Strani: 1 2

tstih sporočil: 5.199
[#2697776] 15.02.18 02:10
Odgovori   +    20
Da'fuck did I just read?
tstih sporočil: 5.199
[#2697777] 15.02.18 02:32 · odgovor na: tstih (#2697776)
Odgovori   +    24
Zadnja sprememba: tstih 15.02.2018 02:34
"Uravnavanje obnovljivih virov z blockchainom je nova paradigma, ki bo s pametnimi pogodbami disruptivno demokratizirala projekte energetske obnove."
-- blockchain inspirational phrase generator
shevchenko sporočil: 21.898
[#2697778] 15.02.18 06:03
Odgovori   +    11
res nimate vec o cem pisat.
0126Bacis sporočil: 3.011
[#2697784] 15.02.18 06:59
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: 0126Bacis 15.02.2018 07:08
Blockchain v energetiki je še slabše kot elektrika na cesti.

Velliko blebetanja za NIČ efekta.
Je profesor postavil vsaj laboratorijski eksperiment, ali le nabija na suho ???

Kje lahko kupim "blockchain" števce?
shevchenko sporočil: 21.898
[#2697788] 15.02.18 07:26 · odgovor na: (#2697783)
Odgovori   +    5
[alek14]
Blockachaini imajo smrtno rano:
Rudarjenje in s tem povezano porabo energije.
ja ja, ma to njih ne briga.

poglej koliko clankov se napise na to temo in koliko ljudi se skozi blockchain promovira.

se ene par mesecev, potem pa bodo zaceli nabijat nekaj drugega.
prerok sporočil: 3.248
[#2697792] 15.02.18 07:59
Odgovori   +    9
Sogovorniki se strinjajo, da je tehnologija (1) počasna in (2) draga. Zakaj potem toliko govora o tej konkretni tehnologiji? "Sam mal še popravmo, pa bo"?
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2697794] 15.02.18 09:02
Odgovori   +    4
Well I'll be damned!
berneticd sporočil: 603
[#2697795] 15.02.18 09:06
Odgovori   +    11
Pišuka, zdej ne vem, al sem tako glup, al ne morem več štekat, kako ta blockchain skoraj planet upravlja....
najobj sporočil: 31.870
[#2697802] 15.02.18 09:42
Odgovori   +    8
Zadnja sprememba: najobj 15.02.2018 09:45
... »S povečanim deležem proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov, pametnimi omrežji in internetom stvari se bo potreba po učinkovitih blockcahain rešitvah stopnjevala, saj bodo podpirale hitro, enostavno in učinkovito decentralizirano povezljivost.« ...

... holy shit ! ... evo, včasih sem mislil, da je Kardelj s svojo samoupravljalsko latovščino že porabil vse butaste besede tega sveta, pa me tukaj na Financah z reklamiranjem bleferjev vseh sort vedno znova presenetijo ...

P.S.: glede na tole www.finance.si/88644...ptobiznisa Petrino norčevanje iz Cerarja in njegovih bleferjev, bi se lahko na Financah zmenili med sabo, kdo koga blefira in kako, ker zakaj je itak jasno ... aja, ob priliki naj Borut Hočevar vpraša totega Denisa Manceviča, kaj pomeni "hitra, enostavna in učinkovita decentralizirana povezljivost", ker meni ni jasno, zakaj bi povezoval nekaj, kar si prej namenoma decentraliziral ... khmm, razen če je tota "hitra, enostavna in učinkovita decentralizirana povezljivost" zrastla na Borutovem zeljniku, ker se hudo fensi sliši, noben pa ga ne bo upal vprašat, kaj pomeni, da ne bi izpadel butl ...
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2697807] 15.02.18 10:14 · odgovor na: najobj (#2697802)
Odgovori   +    3
[najobj]

