Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-292686 sporočil: 763
[alek14]
> [psm]
> "Pozimi ali poleti imajo težave z neustrezno temperaturo v prostorih in zračno vlažnostjo, imajo pa tudi premalo dnevne svetlobe."
>
> Khm...
>
> In koliko k zgoraj naštetemu doprinaša velikodušna ponudba sofinanciranja prenov s strani EKO sklada:
>
> - cca 20cm dodatna izolacija fasad na že tako izoliranih stavbah, starih 20 let
> - zahteva po vgradnjah izključno troslojnih oken (kolikšna je prepustnost svetlobe takšnih oken?)
> - vgradnja zrakotesnih plastičnih namesto lesenih oken - skoraj obvezna izbira racionalnih "prenoviteljev" :)
>
> Astma nastaja zaradi plesni, ki se v stanovanjih razvija zaradi?
>
> Za odgovor glej gornje tri alineje :)

Največ svetlobe zagotavlja zasteklitev s 6-7 stekli. Ja to je taka s 6-7 šipami ena za drugo. Taka zasteklitev nudi Ug=0,16-0,24 W/m2K in je lahko stavba steklena naokoli in je še vedno lahko pasivna ali skoraj nič energijska. Koliko svetlobe se dobi je najprej odvisno od % steklenih površin in šele potem od svetlobne prepustnosti (LT) posamezenaga stekla. Pri dvojni zasteklitvi je LT=75%, pri trojni tipično 65%, pri šestkratni pa 50% (ali manj, da ni prevroče). Sistemi zasteklitve s po 5 ali več stekli nimajo žaluzij ali podobne navlake, ker uporabljajo sončno zaščitna stekla. Se pravi: svetloba je podnevi vedno v izobilju (še vedno se lahko po potrebi zatemni od znotraj).

S strokovnega stališča "dnevna" svetloba oz. takoimanovani "daylight faktor" ni več potreben za počutje, ker sodobna LED svetila melatoninski (hormonski) efekt dnevne svetlobe reproducirajo v celoti (take s 4000K CCT). Za udobno bivanje je veliko pomembneje, da se vidi ven zaradi evolucijskega dobrega počutja ob dobrem stiku z okolico.

Lesena okna so najslabša možna izbira za astmatika (lahko govorim iz osebne izkušnje). Impregnanti izplinjajo v prostor in dražijo. Drži pa da zaradi zvijanja lesa (slaba) lesena okna prej spustijo zrak in so take stavbe bolj zračne. Les ima prenizko permeabilnost za vlago, da bi lahko služil kot regulator vlage v bivališču. Plastična okna so trajnejša, prepuščajo manj toplote in ne dajejo nobenih strupenih izparin od sebe.
Toliko s strokovnega zornega kota. ;-)
Oj, samo površno se bom za trenutek "preventivno" vmešal v debato. :-)

Lahko prosim ponudiš kakšen vir v zvezi s tematiko in podrobnostmi v drugem odstavku tvojega komentarja zgoraj? (Preden grem morda sam brskat za povezanimi vsebinami.)

Tako lesena okna kot tudi plastična okna imajo mnogo različnih proizvajalcev. Torej, hočem reči, da je tehnologija izdelave, njena kakovost in kakovost materiala (tako biološko-fizikalna kot tudi same obdelave) zagotovo lahko različna. Tako najbrž marsikatero npr. plastično okno lahko oddaja neko količino izparin, ki niso ravno vzpodbudne za človekov imunski sistem, hormonsko ravnovesje itd.. Razen, če nimamo ravno opraviti s plastiko, ki bi recimo lahko bila certificirana za uporabo kot embalaža v prehrambeni industriji. Že glede slednje, njenih različic in vplivov lahko najdemo obširne (ali pa tudi ne - boljedajavnostčimmanjve.press ...) debate.