Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

bc123a sporočil: 48.253
[Glavni forum] Tema: Finski eksperiment z UTD – bo ta tudi za espeje?
[#2681558] 31.10.17 11:34 · odgovor na: (#2681241)
Odgovori   +    1
[MorituriTeSalutant]
par pripomb.

Prvič, diplome so danes vsaj v Sloveniji en kurc vredne (razen pri inženirjih). Znanje (izjema spet inženirji) je v Sloveniji popolnoma razvrednoteno, kar je posledica dostopnosti izobraževanja, ker je to brezplačno. Kar je huda anomalija. Tu je še efekt ustanavljanja množice takšnih in drugačnih visokih šol dvomljive kvalitete, katerih diplomanti so po veljavni zakonodaji izenačeni z diplomanti bolj "zaresnih" fakultet. Diplome imajo tudi tisti, ki so čagali, tisti, ki so hodili na kumreoveško "fakulteto", tisti, ki so delali internet šnel kurze in tudi tisti, ki so bili tarča posmeha, ker so se učili. Šnelkurz na Dobi je enakovredn tvoji diplomi na matematiki, recimo, ali pa diplomi inženirja strojništva, ki je mukotrpno študiral in znanje preverjal v praksi. Zato so tisti, ki se danes smejijo (da odgovorim na tvoje vprašanje) oni, ki so lažje prišli do papirja, ki je sedaj enakovreden tvojemu, čeprav s kurcem niso mignili, da bi od tega kaj tudi odnesli. Torej imamo na eni strani problem dostopnosti brezplačnega izobraževanja, po drugi strani pa problem slabe kvalitete plačljivih šol. Rezultat pa enak: aramada brezposelnih z takšnimi in drugačnimi diplomami, pri čemer so eni bolj usposobljeni za potrebe delodajalcev, drugi pa dejansko čisto nič.
S tem se strinjam. Tudi to lahko damo pod predalcek "the shit that brought us here". Nezasluzeno pridobljene diplome (pa stopnje izobrazbe na splosno) so eden vecjih problemov, ki prispeva k temu, da plebs navija za UTD. Ces, lejte me, imam papir XX stopnje, pa me noben noce zaposliti. Pri cemer je pac problem to, da je tisti njegov papir nezasluzen, trg to pogrunta, clovek pa se noce sprijazniti z delovnim mestom, ki je "pod" njegovim nivojem. Ampak spet, resitev za to ni UTD, ampak vbiti plebsu v glavo, da bo pac moral delati nekaj "kar je pod njegovim nivojem".
Drugič, delo je kljub številnim oglasom o prostih delovnih mestih težko dobiti (četudi imaš diplomo in bi za preživetje brisal riti ali pometal ceste). Problem, ko gre za brezposlenost, tako ni zgolj nagnjenost slovenskega življa k socialnim transferjem (in posledično nedelu), kot sam utemeljuješ, temveč k temu stanju enakovredno prispeva v socializmu zakoreninjena in še zelo živeča miselnost delodajalcev, ki v razpisih o prostih delovnim mestih VZTRAJAJO pri ustrezni VRSTI (smeri) izobrazbe,
Ce beres moje poste, ugotovis da je velik del mojega zolca rezerviran za delodajalce, pri cemer celo poudarjam da to zal ni tipicno slovenski problem, kot kazeta tale dva carska clanka iz WSJ:

www.wsj.com/articles...0897409182
www.wsj.com/articles...0869708338
negujejo neracionalen odpor do zaposlovanja ljudi, ki so starejši od 45 let, sanjajo o mladih zaposlenih z dolgoletnimi delovnimi izkušnjami (sic!) in hkrati na nizko plačana (in nizko cenjena) delovna mesta ne želijo zaposlovati ljudi z diplomami (ker se najbrž bojijo, da bi se ti v primeru kršitev pogodb o zaposlitvi bolj znašli kot nekvalificirani in neuki zaposleni).
Drzi. Vse.
Dragi prijatelj, na trgu dela, ki je zasičen ne le z nekvalificirano delovno silo, temveč tudi in predvsem z armado diplomantov z družboslovnimi diplomami, je pravo klanje za delovna mesta. To JE slovenska realnost. Če pa je klanje, pomeni, da je za delo/zaposlitev obstaja tudi interes. Pa kljub temu predvsem diplomanti dela ne dobijo. Tudi kot pometači ne, recimo.
Drzi. Lej. Jaz vem da so vse te stvari pizdarija - moja v.d. zene je bila kar nekaj casa brezposelna (brez kakrsnihkoli transferjev, ker CE je hotela dejansko iskati sluzbo tako da bi jo nasla, ni mogla biti prijavljena na zavodu). Je bila krvava pot do prekvalifikacije (tek na ovire 40 km, z vsemi moznimi formalnimi ovirami).

Ampak vseeno - razlogov za brezposelnost je cel kup - in tu ti meni efektivno pritrjujes. Levica pa vztrajno goni mantro o tem, da so ljudje brez dela zaradi robotov in da zato rabimo utd. Eno figo. UTD je bencin na ogenj slovenske brezposelnosti, ravno zaradi fenomenov, ki jih oba tule opisujeva. Zmanjsal bo incentive vseh da bi zadeve zaceli resevati.

Zdaj pa ti meni povej, kdo bo vzgajal delodajalce, da ne bodo gledali na starost, foh itd., temveč bodo za pometača zaposlili tistega, ki ima voljo do tega dela, ne pa tistega, ki je končal recimo Srednjo biotehnično šolo, smer okoljevarstvo in komunala (izmišljujem si), je star 20 let in ima 30 let izkušenj na primerljivih delovnih mestih. Malo si poglej oglase, pa boš videl, o čem govorim.
Ja, razumem tole. Ampak tole je spet - to si lahko delodajalci zmisljujejo tam, kjer se tare brezposelnega folka. To je tam, kjer je delovne sile (del od te z pravimi diplomami, del pa seveda z diplomami raznih Dob) itak prevec da bi jih kadarkoli trg absorbiral. To so abnormalnosti, ki jih povzroca totalno sfukana ponudba. Temu se rece "market for lemons". Na trgu imas kup ponudbe, in ker nimas nacina da bi izvedel, kateri primerki so vredni vec, postavis za vse nizko ceno - ker imas pac recimo 50% sanse, da bos itak naletel na "limono".

Druge ni, kot da se trg tu spuca, tako da se ljudje prekvalificirajo, in se pool ljudi, ki iscejo sluzbo "smetarja" zmanjsa do te tocke, da je ponudba enaka povprasevanju.
In nenazadnje, kdo bo organiziral državni aparat tako, da do tistih, ki bi radi delali, namesto prejemali socialne transferje, ne bo mačehovski in jih obravnaval kot zločince, ker za vsak kurčev drobiž, ki bi ga zaslužili z opravljanjem storitev, po katerih je povpraševanje (npr. nega ostarelih), nimajo odprtega s.p.? Ker tudi takšnih je cel kup. Nekaj ne štima, če imaš kup brezposelnih ljudi, pa tako malo s.p.-jev, ki bi tem ljudem rešili problem lastne eksistence.
Jaz mislim da je tako kot UTD tudi s.p. napacna resitev problema. s.p. je obvod okrog sfukane delovne zakonodaje. Ce gledas je najvec s.p.jev v evropi v Grciji, z enakim razlogom, kot pri nas - sfukana struktura gospodarstva.

In se nekaj, eno bi tu uzgal cez delodajalce. Treba bo - v izogib jamranju kot je v zgornjih clankih iz WSJ, pac tudi strosek retentiona delovne sile vsteti v stroske. Ne mores najprej v krizi odpustiti folka, ki ga bos rabil cez 3 leta, ko se bo kriza pocasi nehavala, pa bo treba pripravljati izdelke za konjukturo, potem pa jamrati da ti drzava ne generira dovolj izobrazenega kadra. Zal tako ne gre.