Bom skušal odgovoriti. Elektroenergetski sistem se decentralizira že zdaj. Ponekod hitreje, drugod počasneje. Decentralizacija se bo po večini napovedi nadaljevala z blockchainom ali brez njega. Nanjo se pripravljajo tudi operaterji omrežij, pospešujejo jo celo nekatere tradicionalne energetske družbe. Blokovne verige pa se kažejo kot ena od tehnoloških možnosti pri povezovanju malih proizvajalcev, odjemalcev, ipd. Nekateri primeri že delujejo, najbolj znan je Brookly Microgrid
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2697813] 15.02.18 10:47 · odgovor na: (#2697811)
Odgovori   +    0
[rename]
No, pa dajmo malo bolj natančno opredeliti pojme.

Decentralizacija (elektroenergetskega) sistema. Že poteka, pravite.
Jaz trdim, da je bila opravljena že tam ene 30 let nazaj, ko so se informacijski sistemi začeli seliti iz (velikih) računalniških centrov (primer: Mehanografski center Ljubljana) k uporabnikom, ko so podjetja začela graditi svoje (računalniške centre, oz.sisteme).
Tudi organizacijsko so temu (kasneje) sledili, ko so ločili prodajo od distribucije in je iz enega "Elektra" nastalo cel kup deoojev.

In zdaj pravite, da decentralizacija že poteka? Ja kakšna pa?
:-) Nisem sicer mislil na ta del, ampak se strinjam z vami, tudi to je del decentralizacije EE. Vaš post torej razumem kot potrditev mojega, ne strinjava se samo v točki, kjer pravite, da je bila decentralizacija opravljena. Jaz samo trdim, da še poteka.
pobalin sporočil: 14.456
[#2697819] 15.02.18 12:00
Odgovori   +    5
Na fakulteti in v podjetju sicer imamo prototipe, vendar pa, kot pravijo, 'Blockchain is not a techology, it is a strategy'. To pomeni, da spodbudimo prave spremembe, če z izbiro tehnologije opredelimo tudi družbene procese in poslovna pravila. Tehnologije blokovnih verig najbolje delujejo v okolju, kjer je v ozadju kultura transparentnosti in odgovornosti,« je še dodal Jure Trilar.
Tisti, ki se jim ta članek zdi zbir nekakšne njuejdževske kriptošprahe, naj se zaveda, da gre za tangencialen dotik efdevejevske orbite postmodernistične akademščine oz. za nov cepič na organizmu štromarske stvarnosti. :-)
Pojem, ki ga uporablja [Lyotard], so "jezikovne igre", okoli katerih se tvori organizirano družbeno okolje. Lahko potegnemo vzporednice med "jezikovnimi igrami" in tehničnimi paradigmami. Te zadevajo različne načine komunikacije, jezika in shranjevanja informacij.

Organizacija družbe je postala tako kompleksna, da sicer lahko opazujemo trende in spremembe, ne moremo pa odkriti osnovnih vzrokov, kot tudi ne moremo v celoti odgovoriti na vsa vprašanja, ki se zastavljajo ob novih tehnoloških premikih.

