7 min
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
7 min
Odškodninska odgovornost bank pri kibernetskih napadih in drugih neodobrenih plačilih
2 uri
Rusi Sloveniji napovedujejo kibernetsko vojno. Kako zaščititi vaše podjetje 1
2 uri
Nočete kupiti bitcoina? Morda vas prepričajo kriptodelnice 1
3 ure
Gradnja hitre ceste od priključka Velenje jug do priključka Slovenj Gradec jug na 3. razvojni osi sever (Oglas)
3 ure
Hitra rast števila kibernetskih napadov na mobilne telefone – kako jih zaščititi
3 ure
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
4 ure
Subvencije za energente: podjetja bi lahko še dolgo čakala na polno izplačilo
4 ure
Quercus: S popolnim vinom za žar lahko v nagradni igri osvojite – žar! (Oglas)
4 ure
Vino tedna: Gevrey-chambertin 1er cru 2019, Joseph Drouhin
4 ure
Vinska klet Metlika ima novo blagovno znamko Jurius
6 ur
(Intervju) Saška Rihtaršič, Danfoss: Vsa Evropa bi se lahko ogrevala z odpadno toploto iz industrije 2
9 ur
Škrabec, Petrič in Južna spet slavijo 1
9 ur
Chris Barton, britanski komisar za trgovino: Uporabite nas. Smo odlična odskočna deska do največjih trgov
15 ur
BMW v najdaljšem slovenskem predoru razkril kupejevskega X2 in največjega minija
16 ur
Električni avtobusi, vodikova centrala in polnilnice v Kranju 5
16 ur
Najbolj brani članki danes
17 ur
Kibernetska varnost postaja glavno poslovno tveganje. Zakaj? (PRO)
17 ur
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
17 ur
JEK 2: jedrska resolucija v državni zbor po hitrem postopku 4

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

david.vegelj sporočil: 8
Moram priznati, da te ne razumem. Praviš, da si finančni svetovalec, praviš, da te ljudje dnevno kličejo kako investirati v kripto valute. Kaj pri vragu vražjem pa lahko poganja ceno česarkoli drugega kot POVPRAŠEVANJE? A potem bi bilo po tvoje bolje, če bi bila samo ponudba brez povpraševanja?? Pismo, res vas ne razumem.
Ne, narobe sva se razumela. Popolnoma jasno mi je, da ceno poganja povpraševanje. Se mi pa zdi, da so fizične osebe pri tem povpraševanju v manjšini, zato se bo tudi povpraševanje kar naenkrat ustavilo oz. bo ponudbe preveč. In to takrat, ko bo nekomu v interesu. In ponovno menim, da tudi tempo ponudbe ne bodo definirali mali vlagatelji. Bolj kaki hedge skladi. Če bi se izkazalo, da so kupci kake velike države, me pa tudi ne bi presenetilo. Just my opinion.

