14 min
Gradnja hitre ceste od priključka Velenje jug do priključka Slovenj Gradec jug na 3. razvojni osi sever (Oglas)
14 min
Hitra rast števila kibernetskih napadov na mobilne telefone – kako jih zaščititi
19 min
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
44 min
Subvencije za energente: podjetja bi lahko še dolgo čakala na polno izplačilo
1 ura
Quercus: S popolnim vinom za žar lahko v nagradni igri osvojite – žar! (Oglas)
1 ura
Vino tedna: Gevrey-chambertin 1er cru 2019, Joseph Drouhin
1 ura
Vinska klet Metlika ima novo blagovno znamko Jurius
3 ure
(Intervju) Saška Rihtaršič, Danfoss: Vsa Evropa bi se lahko ogrevala z odpadno toploto iz industrije 2
6 ur
Škrabec, Petrič in Južna spet slavijo 1
6 ur
Chris Barton, britanski komisar za trgovino: Uporabite nas. Smo odlična odskočna deska do največjih trgov
12 ur
BMW v najdaljšem slovenskem predoru razkril kupejevskega X2 in največjega minija
13 ur
Električni avtobusi, vodikova centrala in polnilnice v Kranju 5
13 ur
Najbolj brani članki danes
14 ur
Kibernetska varnost postaja glavno poslovno tveganje. Zakaj? (PRO)
15 ur
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
15 ur
JEK 2: jedrska resolucija v državni zbor po hitrem postopku 3
16 ur
Nepremičninska strokovnjaka o dogajanju v Evropi in Sloveniji
16 ur
Kia EV9 je svetovni avto leta 2024, med zmagovalci še BMW 5, volvo EX30, ioniq 5 N in toyota prius 5
17 ur
Henrik Fisker: v službi oblikoval izjemne avtomobile, kot podjetnik pa že drugič pred bankrotom 5
18 ur
V Poljanski dolini protestno zaprli cesto Gorenja vas-Hotavlje

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Bankrotirani 'nacionalni interes'

Strani: 1

slovenecnb1 sporočil: 5.589
[#2680633] 24.10.17 19:32
Odgovori   +    27
Državo so ugrabili politiki in njihoovi priskledniki. Kliantela je kradla legalno in ilegalno in teh barab je postalo vse več in sistem s eje razletel. Sestaviti sde ga ne da ker so še vedno ti isti pri koritu tisti ki pa korito polnimo pa nas je vs emanj oz. vse bolj garamo da to korito polnimo. Skratka Slovenija dokler ne počisti te politične golazni in vse prisklednike jih postavi pred sodišča za TE6 in vse sotale barabije bomo tonili in potonili. Tko da ve s ekaj je treba naredit zgoditi se bo morala ulica in kakšen politik mora fasat kakšno buško.Drugače nam majka jadna še bolj pa našim otrokom.
KDSKLADI02 sporočil: 124
[#2680637] 24.10.17 20:21
Odgovori   +    15
Nepomembno. Moja trgovina je odprta 24 ur in vse praznike, 70% nakupov pa opravim med 22 in 23 uro zvecer, ko imam cas.
anon-180464 sporočil: 4.080
[#2680651] 25.10.17 01:30
Odgovori   +    44
Zadnja sprememba: anon-180464 25.10.2017 01:33
Dobil ga je Bine Kordež, s posojilom na "dobro ime", ki ga nikoli ni mislil niti odplačati. In ga, seveda, ni.
Jaz pa verjamem, da to ni bil njegov namen.
Njegov namen je bil najverjetneje zelo podoben Šešokovemu, saj je bil tudi scenarij enak.

Pri Šešoku so managerji ustanovili Maos. Ta je prejel posojila na "dobro ime" in prevzel Iskro. Potem so Maos pripojili Iskri in zdaj Iskra odplačuje dolgove za prevzem same sebe.
Pri Kordežu so managerji ustanovili Merfin. Ta je prejel posojila na "dobro ime" in prevzel Merkur. Na njihovo žalost je (globalna) kriza oslabila Merkur in zalomila plan pripojitve Merfina k Merkurju, da bi ta prevzel prevzemne dolgove.

