Strani: 1

sopranos sporočil: 11.404
[#2689678] 21.12.17 17:07
Odgovori   +    13
Simona, spet te ne razumem. V povezanih podjetjih je prav vseeno katero ustvarja dobiček in katero izgubo. Sploh pri tako kabojskem poslovanju kot se ga je šel Agrokor. Reči, da je recimo Jamnica bolje poslovala od Konzuma je absurdno. Ker brez priviligiranega položaja na Konzumovih policah in posebnih dogovorov Jamnice sploh ne bi bilo. No, vsaj take ne kot je sedaj na papirju. Recimo, da sedaj Konzum kupi nek trgovec, ki ima že posebne dogovore z drugimi polnilnicami vode. Pa zabriše ven Jano. Koliko bo še vredna Jamnica? Ko je Agrokor prevzel Mercator se je ponovečala ponudba Ledovih sladoledov in zmanjšala ponudba sladoledov Ljubljanskih mlakarn.

Tukaj se ščiti hrvaške proizvodne firme. Zagotovo ne bodo rezali Nestleja, Krafta in kar je še podobnih velikanov. Rezali bodo slovenske, srbske firme.
bc123a sporočil: 48.253
[#2689681] 21.12.17 17:27 · odgovor na: sopranos (#2689678)
Odgovori   +    1
[sopranos]
Tukaj se ščiti hrvaške proizvodne firme. Zagotovo ne bodo rezali Nestleja, Krafta in kar je še podobnih velikanov. Rezali bodo slovenske, srbske firme.
Rezali bodo tiste, ki so nadomestljivi. Poskusi iz Mercatorja umakniti izdelke Ljubljanskih mlekarn. Ne bo se dobro koncalo pri odzivu potrosnikov.
simona2 sporočil: 2.201
[#2689682] 21.12.17 17:32 · odgovor na: sopranos (#2689678)
Odgovori   +    1
Zdravo. Sorry, ker ti ne odgovarjam, ko veš, da ti skoraj vedno. Ne zameri, ampak skoraj nič nimaš prav :( Glej, tu se buni šefica Kraša, ker bo najbolj porezana - ker je navadni upnik na Konzumu. Poglej tudi, kaj je reklo slo sodišče, zakaj je lex agrokor domnevno v nasprotju s slo pravnim redom - in zakaj ga ne prizna; ker bi moral postopek ločiti med poplačili tistih, ki so upniki boljših, in tistih, ki so upniki slabših; seveda Ramljak zdaj naredi točno to, ker je to prav. Ne pravim, da bo vse ok. Ne pravim pa kar na pamet kot večina Slovencev, da je vse narobe. LPS
simona2 sporočil: 2.201
[#2689685] 21.12.17 17:46 · odgovor na: bc123a (#2689681)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: simona2 21.12.2017 17:46
nekaj še vsi pozabljate, tile imajo milijon tožb že zdaj odprtih, vsi samo čakajo, da naredijo napako v izvedbi, da jih bodo stožili in oželi - v izvedbenem postopku tako ne morejo in po mojem ne bodo bistveno odstopali od tistega, kar v stečajni zdrži v Londonu; zato je o nadomstljivih ali nenadomstljivih bv govorit... po mojem bomo videli en tak zelo zanimiv kejs.. je pa hudo drugačen od vsega, kar bi delali pri nas.. ob tem bi me zanimalo, kakšen je bil recimo slovenski program preventivnega prestrukturiranja od petana ...
zdej pa grem.. lep večer. LPS
Endimion sporočil: 10.251
[#2689687] 21.12.17 18:01 · odgovor na: simona2 (#2689685)
Odgovori   +    12
Oželi? A si uporabila besedo oželi? Ker zahtevajo svoj denar?

Prav... Ne bom plcal treh narocnin vi upalite izvrsbo, jaz bon pa stokal da ozemate...
sopranos sporočil: 11.404
[#2689698] 21.12.17 19:38 · odgovor na: simona2 (#2689682)
Odgovori   +    3
[simona2]
Zdravo. Sorry, ker ti ne odgovarjam, ko veš, da ti skoraj vedno. Ne zameri, ampak skoraj nič nimaš prav :( Glej, tu se buni šefica Kraša, ker bo najbolj porezana - ker je navadni upnik na Konzumu. Poglej tudi, kaj je reklo slo sodišče, zakaj je lex agrokor domnevno v nasprotju s slo pravnim redom - in zakaj ga ne prizna; ker bi moral postopek ločiti med poplačili tistih, ki so upniki boljših, in tistih, ki so upniki slabših; seveda Ramljak zdaj naredi točno to, ker je to prav. Ne pravim, da bo vse ok. Ne pravim pa kar na pamet kot večina Slovencev, da je vse narobe. LPS
Ker nekje kasneje omenjaš tudi London. Kot prvo ima Velika Britanija drug pravni sistem, kot kontinetalna Evropa. Agrokor je posloval na Balkanu in po njihovih pravnih sistemih. Lex Agrokor je sprejela hrvaška država. Sedaj bi pa zadve reševali po anglosaškem pravnem sistemu in sodili bi sodniki v Londonu? Mislim, to je res bosa. Kot dobivalitelj iz Slovenije skleneš pogodbo s hrvaško firmo, kjer piše, da spore rešuje sodišče v Zagrebu ali v Ljubljani, na koncu ti pa zadeve določi sodišče v Londonu.

