Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek V ZDA revščina kot v podsaharski Afriki

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-186196 sporočil: 2.052
bom odgovoril bolj na generalno intonacijo cele debate kot na posamicne hakljce, ceprav bi me na ustreznejsem mestu fejst zanimalo pomeniti se o teh receh. in ker je debata zasla v religiozno izpovednost, se bom pokesal se sam.

zdaj sem v srednjih letih, nadpovprecno situiran. v zivljenju sem imel sreco, da lahko sem precej potoval, od kontinentov mi falita samo avstralija in antarktika. tudi stalno sem zivel v tujini. recimo temu reference. najbolj hecno pri izkusnji spoznavanja velikega sveta mi je bilo kako se ljudje drugace odzovemo na kulturni sok, ko smo tu in zdaj v tujem okolju. mene, priznam, je najbolj butnila izkusnja revscine. npr. lov na pobegle kokosi, ki so se pasle v obulicne jarke stekajocih se fekalijah v barakarskih predmestjih jakarte. skupina razcapanih otrok beracev na tursko-iranski meji, ki so se med seboj domala poklali za podarjen sendvic. itd, itd, itd. no, marsikdo od sopotnikov sploh ni opazil revscine, ki se jim je brutalno slikala pred ocmi, obcutljivost zero, empatija zero. drek, mene pa je izkusnja zaznamovala in poslej se pocutim blagoslovljenega, ker sem - kot vsi mi - rojen z zlato zlico v riti.

slovenci smo ena najbolj "egalitarnih" druzb, vsaj z vidika razlik med revnimi in bogatimi. zato imamo tezave z dojemanjem nam neslicnega prepada med revnimi in bogatimi, ki sicer vlada v vecini sveta. sam sem v tem videl sporocilo teksta, ki primerja zda s podsaharsko afriko, a ocitno sem v manjsini. no, navrh vsega mi je najbolj tuja na cel planet poenostavljena naracija "vsak si je sam kriv, ce je reven". te logike nekako ne zapopadem. nismo vsi rojeni z zlato zlico v riti. v startu nimamo enakih moznosti. pojdite kdaj na sprehod v barakarsko predmestje jakarte.