Praviš, da so slabosti. Sam se ... aktino, že kar nekaj časa ...
Daj mi ti naštej 10 slabosti od "ogromno". Znam jih našteti 10, tudi 20, ampak te so bolj tako tako, me pa res zanima 10 resnih izpod tvojih prstov.
Ok, ogromno je pretirana beseda. Jih je pa kar precej. Ampak vseeno, kdo sploh uporablja bitocin v realnem svetu? Anyone? Vsi kupujejo le zato, ker pričakujejo, da bodo prodali po višji ceni. Tam nekje 2010-2011 je bla podobna fama pri zlatu. Boli jih đoko za realno uporabo. Hitrost transakcij? Čas potrjevanja? User friendliness - ne vem kako bi to poslovenil. Možnost napak pri pošiljanju? Precej centralizirani rudarji (po državi in po številu). Iz centralizacije rudarjev sledi znižana stopnja varnosti. Ogromna poraba elektrike.
Mislim ... kaj trolate takšne kretenizme? Prosim, ne uniči mi večera z omenjanjem franka. Prosim!
Ne bom :)
Nisem finanačni svetovalec, svetujem sebi in to v prvih 50tih letih kar dobro, pa bom vseeno dal nasvet vsem prognozerjem velikega poka. Kriptovalut je preko 1000. Omejimo se samo na BTC (sam se z njim ne ukvarjam že vsaj mesec dni). Količina je OMEJENA. Skoraj jih ne "delajo" več, če hočeš do njega, ga moraš nekomu "spipati". Na trgu je mala milijarda imetnikov BTCjev, ki ne bulijo v tečaj vsakih 5 minut in jih tudi niso pripravljeni prodati ne glede na ceno. Kako si, finančni svetovalci, predstavljate pok ob norem povpraševanju in skromni ponudbi? Za pok morajo biti dovzeti predvsem PONUDNIKI. Ti morajo masovno, pod ceno, prodajati tisto, kar bi pač naj počilo in trenutno (ta trenutek traja že več kot leto dni) ni ničesar takšnega na vidiku - razen bluzenja "strokovnjakov".
Že res, da naj bi bilo bitcoinov le 21 milijonov. Ampak kako si pa potem razlagaš hard forke? Bitcoin Cash, Bitcoin Gold... vseh naj bi bilo novih 21 milijonov. A se forke ne sme šteti med povečano ponudbo? Forke iz iste branže seveda. Lahko da ne štekam, ampak meni je to precej podobno. Druga stvar so pa ostale kriptovalute, ki v veliki večini primerov niso popolnoma nič drugega kot delnice start-up podjetij brez glasovalne pravice. Poenostavljeno povedano. A la Snapchat delnica. Te bodo regulatorji v prihodnosti itak uvrstili med vrednostne papirje. In takrat jih bodo tudi vrednotili kot delnice. Te pa lahko padejo an?
Zdaj pa, vsi finančni svetovalci tega foruma in tisti, ki mislijo, da to so, še moja prognoza : ne bo padel dokler se čreda ne bo odločila zbežati in na to se bo še čakalo, če se bo sploh kdaj dočakalo. BTC ni delnica, ki bi jo lahko zrušilo slabo poslovanje firme, ni regulirana valuta, ki bi jo zrušile obrestne mere, dotisk valut ali kretenizem države, ki je to valuto izdala. BTC je "klobasa" za katero je veliko povpraševanje in dokler bo to povpraševanje, bo cena samo rasla.
Tudi Yellenova je nekaj časa nazaj rekla, da verjetno ne bomo več videli kriz oz. nekaj v tem smislu. Upam, da ima prav, verjetnost da ima prav pa je blizu 0, podobno kot pri tvoji izjavi. Vse enkrat pade. To pa je moja izjava. Kdaj pa ne vem.
A naredimo prognozo z neko zavezo, da bomo vsi, ki se bomo "zjeznili", nehali klobasati kretenizme po forumih? Evo, zelo drzna napoved - ne po padlo letos, ne bo padlo drugo leto, ne bo padlo v letu 2019, ne bo padlo tako dolgo, dokler kreteni, ki jim ni jasno nič, ne bodo dobili toliko moči, da bodo kriptovalute zjebali preko državnih regulativ, čeprav mi osebno res ni jasno zakaj bi to naredili. "Argumenti" - pranje denarja in podobno, so bulšit na kubik. Vem, da večini "strokovnjakov" ni jasno nič, da ne poznajo sami nobenega primera pranja s kriptovaluto, da vztrajno nočejo spoznati niti osnov ampak - znajo pa trolati.

Za konec besede Shingareva iz pogovora objavljenega na Siolu namenjenega "strokovnjakom" ;
"Res je, a v premislek tistim, ki pravijo, da so pri tehnologiji blockchain nepremostljiva tveganja, povem le, da je pranje denarja veliko lažje z gotovino kot s kriptovalutami!"

in sam dodajam. Verjetno je lažje oprati denar s svinjskimi rebercami ali kurjimi jeterci kot s kriptovalutami, da se o "kešu" ne pogovarjamo. Vsak, ki omeni pranje v bistvu samo pove, da je za kriptovaluto slišal na kanalu A, da pa o vsem skupaj ne ve niti toliko, da nič ne ve.
Glede pranja denarja se popolnoma strinjam. Osnova je blockchain in tega vsaj do sedaj še niso mogli spremeniti. Govorjenje o financiranju terorizma in pranju denarja je bulšit. Me veseli, da se tukaj strinjava.