Koliko je ena Jamnica dobra, če je dala nekaj milijard bianco menice za Konzum in Agrokor? En Konzum, ki je pa Jamnici omogočal tako dobičnonosnost je pa propadlo podjetje?

In kaj pomeni boljši in slabši upniki? Hipoteke na nepremičnine. Ok, to je hitro rešljivo. Kaj pa ostalo? V čem je ena kupo-prodajna pogodba več vredna od druge kupo-prodajne pogodbe? Morda hipoteke na premičnem premoženju? Ok, avti, helikopterji, tovornjaki. Kaj pa manjše zadeve, kot so recimo zaloge? So v zakonu kakšni priviligirani upniki? Recimo delavci ali davčna? Je razlika po vrednosti pogodbe ali času sklenitve? Kje je zakonska podlaga v lex agrokorju in stačajni zakonodaji za t.i. roll up dogovore?

Glede na sporočila, ki jih daje tale Ante, si kar malo sproti zmišljujejo pravila igre. Od zunaj zadeva zgleda takole - da točno vedo koga bodo porezali in koga bodo poplačali. Če pa se se jim kje zatakne, bodo pa našli novo pot, da to kar so si zamislili dosežejo. To prav veliko s pravno varnostjo nima skupnega.
pelle sporočil: 737
[#2689704] 21.12.17 20:07 · odgovor na: simona2 (#2689682)
Odgovori   +    6
[simona2]
Zdravo. Sorry, ker ti ne odgovarjam, ko veš, da ti skoraj vedno. Ne zameri, ampak skoraj nič nimaš prav :( Glej, tu se buni šefica Kraša, ker bo najbolj porezana - ker je navadni upnik na Konzumu. Poglej tudi, kaj je reklo slo sodišče, zakaj je lex agrokor domnevno v nasprotju s slo pravnim redom - in zakaj ga ne prizna; ker bi moral postopek ločiti med poplačili tistih, ki so upniki boljših, in tistih, ki so upniki slabših; seveda Ramljak zdaj naredi točno to, ker je to prav. Ne pravim, da bo vse ok. Ne pravim pa kar na pamet kot večina Slovencev, da je vse narobe. LPS
aha, tržni fundamentalist Simona je zakorakala v stečajno pravo in trenutno odkriva toplo vodo, kot so jo v prvem stečaju Elana tam leta 1988.. zdrava jedra pa sam da proizvodnja laufa, saj so smučke cool, in podobno .. tisti, ki so posodli za izdelavo jadrnic se naj jebejo, prav tako tisti, ki so dali za smučke JET2, tisti ki pa so posodili za RC pa dobijo vse, sej mamo Stenmarka...
Endimion sporočil: 10.251
[#2689710] 21.12.17 20:36 · odgovor na: pelle (#2689704)
Odgovori   +    5
S to razliko da je bil Elan eno podjetje, tu pa imas agrokor kot mamo, in potem konzum in jamnico pa ledo pa pik etc., Kot hcere.

In tu ima Simona prav. Dolg jamnice se steje v konsolidirani dolg agrokorja, a poslovno razmerje ima upnik jamnice z jamnico. Ne s konzumom.

Težava za dovabitelje vseh pa so medsebojna jamstva. Jamnica za puf jamci konzumu ta jamci tisku, tisak ledu ledo spet jamnici... Vsi skup pa mami agrokorju. In k se vse to okvita... Ce sem prav razumel ima skupina konsolidirano negativni kapital. Kar pa ne pomen da so hcere vredne nic. Lahko da je samo na mami tolk minusa da ga plus hcera ne pokrije. Primerjaj radenska in lasko ali pa droga kolinska in istrabenz.