Danes vsi udrihamo čez tajkune. Ampak ne čez vse.
Udrihamo čez tiste, ki jim ni uspelo (Kordež, Šrot).
Tistih, ki jim sicer je uspelo in še zdaj bolj ali manj uspešno plačujejo dolgove, se spomnimo redkeje (Šešok, Petan)
Tistim prvim, ki jim je popolnoma uspelo, ker so bili najbolj zgodni in najbrž sploh nimajo več dolgov, pa se ne spomni nihče več (npr. Mermal).
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2680652] 25.10.17 05:37
Odgovori   +    37
Že dolgo nismo imeli izvoljene tako zmedene vlade. Verjetno bi boljšo sestavo vlade in državnih organov dobili z žrebom, kot pa jo dobimo z volitvami. Poglejmo le kakovost izvoljenih predstavnikov slovenskega ljudstva v parlamentu pa tudi nekaterih ministrov in ministric. Žreb v vsakem primeru ne bi pripeljal do slabših kandidatov.
PetraS sporočil: 2.368
[#2680654] 25.10.17 06:46 · odgovor na: anon-180464 (#2680651)
Odgovori   +    13
takole je povedal na dan, ko je potrdil, da kupujejo Merkur:

"Kar se tiče izčrpavanja, pa mislim, da je to bolj profesorski pogled, ni iz prakse. Ni nujno, da za poplačilo posojila izčrpaš podjetje. Cilj je zvišanje vrednosti naložbe. Če imamo teoretično sto milijonov evrov posojila, potem je naš cilj zaslužiti 200 milijonov. In potem ni nobene ovire, da imamo takšno posojilo. Tudi Merkur nima v načrtu, da bi poplačali vsa posojila. Nasprotno, vzeli ga bomo še več, da se bomo širili. Enako velja tudi za nas, lastnike. Banke nam bodo tako z veseljem še dale denar, mi bomo pa plačevali obresti."

www.finance.si/18634...-svoje-ime
BOY008 sporočil: 596
[#2680655] 25.10.17 06:49
Odgovori   +    13
kleptokracija se bolj moderno rece. Itak ljudje se premalo zavedajo da bo robotika nadomestila vecino cloveske sile. Predkratkim sem bil v Italiji v eni hladilnici in sortirnici sadja. Imajo samo 10 zaposlenih vecina dela opravi avtomatika.
anon-95683 sporočil: 158
[#2680659] 25.10.17 08:05
Odgovori   +    3
Aha, torej so v Merkurju, ki je nacionalnointeresentni, trgovke plačane slabo, v Šparu/Lidlu/Hoferju/Leclercu,... pa zelo dobro!?
anon-96087 sporočil: 286
[#2680667] 25.10.17 08:46 · odgovor na: anon-95683 (#2680659)
Odgovori   +    9
Zadnja sprememba: anon-96087 25.10.2017 08:48
Lidl oglašuje delovno mesto trgovke za 25 ur, torej polovični delovni čas za 700€ brt
vrac sporočil: 11.068
[#2680679] 25.10.17 09:45 · odgovor na: anon-96087 (#2680667)
Odgovori   +    14
Zadnja sprememba: vrac 25.10.2017 09:49
[alik]
Lidl oglašuje delovno mesto trgovke za 25 ur, torej polovični delovni čas za 700€ brt
Tole je nemški model po "schröderjevi reformi dela". Ogromno nemških delavcev, predvsem žensk je pristalo na skrajšanm urniku dela in s tem nižjih plačah.
Kaj pomeni Lidlova ponudba? Pomeni, da bo delavka delala 25 ur po urniku, ki si ga bo zamislil Lidl in ne zaposleni(a). Seveda bo te zaposlene za 25 ur na skrajšanem delovnem času Lidl vpoklical v konicah, ko je največ dela, brez pol ure malice seveda. Zato te ponudbe ne bi obravnaval kot pozitivne (če sem prav razumel zapisano), pač pa kot nov prispevek k nižanju standardov za zaposlene. Če mora biti delavec(ka) na razpolago kadarkoli mu(ji) Lidl določi turnus, pomeni, da ne more vzeti dopolnilne zaposlitve za drugo polovico delovnika, pač pa je prisiljen(a) dobivati minimalno plačo, ki ne pokrije niti minimalnih življenskih stroškov. Ko bi vsaj dobil(a) še dodatek na stalno pripravljenost, kot so si to zrihtali profesorji na UNI Ljuljana ali dohtarji. V tem primeru pa nič, čeprav so tisočktrat bolj v stalni pripravljenosti kot Brenčičeva recimo. Sindikati se morajo takšni praksi odločno upreti. Lahko je skrajšan delovni čas, vendar ne na način kot si ga predstavlja LIdl. Lahko, če je delo izmensko, največ za delo v prvi in drugi izmeni, nikakor pa ne tam, kjer je sobotno in nedeljsko ali celo nočno delo.
anon-180464 sporočil: 4.080
[#2680699] 25.10.17 10:29 · odgovor na: PetraS (#2680654)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: anon-180464 25.10.2017 10:44
Tako je pač bilo in očitno v korist vseh.

