Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Ali je naša gospodarska rast zdrava?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-204390 sporočil: 13.528
[Glavni forum] Tema: Ali je naša gospodarska rast zdrava?
[#2699949] 02.03.18 10:01 · odgovor na: sopranos (#2699788)
Odgovori   +    1
[sopranos]
> [jure1943]
> >sopranos sporočil: 7.980
>
> > Jaz vedno pravim, da imejmo enake vatle za vse. Če je Janša vse zajebal ker je z investicijami kuril gospodarsko rast in ker v času največje rasti ni naredil občutnega presežka, ...
>
> Gospodarska rast se vedno kuri z investicijami. V proračunih se ne ustvarja presežkov, ampak se gleda, da so proračuni uravnoteženi. Gospodarska politika se dela s fiskalno politiko. Dejstvo, da Janša v 4 leth ni zadolžil države, ampak je uravnotežil proračun, je več in bolje, kot se lahko reče o katerem koli drugem obdobju zadnjih 25 let. Če kdo govori o zadolževanju države po letu 2009, naj le pogleda in pobrska, katera podjetja so propadla, katera podjetja so potrebovala denar in kdo so bili protagonisti dajanja in jemanja kreditov v praktično vseh naših bankah, pa bi imel lepo sliko o tem, kako se ne sme delati gospodarske politike. ZDA so se pobrale po krizi po slabih dveh letih, Nemčija po treh do štirih, pri nas pa še vedno' (8 let kasneje) kokodakamo o 'največji svetovni krizi leta 2008'. Pri čemer smo imeli izhodišče za krizo le 26 % BDP dolga!!
> Ob sedanji gospodarski rasti in nizkih obrestih (pri čemer vemo, da bo v razmeroma bližnji prihodnosti prišlo do precejšnjega dviga obrestnih mer in tudi vsaj zmerne recesije) je nadalnje zadolževanje proračuna BDP blizu 70% in brezglavo metanje denarja v javni sektor ob neeksistirajoči gospodarski politiki, podobno pripravljanju na samomor iz zasede.

Meni Janša ni nek grozni zmaj in krivec za vse slabo v Sloveniji. Ampak je pa vseeno storil nekaj napak. V želji po temu, da bi dobil še en mandat je naredil dve napaki. Ena je, da ni privatiziral. Ker se je bal zameriti volivcem. Druga pa je, da je, da je skušal na silo dokončati avtocestni križ. In to je povzročilo, da smo v Slovenijo uvozili veliko tujcev, nabavili na kredo dodatno mehanizacijo, nato se je pa zgodba zaključila. Se pravi hitra rast BDP-ja, potem pa tudi hitri upad. Delavcem se ni dalo z danes na jutri prekiniti pogodb o zaposlitvi, stroji in materiali še niso bili odplačani, ego teh lastnikov itd. Ena največjih zablob Janše je bilo tudi to, da Mercatorja ni prodal tujcu iz Zahoda, ampak Bavčarju in Šrotu. Tretja napaka pa je bila, da ni v NLB in NKBM nastavil profesionalnega kadra, ki bi brzdalo NLB in NKBM pri podeljevanju kreditov. Pravzaprav je bila to največja zabloda. Ampak ne glede na to, kako levičarji pljuvajo po Janši glede tega, tukaj se je oblikovala levo-desna koalicija. Nekakšen tih dogovor, da si ne gledajo pod prste in da vsak krade po svojih zmožnostih.

Dolg je v času Janše vseskozi naraščal. Razen zadnjega leta, ko je bil ustvarjen minimalni presežek. Delež dolga v BDP je bilo leta 2008 cca. 22% BDP. Je pač relativno padal, ker smo imeli visoko gospodarsko rast.

Ampak potem so se napake naslednikov nadaljevale. Kranjec, SD in ostala levosučna politika ni hotela priznati, da so banke v težavah. Banke so v času Janševe vlade dajale kredite na lepe oči. Več kot 20 milijard EUR so si sposodile v tujini. In zato so morale banke vračati denar, hkrati pa na polno stiskati dolžnike v Sloveniji. Tako so dodatno povečale težave gospodarstva. Takrat je skupina ekonomistov predlagala ustanovitev slabe banke. A je bilo potrebno še nekaj let trpljenja in padanja, a se je to naredilo. V bistvu je temelje za to postavila nova Janševa vlada. Potem pa zadevo do konca po svoje speljala vlada Alenke Bratušek.

Cerar je dvignil dolg na neverjetnih 82,5% BDP v letu 2015. Leta 2016 je sicer zaradi rasti BDP dolg upadel na 78,5%. V letu 2017 pa bo dolg verjetno padel precej pod 75% BDP. Letos pa že pod 70%. Ampak bo naslednji krizi se zna to hitro spremeniti.

Kot kažejo podatki je Slovenija do leta 2008 delovala po neki inerciji. Tako gospodarstvo kot tudi država. Nato pa je kriza prisilila gospodarstvo, da se je preobrazilo. Od tega da se je bistveno bolj usmerilo v izvoz, da se je razdolžilo itd. In to je razlog, da se danes lahko Cerar trka po prsih.

Najhuje je, da pod Cerarjem Slovenija še naprej tone na področju pravne države, demokracije in svobodnih volitev, svobode tiska itd. Janša pa se še vedno preveč ukvarja s preteklostjo.
Tudi sam zagovarjam svobodo, kot ključ do uspeha. Trenutno smo še kar daleč, ampak šele ko bodo ljudje sodili druge ljudi po njihovih dejanjih, ne pa po njihovih barvah bo v SLO kaj bolje, prej ne.