Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-178149 sporočil: 4.311
[premzb]
> [MarijanMacek]
> > [premzb]
> > Zadolžiti se za deset milijard in povečato BDP za dve je pod črto še vedno izguba.
>
>

Mišljeno je dodatno zadolževanje za reševanje kriznih težav (predvsem z bankami) v času krize.
In ta dolg se kasneje (nekaj prej nekaj pozneje) prelije v rast BDP.

Moja misel je bila, da bo čas za odpiranje šampanjca "krizo smo sanirali" ko bo kumulativna rast BDP-ja presegla višino kriznega zadolževanja, ki sem jo (res kar malo čez palec) ocenil na 10 milijard. Zadolžili smo se v času krize sicer več, ampak nekaj bi se najbrž tudi če krize ne bi bilo.
Moram priznat, da ne razumem najbolje saj nisem ekonomist. Opažam samo to, da se delež dolga države v celotnem BDP počasi, vendar vseeno znižuje brez ekstremno varčevalnih ukrepov, kot je nekoč počela neka vlada in nas pahnila v drugo recesijo. Vsekakor pa še ni čas za pretirano veselje, vendar tudi ne za črni pesimizem značilen za mnoge slovenceljne.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2686692

Strani: 1

anon-358556 sporočil: 129
Zadnja sprememba: anon-358556 01.12.2017 13:52
[MarijanMacek]
Moram priznat, da ne razumem najbolje saj nisem ekonomist. Opažam samo to, da se delež dolga države v celotnem BDP počasi, vendar vseeno znižuje brez ekstremno varčevalnih ukrepov, kot je nekoč počela neka vlada in nas pahnila v drugo recesijo. Vsekakor pa še ni čas za pretirano veselje, vendar tudi ne za črni pesimizem značilen za mnoge slovenceljne.
Jaz vedno pri teh številkah pogrešam podrobnosti. Koliko se je dolg znižal zaradi več pobranih davkov, koliko zaradi višjih davkov, koliko zaradi odprodaje premoženja, koliko zaradi nižjih obresti...

Pri BDP pa spet od česa in koliko je višji. Koliko zaradi višjega trošenja javnega sektorja, koliko zaradi višjega trošnja zasebnega sektorja, koliko zaradi investicij države, koliko zaradi investicij gospodarstva, koliko zaradi izvoza...

Me pa optimizem skrbi, ker optimizem pri nas pomeni "Javni sektor zasluži višje plače". Masa za javne plače pa raste in je rasla, tudi kljub varčevalnim ukrepom.

Ravno včeraj sem na TV ujel neka povišenja v višini ~20%. Mislim, da je šlo za ravnatelje.

Strani: 1