Moj prijatelj je bil financar v eni veliki firmi, kjer so tudi najemali bančne kredite.
In sem se čudil pogojem, saj v pogodbi sploh ni bilo zapadlosti za glavnico. To je bil kredit za zmeraj. Bankam je to očitno dišalo, saj so tako imele zaslužek ves čas in se ni bilo treba ukvarjati z novim plasiranjem denarja.

Banke so bile zelo nesrečne, ko se je nek kredit končal ali celo, bohnedaj, da si ga hotel predčasno poplačati. S tem so pač izgubile planiran zaslužek in dobile dodatno delo, kam z denarjem.

Verjetno bi bile banke pri tajkunskih zgodbah tudi najbolj srečne, če bi jim tajkuni redno in brez težav odplačevali obresti za vedno. Hkrati pa bi bila glavnica, sicer izposojena tajkunom, uradno tudi še last banke.
anon-180464 sporočil: 4.080
[#2680700] 25.10.17 10:40 · odgovor na: anon-95683 (#2680659)
Odgovori   +    4
[janiee]
Aha, torej so v Merkurju, ki je nacionalnointeresentni, trgovke plačane slabo, v Šparu/Lidlu/Hoferju/Leclercu,... pa zelo dobro!?
Pred krizo je bil Merkur en bolj zaželenih delodajalcev na tem območju.
Tam se nihče ni pretegnil od dela. Plače pa tudi niso bile tako majhne, kot se za trgovce govori danes. Se spomnim nekaj merkurjevih trgovk, ko so imele potopisna predavanja za zaprti krog o svojih dopustniških potovanjih po Maldivih ali Karibih.

Tudi drugi profili so zelo radi šli v Merkur.
Ob krizi se je tole razsulo in danes je ogromno bivših merkurjevcev vsepovsod.