Obstaja bojazen, da je konvergenca [blockchain], podobno kot pojem informacijska družba, le obljuba o ekonomskem razcvetu, ki bo temeljil ali na večji povezljivosti in uporabnosti naprav ali boljši uporabi znanja in informacij. Nenazadnje informacijska družba ali pa družba znanja pač nista sopomenka družbi zavedanja in osveščenosti.
dk.fdv.uni-lj.si/dip...r-jure.pdf
pobalin sporočil: 14.456
[#2697821] 15.02.18 12:15
Odgovori   +    5
Sicer je blockchain naravnost idealen "partner" za elektroenergetiko, ker lahko požre cel kup energije. Tako lahko ustvarimo samozadostne, avtarkične elektroenergetske sisteme - kot če bi nafto in plin skurili kar na črpališčih. Odpadle bi vse emisije zaradi transporta pa to... grejt fjučer. :-)
Iceland is facing an "exponential" rise in Bitcoin mining that is gobbling up power resources, a spokesman for Icelandic energy firm HS Orka has said.
This year, electricity use at Bitcoin mining data centres is likely to exceed that of all Iceland's homes, according to Johann Snorri Sigurbergsson.
He said many potential customers were keen to get in on the act.
"If all these projects are realised, we won't have enough energy for it," he told the BBC.
...
Smari McCarthy, a member of the Icelandic parliament for the Pirate Party, tweeted: "Cryptocurrency mining requires almost no staff, very little in capital investments, and mostly leaves no taxes either.
"The value to Iceland... is virtually zero."
www.bbc.com/news/tec...y-43030677
bc123a sporočil: 48.253
[#2697823] 15.02.18 12:20
Odgovori   +    8
A "zoprnih" profesorjev iz fakultete za elektrotehniko (smer ENERGETIKA!) ste se pa spet izognili, a ne? :))))
najobj sporočil: 31.870
[#2697839] 15.02.18 14:31 · odgovor na: BorutHocevar (#2697807)
Odgovori   +    2
[hocevarb]
> [najobj]
... aja, ob priliki naj Borut Hočevar vpraša totega Denisa Manceviča, kaj pomeni "hitra, enostavna in učinkovita decentralizirana povezljivost", ker meni ni jasno, zakaj bi povezoval nekaj, kar si prej namenoma decentraliziral ...

Bom skušal odgovoriti. Elektroenergetski sistem se decentralizira že zdaj. Ponekod hitreje, drugod počasneje. Decentralizacija se bo po večini napovedi nadaljevala z blockchainom ali brez njega. Nanjo se pripravljajo tudi operaterji omrežij, pospešujejo jo celo nekatere tradicionalne energetske družbe. Blokovne verige pa se kažejo kot ena od tehnoloških možnosti pri povezovanju malih proizvajalcev, odjemalcev, ipd. Nekateri primeri že delujejo, najbolj znan je Brookly Microgrid
... OK, tega sicer ne razumem, ampak je ziher kul ... khmm, sploh če bom za štrom namesto položnice dobil blokovno verigo ...
ty sporočil: 244
[#2697844] 15.02.18 14:48 · odgovor na: najobj (#2697839)
Odgovori   +    3
[najobj]
> [hocevarb]
> > [najobj]
> ... aja, ob priliki naj Borut Hočevar vpraša totega Denisa Manceviča, kaj pomeni "hitra, enostavna in učinkovita decentralizirana povezljivost", ker meni ni jasno, zakaj bi povezoval nekaj, kar si prej namenoma decentraliziral ...
>
> Bom skušal odgovoriti. Elektroenergetski sistem se decentralizira že zdaj. Ponekod hitreje, drugod počasneje. Decentralizacija se bo po večini napovedi nadaljevala z blockchainom ali brez njega. Nanjo se pripravljajo tudi operaterji omrežij, pospešujejo jo celo nekatere tradicionalne energetske družbe. Blokovne verige pa se kažejo kot ena od tehnoloških možnosti pri povezovanju malih proizvajalcev, odjemalcev, ipd. Nekateri primeri že delujejo, najbolj znan je Brookly Microgrid

... OK, tega sicer ne razumem, ampak je ziher kul ... khmm, sploh če bom za štrom namesto položnice dobil blokovno verigo ...
Najbolje da razumeš tako da se bo po blockchain-u pretakala elektrika :-)
Tale pametovanja o blockchain aplikacijah so res umotvori nepoznavalcev...
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2697848] 15.02.18 15:12 · odgovor na: bc123a (#2697823)
Odgovori   +    0
[bc123a]
A "zoprnih" profesorjev iz fakultete za elektrotehniko (smer ENERGETIKA!) ste se pa spet izognili, a ne? :))))
V bistvu sem pobrskal med javnimi informacijami, kdo na FE se ukvarja z blockchainom in našel Trilarja. Mi predlagate še koga ;-)

