Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Gustl sporočil: 13.629
[FIN307010]
Cifra iz naslova... uau, 17 milijard evrov, uh oh kakšen denar... v resnici pa povprečno skromnih cca 10k evrov po odrasli glavi, kar ni nikakršna bogatija, ampak realno gledano precej kratka likvidnostna rezerva. Ampak, v kao predkriznih časih (a jih lahko končno začnemo tako imenovat?) vendar nihče ne rabi likvidnostne rezerve in je glup če ni vsaj malo zapufan in investiran v "balkanske sklade" ali pa "nove trge", aja ups zdaj so drugi časi, mislim v bitcoine ali tehnološke etfe. Ker če boš rabil likvidnost, si jo boš pač sposodil od tistih glupanov, ki imajo "mrtvi kapital" na banki.

Glede na dohodke lahko verjetno sklepamo, da vsaj polovica prebivalstva nima vidnejsih prihrankov. Jure, to bi bilo zanimivo pogledat, porazdelitev.

Torej teh 17 milijard odpade na drugo polovico, torej 20k po glavi ali vecinoma 40k na gospodinjstvo.

Kar ni malo za imeti vecinoma "na vpogled".

Ni sicer cudno, da je na vpogled, obrestne mere so take, da je pravzaprav vseeno.

Ker tudi ta gospodinjstva niso enakomerno razporejena, ena imajo manj, ena vec, pridemo najbrz do gospodinjstev s 100k+ na vpogled.

In tu potem lahko govorimo o mrtvem kapitalu.

Clanek se malo prevec s povprecji ukvarja. Imeti 10k na strani seveda ni mrtev kapital, se 20k ni, to je "ne me jebat" kapital.

100k pa je mrtev kapital.

Ker imamo Slovenci nadpovprečno odklonili odnos do delnic, skladov in podobnega, ostane zelo malo alternativ. Glavna - nepremičnine.

"Ko naberem dovolj, bom kupil garsonjero in jo oddajal studentom."

Do takrat pa mrtev kapital.

Jure obljublja nadaljevanje o mrtvem kapitalu v podjetjih. Ta je se posebej zanimiv.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2688279

Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
[Gustl]
> [FIN307010]
> Cifra iz naslova... uau, 17 milijard evrov, uh oh kakšen denar... v resnici pa povprečno skromnih cca 10k evrov po odrasli glavi, kar ni nikakršna bogatija, ampak realno gledano precej kratka likvidnostna rezerva. Ampak, v kao predkriznih časih (a jih lahko končno začnemo tako imenovat?) vendar nihče ne rabi likvidnostne rezerve in je glup če ni vsaj malo zapufan in investiran v "balkanske sklade" ali pa "nove trge", aja ups zdaj so drugi časi, mislim v bitcoine ali tehnološke etfe. Ker če boš rabil likvidnost, si jo boš pač sposodil od tistih glupanov, ki imajo "mrtvi kapital" na banki.


Kar ni malo za imeti vecinoma "na vpogled".

Ni sicer cudno, da je na vpogled, obrestne mere so take, da je pravzaprav vseeno.

Ker tudi ta gospodinjstva niso enakomerno razporejena, ena imajo manj, ena vec, pridemo najbrz do gospodinjstev s 100k+ na vpogled.

In tu potem lahko govorimo o mrtvem kapitalu.

100k pa je mrtev kapital.
Slovenci smo iracionalni in lepo »sedemo« v iracionalnost letošnjega nobelovca za ekonomijo Richarda H. Thalerja. Kako razmišlja Slovenec Janez, ki želi kupiti stanovanje? Na NLB ima na dolgoročnem varčevanju 100.000 evrov. Za ta denar mu NLB plača 0,5% obresti. Danes želi kupiti dober avto za 100.000 evrov. Kaj bo naredil? Bo dal privarčevanih 100.000 evrov za katere dobi 0,5% obresti ali bo avto kupil na kredit in plačal 10% obresti ali ga bo kupil na leasing na 10 let in preplačal za 30% pa še bo 8,9 ali 10 let starega klumpa moral kasko zavarovati od vrednosti 100.000 evrov..Kaj bo odločil Janez? Bo vprašal družino? Očeta? Denar za stanovanje je denar za stanovanje in ga pusti pri miru, bo dobil odgovor. Torej, sledi Thalerjeva iracionalna odločitev – kredit, leasing!!!! Namesto, da bi ostal brez 0,5%, ki bi jih dobil za obresti in kupil avto za denar, ki ga že ima, bo kupil avto na kredit (leasing) in ostal brez 20-30.000 evrov....
anon-434258 sporočil: 114
Lahko rečeš mrtvi kapital, lahko pa dry powder.

Strani: 1