Prav nasprotno pa je bilo v Iskri, kjer so celo dr. znanosti vedno delali le za malo večjo pest riža. Itak je bil Šešok s svojo stiskaškostjo nekajkrat celo po TV, npr. ko je hotel delavcem zaračunavati parkirnino pred fabriko.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2680734] 25.10.17 12:59 · odgovor na: BOY008 (#2680655)
Odgovori   +    3
[BOY008]
kleptokracija se bolj moderno rece. Itak ljudje se premalo zavedajo da bo robotika nadomestila vecino cloveske sile. Predkratkim sem bil v Italiji v eni hladilnici in sortirnici sadja. Imajo samo 10 zaposlenih vecina dela opravi avtomatika.
Za uvedbo robotizacije je potrebna določena tehnološka razvitost, znatna investicija in tudi pripravljenost družbe, da bo robotizacijo sprejela kot priložnost, ne kot grožnjo. Pri nas je mantra zaposlovati čim več (NK) delavcev, tako da lahko pozabiš na robote še nekaj časa.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2680735] 25.10.17 13:05 · odgovor na: (#2680705)
Odgovori   +    5
[rename]
Slab doktor znanosti, ki je vztrajal v Iskri "za pest riža".
Že Akrapovič je priznal, da če ne bi bilo družin, bi mu že vsi boljši strokovnjaki ušli.
Nove generacije so šle še dlje, danes iznajdlivejši mulci programirajo od doma za multinacionalke in bajno zaslužijo. Plače programerjev v SLO podjetjih so drobiž v primerjavi z njihovimi zaslužki, ni pa nujno res, da imamo tukaj zaposlene same slabe strokovnjake.
anon-169261 sporočil: 1.078
[#2680746] 25.10.17 13:29
Odgovori   +    2
To sporočilo je izbrisal avtor (15.08.2018 22:58)
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2680755] 25.10.17 13:55 · odgovor na: (#2680738)
Odgovori   +    0
[rename]
> [vickibedi]
> > [rename]
> > Slab doktor znanosti, ki je vztrajal v Iskri "za pest riža".
>
> Že Akrapovič je priznal, da če ne bi bilo družin, bi mu že vsi boljši strokovnjaki ušli.
> Nove generacije so šle še dlje, danes iznajdlivejši mulci programirajo od doma za multinacionalke in bajno zaslužijo. Plače programerjev v SLO podjetjih so drobiž v primerjavi z njihovimi zaslužki, ni pa nujno res, da imamo tukaj zaposlene same slabe strokovnjake.

To so po mojem že izgovori.
Pred časom (leto, dve nazaj) sem malo pogledal bilance in kot se spomnim, ni nek hud presežek v višini plač.
Plače programerjev v tujini pa so - seveda so, ampak vsak tudi ne more delati za Google itd, zato je po mojem to spet ena fama (o bajnih plačah "mulcev," ki delajo doma) v drugo skrajnost.

Če si dober in ti doma ni, greš ven, s familijo.
Ali pa sam. Pač daš na tehtnico. Greš ali ostaneš. In potem veš, zakaj si šel ali ostal.

Da se vrnem k svojemu komentarju "na pest riža". Če je pest riža=minimalc, potem zagotovo ni vreden doktorata tisti, ki dela za minimalca. To je bil moj point.
(pa ne le doktorant, tudi diplomant; ne nazadnje tudi vrhunski poklicni delavec ne bo delal za minimalca...če je res dober.)
Ok, če je bilo "za pest riža" mišljeno, da dela za minimalca. Kolikor pa vem, doktorji tudi v Iskri niso nikoli delali za minimalca, razen morda v 90tih, ko je Iskra propadala, pa še to je trajalo samo omejen čas, dokler ni šlo zares vse zugrund in so si morali poiskati službo drugje...
Moj point je ta, da kljub temu, da so naše plače "za pest riža" v primerjavi s tistimi na zahodu (predbvsem ZDA, VB..), pa ni nujno da vsi strokovnjaki masovno odhajajo , ker imajo pač neke druga sidra, ki jih vežejo tukaj...
Glede primerjave plač za IT strokovnjake se mi zdi tole ena boljših virov (ni uradna, ampak se je en IT-jevec šel raziskovalca) :)
martinknapic.com/pla...-sektorju/
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2680773] 25.10.17 14:47 · odgovor na: (#2680756)
Odgovori   +    0
[rename]
Zgodovino Iskre poznam kar dobro, sem dokaj od blizu opazoval že v osemdesetih ;-)