Včeraj sem poslušal del predavanj treh mladih s FE (Trilar, Sedlar in Pustišek, uvodničar pa je bil Bešter) o blockchainu in je bilo super. Prilagojeno je bilo moji starostni skupini in nepoznavanju tehnike :-) Dobro so zastavili in upam, da bodo nadaljevali.
bc123a sporočil: 48.253
[#2697849] 15.02.18 15:14 · odgovor na: BorutHocevar (#2697848)
Odgovori   +    0
[hocevarb]
> [bc123a]
> A "zoprnih" profesorjev iz fakultete za elektrotehniko (smer ENERGETIKA!) ste se pa spet izognili, a ne? :))))

V bistvu sem pobrskal med javnimi informacijami, kdo na FE se ukvarja z blockchainom in našel Trilarja. Mi predlagate še koga ;-)
Ne, trilar je gotovo ok za blockchain, mislil sem, da bi povprasali se tiste iz energetike, kaj o tem mislijo.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2697851] 15.02.18 15:17 · odgovor na: bc123a (#2697849)
Odgovori   +    0
[bc123a]
Ne, trilar je gotovo ok za blockchain, mislil sem, da bi povprasali se tiste iz energetike, kaj o tem mislijo.
Ja, sem razumel tako. In vas vprašal za predlog...
bc123a sporočil: 48.253
[#2697865] 15.02.18 17:11 · odgovor na: BorutHocevar (#2697851)
Odgovori   +    4
[hocevarb]
> [bc123a]
> Ne, trilar je gotovo ok za blockchain, mislil sem, da bi povprasali se tiste iz energetike, kaj o tem mislijo.

Ja, sem razumel tako. In vas vprašal za predlog...
oe.finance.si/886283...udi-babice

Mogoce ste spregledali, ampak raziskovalno podrocje prof. Mihalica ni "zanikanje podnebnih sprememb", ampak - energetika.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2697898] 15.02.18 21:14 · odgovor na: bc123a (#2697865)
Odgovori   +    0
[bc123a]
Mogoce ste spregledali, ampak raziskovalno podrocje prof. Mihalica ni "zanikanje podnebnih sprememb", ampak - energetika.
Kot je razvidno iz članka, sem iskal sogovornika za vprašanja o priložnostih, ki jih v energetiko prinaša blockchain. Ste s predlogom prof. Mihaliča mislili na ta del energetike?
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2697903] 15.02.18 22:08 · odgovor na: (#2697811)
Odgovori   +    0
[rename]
To, kar ste citirali, je bilo samo za uvod.
Bistvo mojega komentarja je v nadaljevanju, kar pa ste enostavno izpustili.
Težko je potem nadaljevati diskusijo na tak način.
Opravičujem se za kratek in v naglici opisan prvi odgovor. Hitel sem na vodenje okrogle mize, kjer smo govorili tudi o uporabi iT pri blaženju posledic podnebnih sprememb v kmetijstvu. Slišati je bilo revolucionarno :-) In potem sem šel še na predstavitev trajnostnih projektov v slovenskih podjetjih.

Tega nisem napisal, da bi se hvalil, pač pa zato, ker je fascinantno nasprotje med pisanjem nekaterih forumašev in tem, kako v številnih podjetjih resno spremljajo razvoj tehnologije in trajnostni pristop k poslu...

Kakorkoli že, ne bom več zahajal s teme...
[rename]
No, pa dajmo malo bolj natančno opredeliti pojme.
In zdaj pravite, da decentralizacija že poteka? Ja kakšna pa?
Mar ni decentralizacija EE sistema vse več razpršenih proizvodnih virov?
Kaj pa je blockchain, konkretno?
Najbolj znan pilotni primer uporabe te tehnologije:

In Brooklyn, LO3 Energy has teamed up with Siemens to create a pilot microgrid using blockchain technology. Residents with solar panels can sell excess energy back to their neighbours, in a peer-to-peer transaction which takes advantage of blockchain.

