Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Zbogom premogu. Že, že, a kdaj?

Strani: 1

BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2693560] 18.01.18 17:03 · odgovor na: (#2693553)
Odgovori   +    0
[alek14]
Drži. Po članku Hans-Werner Sinna je relevantno vprašanje kaj pa sedaj. Električna mobilnost je brez jedrske opcije vezana na termoelektrarne vsaj v velikem deležu. Edina preostala opcija je gradnja na novo koncipiranih nič-energijskih stavb, ki nimajo več ogrevanja. Imajo pa poudarjeno hlajenje. Energetsko so malo manj učinkovite, a zaradi odsotnosti ogrevanja pozimi, eliminirajo potrebo po sezonskem hranjenju energije. PV energije pač ni moč sezonsko "sharaniti v omrežje" (v tem je bistvo Sinnovega prispevka), kot to počno sedanje "skoraj-nič energijske stavbe". Izobilje PV energije poleti se brez težav sinhronizira s potrebami hlajenja takšnih "zero heating building".
Je lahko to med razlogi, da so nad baterijami bolj kot v Evropi zagreti v Avstraliji in v delih ZDA? Predpostavljam, da gre za dele teh držav, kjer je podnebje toplejše.
oe.finance.si/886250...m-na-svetu
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2693566] 18.01.18 17:25 · odgovor na: (#2693564)
Odgovori   +    0
> [hocevarb]
> Je lahko to med razlogi, da so nad baterijami bolj kot v Evropi zagreti v Avstraliji in v delih ZDA? Predpostavljam, da gre za dele teh držav, kjer je podnebje toplejše.
> oe.finance.si/886250...m-na-svetu
[alek14]
Da, za dnevno hrambo so v za silo v redu. Sezonska hramba je problem. Pokrajine, ki (skoraj) ne rabijo gretja imajo problem sezonske hrambe avtomatično rešen.
Hvala, tole mi veliko pove.

Mi lahko odgovorite še na eno vprašanje? Med prebiranjem novic o težavah z elektriko v različnih delih sveta sem dobil občutek, da je evropsko omrežje veliko bolj kakovostno od ameriškega. Tam je več izpadov, deli so slabše povezani in še kaj bi se našlo. Imam prav?
BorutHocevar sporočil: 1.534
[#2693591] 18.01.18 20:20 · odgovor na: (#2693577)
Odgovori   +    2
[alek14]
Drži. Ameriško omrežje je privatno in zato vzdrževano zgolj nujno in iz cenejših zračnih daljnovodov. V EU je državna lastnina precej prisotna in zato dražja in tudi zanesljivejša (dosti več je podzemskih vodov) saj od njene zanesljivosti zavisi dobra volja volivcev.
Seveda pa ima ameriški koncept to prednost, da je prenos cenejši/bolj profitabilen.
Thx. Dodajam, zakaj sem razmišljal o tem. Dobil sem občutek, da se v ZDA veliko bolj kot v Evropi ukvarjajo z baterijami. Več vlagajo v njihov razvoj in proizvodnjo, pa tudi bolj jih uporabljajo. Podobno se začenja dogajati tudi na Kitajskem.

Kaj je razlog? Zagotovo ni nepomemben individualni vpliv Elona Muska. A to je tudi posledica razmer. Razmišljal sem o vplivu kakovosti omrežja, vendar nisem bi prepričan, da je slabše kot v EU, dokler mi niste vi potrdili. Ključno pa je bilo, ko ste zapisali, da v toplejših krajih praktično ne potrebujejo sezonske hrambe energije.

In se je zložilo :-)

Strani: 1