Zato pa pravim, da je "pest riža" diskutabilno, oz. nerealno postavljati v kontekst doktorjev (iz Iskre).
Kar se pa raziskave plač IT strokovnjakov tiče - po mojih izkušnjah za 2k bruto ne boš dobil dobrega, za 3k nekaj povprečnega, pri 4 se pa začne.
Jaz mislim, da so za naše razmere to kar pobožne želje. Če pogledaš, boš videl da se večina IT-jevskih plač giblje v rangu 1.600 -2.500 bruto, vse kar je nad 3.500 pa že zelo strmo pada.
So pa, po mojih informacijah, plač eksplodirale doli na jugu, v BG težko dobiš programerja pod 2.500, v ROmuniji so plače še bolj eksplodirale 6-8K , res pa je, da jih večina dela za tuje firme iz zahoda.
najobj sporočil: 31.867
[#2680781] 25.10.17 15:11 · odgovor na: PetraS (#2680654)
Odgovori   +    1
[PetraS]
takole je povedal na dan, ko je potrdil, da kupujejo Merkur:

"Kar se tiče izčrpavanja, pa mislim, da je to bolj profesorski pogled, ni iz prakse. Ni nujno, da za poplačilo posojila izčrpaš podjetje. Cilj je zvišanje vrednosti naložbe. Če imamo teoretično sto milijonov evrov posojila, potem je naš cilj zaslužiti 200 milijonov. In potem ni nobene ovire, da imamo takšno posojilo. Tudi Merkur nima v načrtu, da bi poplačali vsa posojila. Nasprotno, vzeli ga bomo še več, da se bomo širili. Enako velja tudi za nas, lastnike. Banke nam bodo tako z veseljem še dale denar, mi bomo pa plačevali obresti."

www.finance.si/18634...-svoje-ime
... alzo, če jaz zdaj tebe prav razumem, BDP ne raste zato, ker pooblaščeni štancajo vedno več denarja in ga posojajo naokoli, ampak BDP raste zato, ker pametno uporabljamo denar, ki je že naštancan ... eh, jebiga ...

P.S.: tole www.google.si/public...&ind=false poglej, če pa ti kaj ni jasno, pa kar vprašaj ...
najobj sporočil: 31.867
[#2680785] 25.10.17 15:18 · odgovor na: BOY008 (#2680655)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 25.10.2017 15:19
[BOY008]
kleptokracija se bolj moderno rece. Itak ljudje se premalo zavedajo da bo robotika nadomestila vecino cloveske sile. Predkratkim sem bil v Italiji v eni hladilnici in sortirnici sadja. Imajo samo 10 zaposlenih vecina dela opravi avtomatika.
... OK, sortiranje sadja v hladilnici je delo, ki je robotom pisano na kožo, ker ljudi v hladilnici običajno preveč zebe, da bi lahko dolgo gledali, katero jabolko je veliko in katero malo ... no, če pa bodo roboti kmalu pisali podobne članke, kot jih pišejo novinarji na Financah, pa kar Petro vprašaj, ker si jaz ne upam napovedati, da me ne bi našutirali s totega foruma ...

P.S.: roboti bodo vedno delali samo enostavna človeku nevarna dela ...
najobj sporočil: 31.867
[#2680786] 25.10.17 15:24 · odgovor na: (#2680784)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 25.10.2017 15:26
[BeliF]
hihi, v prvem primeru raste nominalni bdp, v drugem primeru pa realni

ps: če nebi bilo pol evrope v komunizmu bi bil tudi evropski bdp v povprečju višji. tak pa jebiga ane, naslednjič primerjaj samo Zahodno evropo, da ne boš hrušk pa jabolk mešal

