morejo pa prispevati k regulaciji sistema. Ampak ali to pomeni, da jih potem ni uporavičeno graditi?

Kar se suše tiče, je osnovni problem v tem, da je država stvar prepustila lokalnim samoinciativam in da je pridobivanje dokumentacije izjemno problematično in dolgotrajno.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2700711

Strani: 1

bc123a sporočil: 48.253
[rx170]
> To, zakaj se ob obilici vode se vedno zgodi, da letino vzame susa, no to je pa drug problem, ki ima spet kar nekaj opraviti z ekologi...

Torej, če te prav razumem, pretočne elektrarne manj obremenijo okolje, ne morejo pa prispevati k regulaciji sistema. Ampak ali to pomeni, da jih potem ni uporavičeno graditi?
Lahko jih gradis, ampak recimo niso resitev problema ki ga imamo z neenakomernim odjemom in konicami. Hidroelektrarne (akumulacijske) so v bistvu edin racionalen nacin za shranjevanje energije. Ce pogledas graf proizvodnje na www.eles.si/prevzem-...roizvodnja

(desna stran, stolpci)

bos videl da delez HE zelo niha. Seveda se pretoki ne spreminjajo vsako uro, ampak gre za to, da se hidroelektrarnam da "komandirati" koliko naj proizvajajo, in na ta nacin blazijo ucinke muhastih ostalih virov. Zato lahko imajo norvezani alternativne vire in elektricne avte ker imajo prakticno vso elektriko iz HE, in lahko prakticno na zahtevo generirajo vec ali manj elektrike.

Ce imas pretocno elektrarno, bo pac delala odvisno od tega kaksen je pretok, verjetno lahko del vode tudi mimo spuscas, nikoli pa ne bos mogel proizvajati VEC kot je trenutni pretok reke, kar akumulacijske elektrarne komot pocnejo.

Skratka, pretocne so ok, ampak se pac dodajo zraven k nefleksibilnim virom.

Kar se suše tiče, je osnovni problem v tem, da je država stvar prepustila lokalnim samoinciativam in da je pridobivanje dokumentacije izjemno problematično in dolgotrajno.
Kje pa. Saj ne smes vode odjemati v kolicinah, ki bi jih rabil za namakanje. To je slo 20 let nazaj. Naredis vrtino za svojo uporabo (=studenec), pa ti birokrati odmerijo maksimalni odjem 2 kubika na leto. Ker ostalo "porusi naravno ravnovesje" ali kaj ze. To je sele smesnica.

Strani: 1