Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-292686 sporočil: 763
[alek14]
> [alpha7b5]
> Lahko prosim ponudiš kakšen vir v zvezi s tematiko in podrobnostmi v drugem odstavku tvojega komentarja zgoraj? (Preden grem morda sam brskat za povezanimi vsebinami.)

Primer:
link.springer.com/ch...30746-6_58

Že kakih 10 let je znano, da modra komponenta svetlobe vpliva na melatoninski ciklus budnosti človeka. Prve bele LED diode (okoli l. 1995) so imele zaradi principa delovanja delne pretvorbe povsem modre LED diode s pom. fosforjev v delno rumeno in rdečo, zelo izražen modri del spektra. Take so bile primerne za delo, za spanje pa ne. Že od približno od l. 2010 je ta problem odpravljen. LED diode lahko "renderirajo" svetlobo, ki je identično enaka naravni sončni ob katerekolih pogojih od večernih 3000K (CCT) do oblačnega vremena z 7000-9000K. OLED svetila za domačo rabo so vsled iracionalnih pritiskov psevdo stroke koraj povsem brez modrega dela spektra. OLED so tiste, ki spominjajo na nitke.

> Tako lesena okna kot tudi plastična okna imajo mnogo različnih proizvajalcev. Torej, hočem reči, da je tehnologija izdelave, njena kakovost in kakovost materiala (tako biološko-fizikalna kot tudi same obdelave) zagotovo lahko različna. Tako najbrž marsikatero npr. plastično okno lahko oddaja neko količino izparin, ki niso ravno vzpodbudne za človekov imunski sistem, hormonsko ravnovesje itd.. Razen, če nimamo ravno opraviti s plastiko, ki bi recimo lahko bila certificirana za uporabo kot embalaža v prehrambeni industriji. Že glede slednje, njenih različic in vplivov lahko najdemo obširne (ali pa tudi ne - boljedajavnostčimmanjve.press ...) debate.

Ne. Vsak les za okna je impregniran, sicer trpi življenska doba. Ni treba biti raketni strokovjak, da razumeš, da so biocidi (nekaj kar pobija živo) pač zoprna zadeva. Norvežani izredno kontrolirajo izplinjanje iz leseneih gradbenih elementov, a na nič jasno ne prideš, zato imajo tam neke sicer nizke dopustne meje (pri Norveženih je vse iz lesa). Pri nas takega nadzora ni - oz. jaz še nisem slišal da bi ga kdo kje omenil.

Plastika v okenskih sistemih za domačo rabo je PVC brez mehčal. V fasadnih pa še poliamid 6.6 in vinilester. PVC ima to lastnost, da dosega izjemno visoko stopnjo polimeriziranosti in iz tega razloga nima skoraj nič hlapljive komponente (skušajte kdaj povohati PVC profil in od njega zaznati kak vonj). Nekaj malega sicer hlapi (npr. 10000x manj kot les) a tisto ni zdravju škodljivo. PVC je OK za splošno uporabo v stiku z živim. Pred 20 leti so res prepovedali PVC vrečke, ker so v njih bila strupena mehčala - PVC je sam po sebi trd. Se pa tak PVC, z mehčali, še vedno uporablja za el. kable.
Sem šele zdaj na hitro preletel, hvala! :-)
Večino ozadij (vsaj) približno poznam, se pa ravno glede OLED doslej resnično še nisem (utegnil) poglabljati v podrobnosti. (Glede klasičnih LED virov in njihovega bolj ali manj "črtnega" spektra mi je seveda jasno.) Čeprav, sem skoraj prepričan, da bi pri izboru med xLED in halogensko žarnico še vedno izbral drugo.