Jaz se bolj bojim da so dobavitelji, in po mojem ne malo njih, ki svojih terjatev do firm v grupi agrokor niso slabili. In ce se to denimo letos znulira, lahko to poci po bilancah dobaviteljev, ki bi bili po normalni insolvencni zakonodaji zreli za stecaj. Pazi za njih ni nobenega lex-dobavitelj.

Malce perverzno pa vseeno je da casnik, ki je imel toliko crnila za prelit na temo nasih tajkunov pa old boysov pa nabijal o pol tuseve milijarde tanarbolbogatslouenz pa to.. zdaj nekako zganja damage control mode v primeru hrvaskega tajkuna, ki je svojo firmo zakockal skantal in zatolkel v zemljo na povsem enak nacin kot Igor, Bosko, Bine, Stane, Lukanciceva in Buxton, da raznoraznih gradbenih baronov in barones niti ne omenjam. Sploh ker sem bral v taistem mediju kako nas Mercator ni vreden NIC in je zrel za stecaj in bodmo veseli ce bomo sploh kaj dobli... In se pojavi.. ivica.

Hrvati bodo to spet speljali tako da bodo tudi nam dali lekcijo. Kako se scat pelje koga. V politiki... In pr dnarju... Pr'jatlov ni. So kolegi.
bc123a sporočil: 48.253
[#2689714] 21.12.17 20:48 · odgovor na: Endimion (#2689710)
Odgovori   +    4
[Endimion]
Težava za dovabitelje vseh pa so medsebojna jamstva. Jamnica za puf jamci konzumu ta jamci tisku, tisak ledu ledo spet jamnici... Vsi skup pa mami agrokorju. In k se vse to okvita... Ce sem prav razumel ima skupina konsolidirano negativni kapital. Kar pa ne pomen da so hcere vredne nic. Lahko da je samo na mami tolk minusa da ga plus hcera ne pokrije. Primerjaj radenska in lasko ali pa droga kolinska in istrabenz.
Tu je po moje isti problem, kot pri slovenskem rezanju podrejencev. Jebali bi, a da jim ne udje - skratka, "rezali smo da ne bi bil stecaj, ker razmere so kot da bi bil stecaj, sam stecaja mi ne bomo dopustili". In "no ce bi bil stecaj, bi se terjatve prodajale po toliko kot kaze ta excel tabelica ki so jo naredili romunski studenti". How convenient. Da je stecaj in ni stecaja.

In isti drek je tu. Po moje bi bilo najbolj pametno vse skupaj spustiti v kontroliran stecaj, in vse enote koncerna prodati vsakokratnemu najboljsemu ponudniku (v celoti). Ce ima Jamnica izdanih za miljardo evrov menic koncernu, je pac zrela za stecaj, samo to ne pomeni da se je ne more prodati Cocacoli za nekaj sto miljonov evrov. Denar s tem dobljen pa za placilo upnikov po normalnih stecajnih procedurah.

Jasno je, da bi v tem primeru upniki Jamnice najebali precej manj kot upniki Konzuma - ampak to bi bila v stecaju preizkuseno v zivo, ne pa v teoriji "ce bi se sli stecaj bi bilo takointako zato bomo naredili enako a brez stecaja".

Sta samo dve mozni legalni poti: da upniki prostovoljno zmanjsajo svoje zahtevke/terjatve, ali pa da gre zadeva v stecaj.

Dolznost drzave je samo v tem, da pomaga v stecaju iztrziti cimvec, to bo pa naredila najbolje, ce bo Ledo, Jamnico, Pik in ostale prodala kot delujoca podjetja.
Endimion sporočil: 10.251
[#2689718] 21.12.17 21:01 · odgovor na: bc123a (#2689714)
Odgovori   +    7
Se strinjam. Samo kaj ko za HocemCrnca et Company ni ravno za prmej resitev.

Ker pac... Ni.

Banke so mal drugacna bestija. Katerokol drugo podjetje s svojimi kupci izmenjuje zgolj svoje storitve ali dobrine za denar. Banke pa obenem delujejo kot hramba. A v osnovi imas prav. Banke smo definirali kot crknjene obenem pa nobena ni crknila, in kot se vidi na primeru GB verjetno nobena ne bi. Vemo sicer ne. Ampak ce bi v stilu Lehmana padla NKBM bi fall-out skuril se vse ostale tuje privatne tuje katejazvemkake. Ker so bile vse "resevane" po velikosti tbtf.

