Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

bc123a sporočil: 48.253
[Glavni forum] Tema: Finski eksperiment z UTD – bo ta tudi za espeje?
[#2681869] 02.11.17 20:32 · odgovor na: (#2681581)
Odgovori   +    4
[kajulci]
>in sem ti dal tocno enak odgovor: ce bi ljudje delali produktivne stvari, bi problem ne bil tako hud. Oziroma plasticno: v firmi, kjer je 1000 inzenirjev, lahko imas se 50 cistilk, 10 hisnikov, 20 kuharic, 10 varnostnikov, in imajo vsi dobre place, ker ima firma kot celota visoko dodano vrednost.

Ja, to se strinjam in razumem. Jaz oporekam v tem, da ne moreš imeti 1000 x 1000 inženirjev v 1000 firmah, ker je treba tudi to, kar ustvari teh 1000x1000x1000, prodati.
Seveda. Zato pa ti pravim - ne iscem resitve za svet, dovolj dobra bo za slovenijo. To, kar predlagam je predatorski merkantilizem, ki ga je do perfektnosti izpilila Nemcija in bi se mi lahko nanj samo priklopili.
Ok, jaz se ne pogovarjam samo o Slo, ampak o zahodnih družbah nasplošno.
Jaz se pogovarjam o SLO :)
Ampak jaz si tudi ne predstavljam, da bi Slo čist izolirano uvedla utd,
Jaz si. Rabis samo ZL kot jezicek na tehtnici koalicije.
to, kar tebe moti, ni utd, ampak socialna podpora, ki jemlje voljo za delo. Socialno podporo pa že imamo. Zato je čisto vseeno ali temu rečemo utd ali pa kako drugače,
Seveda to ni isto. Absolutno ni isto. UTD ima ta nesrecni "U" zraven, ki pomeni da je univerzalni, ga dobijo torej vsi, in to v znesku, ki zagotavlja prezivetje. Ce prezivetja ne zagotavlja po tvojih trditvah 570 EUR minimalne place, kako ga bo 200 EUR UTD?
kot je Morituri zgoraj napisala, v taki ali drugačni obliki bomo utd enkrat najbrž imeli. Lahko pa gledaš na to stvar tako, da bi utd naredil razmerja malo bolj pravična, sedaj folk gara za minimalca, eni pa ne delajo nič in vlečejo socialo, ki je lahko z ene par otroci prav sanjska.
Eni so sedaj invalidi paraplegiki, ki dobivajo invalidnino, ki je vseeno bistveno visja od sociale. Ideja UTD, kot jo razlagajo zagovorniki je, da se ukinejo VSI socialni transferji in da imata potem paraplegik na vozicku in mladi marksisticno indoktrinirani junec iz metelkove oba UTD v enakem znesku (saj ves, utd dobimo tako da odpustimo vse uradnike ki sedaj razporejajo transferje)

To je nagravzno in ze zaradi tega si UTD zasluzi moje zanicevanje.
Pred kratkim ti je nemirni, ali pa mimoidoči, pisal (morda ne tebi, ampak nekomu drugemu), da stvar ni tako črno bela, kot prikazuješ, ampak da se z dvigom pokojnin, social, utdjev dviga tudi potrošnja, ki ustvarja podjetjem dodatne zaslužke,
To je podobno falacy razbite sipe. Ce se dvigne potrosnja zato, ker drzava davke pobere ter jih razporedi, je efekt taksen, kot ce se za lase hoces vleci iz mocvirja. Ne vem, koliko ti gre matematika, ampak da se pokazati da stvar dela skodo.
državi pa se del tega denarja povrne nazaj skozi davke zaradi povečane potrošnje. Treba je gledat tudi benefite denarnih pomoči, ne pa samo kot (nepotrebne) stroške.
Ne, to ne drzi. To je laz, ki jo sirijo ekonomsko nepismeni drzavni uradniki in ideologi skrajne levice.
Res je. Ampak ponovno - ker optimizacija. To, kar bi ti želel, pa je OBJEKTIVNO socializem. Ne, firme se tega ne bodo šle, razen če jih v to prisilimo.
Spet ne. Podjetja imajo oportunitetne stroske, ce ne morejo rasti, ko je cas za to. Delodajalec ki dela plane "sedaj bom pa 3 leta vsako leto zaposlil 10 kadra tipa X", dobi jih pa samo 1-2, bo spusil velik del potenciala in dobicka. V normalnih drzavah to vseeno laufa malo bolj kot v sloveniji (clanku v WSJ navkljub), v sloveniji pa ne, ker je poslovni horizont izrazito kratek (beri, kam bom dal danes jurja, da lahko cez en mesec pokasiram 10 jurjev).

Akrapovicu je treba v fris reci, da naj pomisli ali ga vec stane izpad prihodka sedaj, ko nima dovolj varilcev, ali pa bi ga vec stalo to, da bi varilce iskal v krizi, ko so drugje izgubljali sluzbe.
In ja, se strinjam s tabo, upravičeno se pizdiš, ampak optimizacija. To je pač kapitalizem, če hočeš določeno stopnjo socializma, moraš ali firme z zakonom v to prisilit
Sploh ne. Firmam je treba jasno povedati da naj delovno silo iscejo takrat, ko je prosta na trgu.
No, in tukaj imaš potem svoje tehnične poklice. Ko so obstajali, niso dobili službe. Potem so se prekvalificirali/znašli po svoje/jih ta stvar več ne zanima, zdaj bi jih pa trg hotel. In lahko ti zastavim vprašanje nazaj. Ja kdo se bo pa zato učil, če potem ne bodo dobili službe?
Tehnicni poklici so bili vedno iskani, bolj ali manj. Seveda je jasno, da ce bi razmerje tehnika-naravoslovje:druzboslovje-humanistika ne bilo 2:1 ampak 1:1 bi seveda bilo tudi inzenirjem tezje (najlazje je ce imas 3 ponudbe za job, a ne), ampak bi vseeno slovenija dosegala visjo "zdravo" rast BDPja, od tam pa pride cisto vse: sluzbe za reveze, socialni transferji, itd.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2681869

Strani: 1

shevchenko sporočil: 21.898
Tehnicni poklici so bili vedno iskani, bolj ali manj.
Pa ja. Ce bi bili RES iskani, bi imeli hude place, v resnici pa so place v tehnicnih poklicih bolj ali manj mizerne.

Akrapovic in druscina naj zacnejo izplacevati primerno visoke place, pa jim ne bo treba jokati, ces da ni varilcev. Ampak ocitno se mu izplaca jokati, finance pa tudi vedno ponudijo medijsko okno, skozi katerega lahko potoci kaksno solzico.

V resnici pa je to vse smesno. Ce kader potrebujes, se bos potrudil, da ga tudi najdes. Morda pa ga najdejo skozi jokcanja po cajtngih, kdo bi vedel.

Jaz tocno vem, kaj bomo morali narediti, ce bomo hoteli dobiti primeren kader v firmo. Ce bom jokcal naokoli nekega haska po mojem ne bo...

Strani: 1