#TITOfoevaaaaaruuulz
... čuj, zdaj pa še primerjaj količino denarja leta 1970 in 2015 po celem(!) svetu, potem pa zaradi mene lahko mešaš hruške in žeblje ... khmm, razen če zadnjih pol stoletja celi svet izvaža na Mars in od tam nič ne uvaža in se mu zato povečuje BDP ...
anon-226535 sporočil: 2.703
[#2680788] 25.10.17 15:28
Odgovori   +    3
ze res, ad je propadel "nacionalni interes". ampak propadel je tudi vas "balkanski interes". fajn ste se osmesili vi financarji s tem forsiranjem balkanskega kapitala v slo se mi sdi. mater vse je ena katasìtrofa. zanc sem bil v continentalu, in to po dooolgem casu v lj.. jao matr je to ena kmetavzarija. a pa res ne more ene stvari bit narejene v ljubljani kot se sika al kaj? a je res potrebno vabit cuden, netransparenten kapital v slo samo zaradi tega, da pade kak cvenk v zepek lokalnega hohstaplerja? mislm, saj niti ni treba o omenit dejstva, da bo v koncni fazi mercatorjeva polomija nasedla na slovenskem proracunu, dovolj je ze omenit, da se se enga ornk hotela tam ne da zgradit, ker mora pac nek balkanski obsojenec, ki zdi v srbskem zaporu, svoj kapital v tej banana republiki oprat. in ti petra si prav ena najbolj navdusenih pionirk, ko gre za opletat z "balkansko interesno" zastavico tule, a ne.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2680831] 25.10.17 20:09 · odgovor na: (#2680774)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-204390 25.10.2017 20:17
[rename]
Očitno potem ta anketa ni reprezentativen vzorec.
Ne vem, če pogledaš v Gvin ali kakšno podobno bazo, se pri bolj znanih IT podjetjih podatki o povprečnih plačah kar znajdejo v tem rangu (2-3K)...V SLO pa je povprečna plača dokaj uravnotežen podatek, saj razlike v plačah niso tolikšne.

p.s.
lahko pa pogledaš še tukaj:
www.placa.si/salaryi...gramiranje
najobj sporočil: 31.867
[#2680889] 26.10.17 09:35 · odgovor na: (#2680793)
Odgovori   +    0
[BeliF]
nominalno gledano lahko danes vsi nehamo tiskati in bdp sveta ostane identičen naslednjih npr 10 let. ampak če bomo zaradi višje učinkovitosti lahko ponujali nižje cene (=deflacija) bomo še vedno vsa ta leta beležili gospodarsko rast

to da se zaradi tiskanja veča denar v obtoku je pa logično, če je za večino sveta deflacija največji problem na svetu. eni bi očitno spet radi postali multibiljarderji, kakršni so bili za časa dinarjev
... eh, če pomislim na tvojo prvo reakcijo, jaz ne bi bil glih ziher, da je vsem na totem forumu tako zelo logično, da je višji BDP v prvi vrsti posledica večje količine denarja v obtoku, kaj šele da bi razumeli, da je kapitalizem v svojem bistvu življenje na puf ...

P.S.: rename in PyotrNovak verjetno še vedno gruntata, kaj za vraga Marsovci tako veselo kupujejo na našem planetu, da je Zemljanom v manj kot pol stoletja BDP zrastel za nekajkrat ...
0702NOVAK sporočil: 158
[#2681808] 02.11.17 15:18
Odgovori   +    0
Kakšne nedelje a ste zmešani...kako so pa preživeli ko je bilo odprto ob sobotah samo do 12-13h? Zato pa družine hodijo po centrih, da jim ni treba skrbeti za otroke, ker jih dajo v igralnice in podobno in so novodobni otroci popolnoma neprilagojeni. In če pogledamo so cene v trgovinah enake v petek ali nedeljo...kako že, če je nedelja za delodajalca dražja zaradi dodatkov...torej nedeljske nakupovalce sofinanciramo tudi mi, ki v nedeljo ne stopimo v trgovino saj je marža razdeljena na izdelke preko celega tedna, da pokrijejo stroške nedelje. In sužnjelastništvo nismo odpravili zgolj preimenovali...tudi včasih si kot suženj ali hlapec imel streho nad glavo in hrano ter delal petek in svetek...ker drugega si ljudje na minimalni plači tako ne morejo privoščiti in ne samo na minimalni lahko rečemo, da je do 1000€ vse zgolj preživetje. Kar bi lahko tudi v gozdu...ampak je zakonsko prepovedano in verjetno si na tuji zemlji, ki si jo je nekdo prilastil..Živali preživijo popolnoma brez obveznosti, davkov in sekiranja glede lastništva..mogoče malo teritorialnega...in potem se ima človek za nekaj posebnega...navadne zgube v obstoju vesolja..kjer jih običajno vreme spravi na kolena.

Strani: 1