Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

0513ANITO sporočil: 10.810
[MarijanMacek]
> [1357]
> Sam dolg se od danes na jutri ( od enega do drugega leta) ne more bistveno spremeniti. Spremeni se pa lahko struktura dolga glede na obrestno mero, katero je potrebno plačevati za posamezne zadolžitve. In največji zaslužek v dobrih časih ( ko so obresti na zadolževanje niske) je ta da čim več visoko obrestovanega dolga zamenjaš z nisko(nižje) obrestovanim dolgom. Zato v tej debati in na splošno v vseh tekstih na temo dolga na splošno v vseh medijih manjka predvsem ta podatek, ki je bistven; koliko je odplačano glavnice dolga in koliko obresti na dolgove. Kar se tiče finančne uspešnosti Cerarjeve vlade se jo lahko meri edino po tem za koliko se je spremenila v njegovem mandatu obrestna obremenjenost države. Obresti so tiste, ki so problematične ker se plačujejo iz profita investicije za katerio je bil kredit vzet medtem ko se glavnica pokriva iz amortizacije investicije.

In prav pri ceni obresti ima vlada najmanjšo vlogo ali pa zasluge. Obresti se bolj ali manj oblikujejo mimo volje vlade. Imaš pa prav, ko praviš, da je v časih nizkih obresti potrebno zamnejati visokoobrestovane dolgove za nižje obrestovane. Pa vendar na FINANCAH redno pišejo o novem zadolževanju države, tudi v primeru ko je slepcu jasno da gre za operacijo v tem tvojem pomenu. In te iste "FINANCE" nikoli ne poročajo, da je bil kakšen kredit odplačan. Zato se pojavlja pri neukih forumaših idja, da se država vun in vun zadolžuje... Pač medijsko zavajanje g. Frankla in njegovih zvestih oprod.
E moj Maček...

Če bi vlada s predčasnim odplačilom ali zamenjavo kakega kredita z visokimi obrestni res prihranila kak denar bi se to hvalilo in obešalo na NAJVEČJI ZVON.

Ker pa temu ni tako in ob vsakem poplačilu strega kredita vzamejo novega +20%, meni teh pravljic ne boš pravil.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2692936

Strani: 1

1357 sporočil: 7.095
Ti podatki o plačanih glavnicah in plačanih obrestih v tekočem letu in na splošno o vseh glavničnih in obrestnih obveznostih države obstajajo kot javno dostopni podatki na straneh ministrstva za finanace in SURS-a. Samo za leto 2017 je še malo prezgodaj za te podatke, ki bodo na voljo približno takrat ko bo potrebno oddati letna poročila o poslovanja. In tedaj bo nastopila ura resnice kar se tiče finačne uspešnosti Cerarjeve vlade, do tedaj pa je vse skupaj zgolj in samo špekulacija.
anon-178149 sporočil: 4.311
[0513ANITO]
> [MarijanMacek]
> > [1357]
> >
E moj Maček...

Če bi vlada s predčasnim odplačilom ali zamenjavo kakega kredita z visokimi obrestni res prihranila kak denar bi se to hvalilo in obešalo na NAJVEČJI ZVON.

Ker pa temu ni tako in ob vsakem poplačilu strega kredita vzamejo novega +20%, meni teh pravljic ne boš pravil.
ja, ja, tvoj maček. če bi ti kdaj pokukal v javno dostopne podatke ne bi pisal tako le brez veze. Poglej zadnje dostopne podtake (3. kvartal 2017, www.stat.si/StatWeb/...ndex/7176) in potem delaj famozne zaključke. Kako se lahko pri odplačilu vsakega kredita država zapufa za nadalnjih 20%, če pa so pravljice povsem drugačne.

Konsolidirani bruto dolg države ob koncu tretjega četrtletja 2017 znašal 33.285 milijonov EUR ali 78,4 % BDP

Konsolidirani bruto dolg države se je od konca drugega četrtletja letos povečal minimalno (za 17 milijonov EUR) in je konec tretjega četrtletja znašal 33.285 milijonov EUR ali 78,4 % BDP. Zaradi visoke gospodarske rasti v tretjem četrtletju 2017, se je njegov delež v BDP zmanjšal za 1,3 odstotne točke. Povečal se je dolg iz dolgoročnih vrednostnih papirjev, medtem ko se je dolg, ki izvira iz posojil, zmanjšal.


Takšna je pač resnica o pravljicah..... in nič drugačna.

Strani: 1