Ampak tempo in argumentacija mi je pa všeč.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2689320

Strani: 1

0329Softb sporočil: 3.757
e mi pa zdi, da so fizične osebe pri tem povpraševanju v manjšini, zato se bo tudi povpraševanje kar naenkrat ustavilo oz. bo ponudbe preveč. In to takrat, ko bo nekomu v interesu. In ponovno menim, da tudi tempo ponudbe ne bodo definirali mali vlagatelji. Bolj kaki hedge skladi. Če bi se izkazalo, da so kupci kake velike države, me pa tudi ne bi presenetilo. Just my opinion.
Ne. Sam dnevno spremljam velikost transakcij. Gre za stotinetisočev MAJHNIH zneskov.

Ok, ogromno je pretirana beseda. Jih je pa kar precej. Ampak vseeno, kdo sploh uporablja bitocin v realnem svetu? Anyone?
Oh, oh. Sam sem bil že nekajkrat prisiljen plačati robo v njem.

+ ogromno trgovin + www.ccn.com/bitcoin-...ores-2017/
Precej centralizirani rudarji (po državi in po številu). Iz centralizacije rudarjev sledi znižana stopnja varnosti. Ogromna poraba elektrike.
Konkretno bitcoin res držijo Kitajci zaradi tehnologije, ki jo za ta prtokol čuvajo v svojih rokah ampak tudi to se zna kmalu spremeniti.
Že res, da naj bi bilo bitcoinov le 21 milijonov. Ampak kako si pa potem razlagaš hard forke? Bitcoin Cash, Bitcoin Gold...
Bitcoin gold ni fork bitcoina. Samo ime so splinili. Čisto druga tehnika, drug protokol, itd.

Bitcoin cash (BCH) so izsilili minerji, Kitajci. Zaradi omejitev v kodi, ki jo je za BTC spesnil Satoši, ima BTC precej pomanjklivosti, ki jih žal ni moč popraviti in ena izmed njih je velikost bloka. Zaradi tega je potrjevanje (računanje novih) vedno zahtevnejše, saj je kompletno zgodovino potrebno zapisati zgolj v 1 MB. Tako BTC res nima nobene perspektive, da bi postal hitro plačilno sredstvo vse to pa za BCH ne velja. BCH se prijemlje kot strela, njegova rast je strašna, je tretji po moči, s šansami, da postane drugi. Fork je bil v vseh pogledih več kot upravičen. In še kakšen se bo moral v prihodnosti zgoditi. Če ne zaradi drugega, zaradi minerjev.
MrRooky sporočil: 351
david.vegelj

Že res, da naj bi bilo bitcoinov le 21 milijonov. Ampak kako si pa potem razlagaš hard forke? Bitcoin Cash, Bitcoin Gold... vseh naj bi bilo novih 21 milijonov. A se forke ne sme šteti med povečano ponudbo? Forke iz iste branže seveda. Lahko da ne štekam, ampak meni je to precej podobno. Druga stvar so pa ostale kriptovalute, ki v veliki večini primerov niso popolnoma nič drugega kot delnice start-up podjetij brez glasovalne pravice. Poenostavljeno povedano. A la Snapchat delnica. Te bodo regulatorji v prihodnosti itak uvrstili med vrednostne papirje. In takrat jih bodo tudi vrednotili kot delnice. Te pa lahko padejo an?
Da se še jaz malo oglasim ;) Trudil sem se upoštevati "humanitarne" nasvete in ugotovil, da ima Črt prekleto prav, ko želiš opisati nekaj, kar naj bo čim bolj razumljivo vsem...je kar jeb@

Kako si kdo razlaga hard fork....? Kaj pa je hard fork?

Bom probal čim bolj poenostavljeno in razumljivo napisat. Izraz "blockchain" enačim z izrazom ketna! Hard fork je nadgradnja obstoječega blockchaina, pri kateri se obstoječa kača blokov nadgradi in s tem spremeni, recimo temu tako način delovanja od nadgradnje naprej. Lahko se povečajo bloki na več GB, lahko se spremeni število potrditev kdaj se šteje vpis za potrjenega, lahko se spremeni rezanje kače na dele in velikost hranjenja teh delov, nodov,, lahko se spremeni "globina" preverjanja starih blokov/lejerjev,...in od tu dalje je nastal nov blockchain, ki pa sabo "vozi" vse stare podatke. Se pravi, vso zgodovino. To je hard fork, kjer je dosežen konsenz developerjev in rudarjev, da po hard forku ne bodo več rudarili "starega" blockchaina in s tem stara ketna ni več aktivna in odmre....Nova pa nadaljuje svoje "življenje" z vso zgodovino naprej.