www.power-technology...r-5783564/

Tale primer je zanimiv, ker so se ga lotili veliki:

energy companies E. ON and ENEL traded electricity for the first time via a new marketplace that uses the so-called blockchain technology

www.eon.com/en/about...world.html

Tudi v tega so vpleteni veliki (posredno nemški RWE), čeprav se ukvarja z rešitvami na povsem mikro ravni:

In the Share&Charge app, both charging station owners and EV drivers can see the prices before charging begins, and a secure Blockchain-enabled payment process is used for all transactions.

emotorwerks.com/shar...and-charge

Še marsikaj se da najti.
[rename] ampak s tem crypto-novorekom pa že tako pretiravajo, da bi bilo prav fino, če bi Črta prepričali, da naredi en tak "intervju" s temi crypto-mesijami, bi hitro videli, da gre za Cesarjeva nova oblačila :-P
Črt, imaš izziv :-)
pobalin sporočil: 14.456
[#2697906] 15.02.18 22:32 · odgovor na: bc123a (#2697849)
Odgovori   +    0
[bc123a]
Ne, trilar je gotovo ok za blockchain, mislil sem, da bi povprasali se tiste iz energetike, kaj o tem mislijo.
Hm, tole bi lahko malo elaboriral, ker na forumu se pretaka veliko spoštovanja do naravoslovcev in grozen gnev do družboslovcev, še posebno s FDV.

V članku me je zmotila sumljivo ohlapna navedba "Jure Trilar s fakultete za elektrotehniko", zato sem ga poiskal na seznamu zaposlenih FE. Tam sem videl, da je univ. dipl. sociolog, sicer pa je raziskovalec v LTFE.

Res je Trilar na FDV diplomiral s temo Digitalna konvergenca IKT, ampak če je zdaj raziskovalec v laboratoriju FE, najbrž to pomeni, da niso vsi FDVjevci loleki-boleki. :-)
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2697907] 15.02.18 22:37 · odgovor na: (#2697905)
Odgovori   +    0
[rename]
Nisva se ravno razumela.
Moj point je v tem, da so vse zgoraj opisane situacije izvedljive tudi brez blockchain aplikacij.
Če prav razumem, je blockchain prinesel nekatere novosti, ki prej niso bile izvedljive. Pri kriptovalutah je že tako - plačilo lahko izvedeš, ne da bi potreboval banko. Domnevam, da so to uporabili pri plačilu za polnjenje e-avta iz tretjega citiranega primera. Morda je to tudi del transakcije med E.onom in Enelom in tudi pri poravnavi med sodelujočimi pri Brooklyn gridu iz prvih dveh primerov. Ugibam.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2697909] 15.02.18 22:47 · odgovor na: (#2697908)
Odgovori   +    0
[rename]
Placilo nima veze.
Konec koncev zna vsaka aplikacija uporabiti placilo s paypal, credit card itd., nakazilo cryptovalute iz denarnice v denarnico pa res ni neko revolucionarno odkritje... ;-)
Paypal in kreditna kartica potrebujeta banko, kriptovaluta pa ne
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2697910] 15.02.18 22:51 · odgovor na: (#2697908)
Odgovori   +    0
[rename]
In da se razumemo: sem zagovornik blockchain, ampak zdaj ze zkoraj hladilnika ne upam odpreti, da mi ven blockchain ne skoci namesto piva.
Tako nadlezno je ze postalo to opevanje....kot, da bi se sele danes naucili uporabnost hashev v aplikativne namene.
Tx za pojasnilo. Očitno sem fasal neko bolezen, da v vsakem zapisu na forumu vidim izganjalca zelenega hudiča :-)
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2697913] 15.02.18 23:30 · odgovor na: (#2697912)
Odgovori   +    0
[rename]
> > Placilo nima veze.
> > Konec koncev zna vsaka aplikacija uporabiti placilo s paypal, credit card itd., nakazilo cryptovalute iz denarnice v denarnico pa res ni neko revolucionarno odkritje... ;-)
>
> Paypal in kreditna kartica potrebujeta banko, kriptovaluta pa ne

Samo, ce hoces skesirati, sicer imas lahko knjizni denar na paypal accountu. Ali plus na kartici.
Tudi pri cryptu je na koncu verige banka, ce hoces ‘cash.
Ni ravno tako. Na kartico ali na Paypal ne moreš dobiti dobroimetja, ne da bi bila vključena banka. Do kriptopremoženja pa lahko prideš brez posredovanja banke.