Lej ne vem kake so relacije agrokor bonnier - finance... Ce sploh so. Ne vem. A iz napisanega tukaj se ne morem znebit onga trapastega obcutka, da bi moralo na fasadi delavskega doma na kriziscu Bleiweissove in Gosposvetske pisat "AgroPress"
anon-434333 sporočil: 14
[#2689747] 22.12.17 07:57 · odgovor na: Endimion (#2689718)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 22.12.17 06:38
saj je Rado Pezdir ob neki priliki lepo povedal, za koliko so se prodajali oz kupovali članki in kolumne v korist Agrokorja, v času prevzemanja Mercatorja
pobalin sporočil: 14.456
[#2689805] 22.12.17 11:09 · odgovor na: bc123a (#2689714)
Odgovori   +    2
[bc123a]
In isti drek je tu. Po moje bi bilo najbolj pametno vse skupaj spustiti v kontroliran stecaj, in vse enote koncerna prodati vsakokratnemu najboljsemu ponudniku (v celoti). Ce ima Jamnica izdanih za miljardo evrov menic koncernu, je pac zrela za stecaj, samo to ne pomeni da se je ne more prodati Cocacoli za nekaj sto miljonov evrov. Denar s tem dobljen pa za placilo upnikov po normalnih stecajnih procedurah.
Vprašanje je, koliko so Jamnica, Ledo & co. res vredni na prostem trgu, brez družinske Konzum-Mercatorjeve zaščite oz. tržnih privilegijev. Jaz se Jamnice spomnim kot hrvaškega iz nabora jugo-kiseljakov, kot so Srbiji imeli Knjaza Miloša. Z radarju moje margine se je Jamnica oz. Jana bolj opazno pojavljala v shemi z Janico Kostelić in (domnevam) rastočimi apetiti rastočega Todorićevega imperija. Ko odštejem moč imperija, mi Jamnica izgleda spet samo hrvatski kiseljak, Jana pa navaden seljak. Nisem prepričan, da se to da prodat za stotine milijonov, še posebno ne v fire sale.
bc123a sporočil: 48.253
[#2689851] 22.12.17 14:54 · odgovor na: pobalin (#2689805)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: bc123a 22.12.2017 14:54
[pobalin]
> [bc123a]
> In isti drek je tu. Po moje bi bilo najbolj pametno vse skupaj spustiti v kontroliran stecaj, in vse enote koncerna prodati vsakokratnemu najboljsemu ponudniku (v celoti). Ce ima Jamnica izdanih za miljardo evrov menic koncernu, je pac zrela za stecaj, samo to ne pomeni da se je ne more prodati Cocacoli za nekaj sto miljonov evrov. Denar s tem dobljen pa za placilo upnikov po normalnih stecajnih procedurah.

Vprašanje je, koliko so Jamnica, Ledo & co. res vredni na prostem trgu, brez družinske Konzum-Mercatorjeve zaščite oz. tržnih privilegijev. Jaz se Jamnice spomnim kot hrvaškega iz nabora jugo-kiseljakov, kot so Srbiji imeli Knjaza Miloša. Z radarju moje margine se je Jamnica oz. Jana bolj opazno pojavljala v shemi z Janico Kostelić in (domnevam) rastočimi apetiti rastočega Todorićevega imperija. Ko odštejem moč imperija, mi Jamnica izgleda spet samo hrvatski kiseljak, Jana pa navaden seljak. Nisem prepričan, da se to da prodat za stotine milijonov, še posebno ne v fire sale.
Preden se je zgodil fiasko, je cocacola ponujala 400 mio EUR za Jamnico. Resno.

Sicer je kot sama gazirana voda meni boljsa od Radenske :P

Tudi ledovi izdelki so dalec nad tistim, kar so sposobne izdelati primerljive slovenske firme, v bistvu zelo blizu tuji ponudbi.
pobalin sporočil: 14.456
[#2689895] 22.12.17 17:55 · odgovor na: bc123a (#2689851)
Odgovori   +    0
[bc123a]
Preden se je zgodil fiasko, je cocacola ponujala 400 mio EUR za Jamnico. Resno.
Glej omembo stečaja in fire sale. Saj pri CC niso po svoji brozgi priplavali. Če pa bi se vedelo, da sedijo npr. Atlantic ali Orbico ali še kdo na vreči s 300-400 MEUR, ki bi jih dali za nacionalni ponos in interes, se pa spekter možnosti poveča. :-)
Sicer je kot sama gazirana voda meni boljsa od Radenske :P
V Hrvaški imajo bolj okusen CO2. :-)
Tudi ledovi izdelki so dalec nad tistim, kar so sposobne izdelati primerljive slovenske firme, v bistvu zelo blizu tuji ponudbi.
S tem se pa strinjam. Ledo je bil vedno upmarket sladoledarna - med in po SFRJ.

Strani: 1