Hard fork, ki ga navajaš ti v primeru Bitcoina, Bitcoin crasha, in ostalih Bitnekajcoinov, pa je drugačen. V prvem delu je enak, obstoječa ketna se nadgradi...Le da ni konsenza med developerji in/ali rudarji, (lahko celo skupnost glasuje) in se vrtita dve ketni naprej. Ime osnovne ketne prevzame tista ketna, ki ima potrjeno večino v sindikatu ;) rudarjev, novo ime se doda ketni, z manjšino. Obe obstaneta naprej na trgu, ena, ki je "upgrade" in stara. Od forka dalje, sta ločeni in vsaka "pobira" svoje zapise. Zato je vedno kadar gre za to vrsto hard forka, kjer iz ene kriptovalute nastane še ena nova, razdelitev kovancev (novih!) vsem v istem številu, kot so imeli število kovancev "zmagovalne" ketne. Po domače, če si imel 0,69 Bitcoina ob hard forku, si deležen 0,69 Bitcoin xy... In v primeru Bitcoin in Bitcoin cash je bil spor že med developerji, skupnostjo in rudarji. Mala teorija zarote, nekoč glasnik BTC Roger Ver in največji majner sta si zaželela prevzeti primat nad BTC...lahko pa obrnete, stari dev team je hotel obdržat monopol... Vsak se sam odloči, katero teorijo bo podprl ;) Kripto skupnost je podprla Bitcoin (o tem smo že debatirali na forumu Financ). Bistveno je, da je BTC "starček", z malim blokom in zelo počasen. Kot tak, pa ima izredno zaupanje...BCH je pravo nasprotje, veliki bloki, in hitrost obdelave blokov (res, da so proti BTC še zelo prazni!), skratka mladenič v najboljši formi. Ali bo naslednji fork BTC pomladil...? Mogoče, Nakamoto je tole kačo spisal že dolgo nazaj in verjetno se mu takrat ni sanjalo, kaj je /bo sprožil in kakšne bodo takrat PC mašinerije in nove kače na njih...

Poglej forke za Ether, razen kraje, od tam naprej večina sploh ne ve, da je bilo forkov že veliko ;)

Malo obširno sem ti odgovoril, ampak Bitcoina je planirano še vedno 21 MIO kovancev, ostalo pač ni Bitcoin ;) ampak Bitcoin-nekaj. Se pa lahko s konsenzom spremeni tudi število BTC. In ne bi dal roke v ogenj, da se ne bo, ko bo zmajnanih vseh 21 mio BTC in se bo odprlo vprašanje, kaj dobim za "majnanje"? Samo transaction fee bi bil premalo, če bi ga dvignili, bi postal še dražji, kot je že.

Druge kriptovalute niso samo kriptovalute iz ICO brez vrednosti! (pa smo tam, kar vedno povdarjam, da niso vse kripto valute enake!) Samo dva primera:

a) RPX alias Red pulse token - kitajsko podjetje, ki se ukvarja z raziskavami trga-market inteligence. Z RPX lahko plačuješ tržne raziskave, finančne, industrijske analize podjetij na kitajskem. To so kriptovalute s konkretno vrednostjo-ovrednotena storitev, ki jo za to valuto dobiš (tak je bil plan, že en čas jih ne spremljam in ne vem, če so šli že na trg s tem, so pa staro podjetje in niso nastali preko ICO)

b) VIB alias SLO Viberate....Če bo projekt zaživel in jaz upam, da bo (ker fantom privoščim!) imamo zopet tako imenovano "utility coin/token", kjer boš s to valuto plačeval storitev...

In "utility coin-ov" je kar nekaj, od recovery podatkov,....

Takole zelo na hitro. Niso vse kriptovalute enake in niso vse Bitcoin!
ETH, drugi največji kripto, nikoli ni bil mišljen, da bi konkuriral Bitcoinu! Zamišljen je bil, kot plačilno sredstvo za smart contract, ki ga damo v ketno. Danes pa je drugi po market cap-u z 76 Miljard $ (niha zaradi nihanja tečaja), ter dnevnim trejd volumnom preko 1 miljarde $....

A bo počlo? BO! Sam pojma nimam kdaj ;) Mislim pa, da še ne kmalu. Povdarek je na mislim! Vem pa nič...

Strani: 1