Tudi na konec verige lahko pri kriptovaluti prideš brez banke. Bitcoine lahko nekomu prodaš za gotovino.
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2697915] 15.02.18 23:53 · odgovor na: (#2697914)
Odgovori   +    0
[rename]
Da za Paypal rabis banko pa prvic slisim.
Kot vem, rabis email in to je to.
Pozabil sem že, kako sem odpiral račun na Paypalu, a po spominu sem moral vnesti številko kreditne kartice. Gledam moj paypal account in ima odkljukano rubriko Card added. Ne vem pa, kdaj sem plačeval z njim, da bi se spomnil, če je bil promet v izpisku kartice. Domnevam pa da je bil in, da gredo plačila preko bank.
0126Bacis sporočil: 3.011
[#2697932] 16.02.18 08:00
Odgovori   +    6
Sem še 1x prebral članek in tale thread.

Če prav razumem, je edina potencialna pridobitev blockchain plačevanje štroma brez(mimo) banke, z bicoini ali podobnimi kriptočudeži. To je vse!

Blockchain NE OMOGOČA:
- racionalnejše rabe energije
- upravljanja energetskega sistema

Kakšna je prednost elektro-block-chaina, pred pavšalno "naročnino" na elektriko?
(NE-energijski stroški že 2/3 računa, pa naj bodo vsi)

Pa še vprašanje za "hočevarb", ki zadevo najbolje zastopi:
- Kateri podatki se bodo zbirali v teh blokih (čas, poraba)?
- Čemu služi varno shranjevanje tega za naslednjih 100 let.
- Kje bodo vozlišča, kdo bo bloke potrjeval (rudaril)?
- Kje lahko kupim blockchain števec in kaj z njim pridobim ?
- Kje tak števec deluje vsaj poskusno ?

Bom kar kočal s prvim komentarjem (tstih):

"Uravnavanje obnovljivih virov z blockchainom je nova paradigma, ki bo s pametnimi pogodbami disruptivno demokratizirala projekte energetske obnove."
Da'fuck did I just read?


forum.finance.si/?m=...776&single
forum.finance.si/?m=...777&single
Mrnjafko sporočil: 544
[#2697938] 16.02.18 08:27
Odgovori   +    10
Hej!

Kaj pa če bi namesto navadnih kW uvedli kar CkW (Crypto kW) in šporhet pa peglo laufali prek internetne povezave? Ali pa direkt iz oblaka?

Kot odgovor abc-ju. Mislim, da so tipi na energetiki od elektrofaksa zadnji, ki vam lahko o tem kaj pametnega povejo. To z energetiko, kot tehnično - fizikalnim pojmom nima veze. Energetiki dostavijo elektriko tisti moment tja, kjer se rabi in načrtujejo EES, da bo to tudi v bodoče v veliki meri mogoče. Ker, če to ne bo mogoče, tudi ne bo časa za take filozofske razprave, ker bomo vsi z motikami okopavali BIO-EKO fižol, krompir, repo itd. Vse v maniri sonaravno-krožne nove kamene dobe.

Kako se zadeve obračunavajo, verižijo, chain-ajo, hendlajo, skubijo folk, pleteničijo, sonaravijo, BIO-EKO-logizirajo, borzničijo in nasploh elektrofilozofirajo, e, to je pa zadeva "mehkih znanosti", ki se pa učijo v glavnem na Ekonomiji, sociologiji, filozofiji, FDV-iji in podobno.

Strani: 1 2