47 min
Gradnja hitre ceste od priključka Velenje jug do priključka Slovenj Gradec jug na 3. razvojni osi sever (Oglas)
47 min
Hitra rast števila kibernetskih napadov na mobilne telefone – kako jih zaščititi
52 min
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
1 ura
Subvencije za energente: podjetja bi lahko še dolgo čakala na polno izplačilo
2 uri
Quercus: S popolnim vinom za žar lahko v nagradni igri osvojite – žar! (Oglas)
2 uri
Vino tedna: Gevrey-chambertin 1er cru 2019, Joseph Drouhin
2 uri
Vinska klet Metlika ima novo blagovno znamko Jurius
4 ure
(Intervju) Saška Rihtaršič, Danfoss: Vsa Evropa bi se lahko ogrevala z odpadno toploto iz industrije 2
7 ur
Škrabec, Petrič in Južna spet slavijo 1
7 ur
Chris Barton, britanski komisar za trgovino: Uporabite nas. Smo odlična odskočna deska do največjih trgov
13 ur
BMW v najdaljšem slovenskem predoru razkril kupejevskega X2 in največjega minija
13 ur
Električni avtobusi, vodikova centrala in polnilnice v Kranju 5
14 ur
Najbolj brani članki danes
14 ur
Kibernetska varnost postaja glavno poslovno tveganje. Zakaj? (PRO)
15 ur
Tako Gruntek raste z dostavo zelenjave od njive do mize
15 ur
JEK 2: jedrska resolucija v državni zbor po hitrem postopku 3
16 ur
Nepremičninska strokovnjaka o dogajanju v Evropi in Sloveniji
17 ur
Kia EV9 je svetovni avto leta 2024, med zmagovalci še BMW 5, volvo EX30, ioniq 5 N in toyota prius 5
18 ur
Henrik Fisker: v službi oblikoval izjemne avtomobile, kot podjetnik pa že drugič pred bankrotom 5
18 ur
V Poljanski dolini protestno zaprli cesto Gorenja vas-Hotavlje

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Ne ignorirajte strategije za alternativna goriva

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

bc123a sporočil: 48.253
Zadnja sprememba: bc123a 20.10.2017 09:48
[hocevarb]
> [bc123a]
> Ne sploh ne gre za to. Gre za tehnologijo, zato pa se jaz vedno drzim za glavo ko se o tem pise. Eden komentatorjev pod tem clankom je zapisal.
>
> Jos is right here…but it gets even worse…
> First of all, capacity on itself doesn’t mean anything…what matters is, how much energy you can get out of it…
> Electricity accounts for approx. 22% of German final energy demand, 30% of it is renewable. That’s only 6.6% of all final energy demand. And the irony is, that is exactly this renewable energy, that keeps coal fired thermal plant working…because someone has to cover for intermittency of solar and wind…but coal power plants are not flexible, so the only thing left is to export…but why not using gas turbines peakers, like in Spain…well, Spain has much more hydro, in Germany they’ll have to cover enormous amount of electricity with gas…coal is much cheaper…so, CO2 emissions are in Germany high BECAUSE of renewables …they are actually piggybacking on coal.
> I made some back of the envelope calculation…Germany is used in 2015 27% of the energy for space heating…space heating demand is on average still 120kWh/sqm.
> This could be easily reduced to 30-40kWh/sqm…but that’s on average..even passive standard is nowadays not a problem…If all that gas heating oil and biomass would be fired in CHP plants instead for heating and all the heat would be efficiently used instead of wasted through cooling towers, Germany would emit 5t/capita instead 10t/capita…without solar, wind and coal!
>


Hvala za tole. Laično vprašanje: Kaj menite, da to razmišljanje pije vodo? Ali pa je zgolj hipotetična predpostavka? Če prav razumem, bi bilo treba ful nekih kogeneracij na novo postaviti.
Ta drugi del je cista spekulacija. ne bi ga skopiral ce bi bil pozoren :) Kopiral sem zaradi prvega dela, ki razlaga, da nemcija lahko ima OVE kot jih ima samo ce ima dovolj TE (ali pa jedrskih, ki pa jih hocejo zapirati).
Po drugi strani pa bi lahko dopolnjevali OVE z jedrskimi elektrarnami in zapirali termo in tako zmanjšali izpuste. Ni tako? Mislim, da ima Švica takšen sistem.
Drugace povedano, bi lahko termo nadomescali z jedrskimi (OVE so tu nebistveni). Seveda, saj gre tudi pri jedrskih za termoelektrarne, samo malo drugace "kurijo", pri cemer ne povzrocajo izpustov CO2.

Recimo v sloveniji je ta nesrecni Tes6 toliko na tapeti, da so ljudje prepricani, da ga nismo rabili. Zelo narobe - rabimo ga, ampak lahko bi ga zgradili s precej manj korupcije. Ali pa NEK2. Ampak NEKAJ od tega pa slovenija nujno rabi.

Ok, bom rezimiral na kratko, kaj se mi zdi cisto tehnoloski problem v teh vseh blaznih strategijah, da se ne bova toliko lovila okrog vrele kase. Ne vem ce lahko predvidim vse mozne "izgovore" strategov s svincniki v rokah, ampak bom poskusil.

1) Razen izjemno redkih in eksoticnih crpalnih elektrarn v elektroenergetskem sistemu ni kapacitet za shranjevanje elektrike v vecjem obsegu. Zato mora biti v vsakem trenutku proizvodnja popolnoma usklajena s porabo, ce ne, razpad sistema in mrk.

2) Ce mora biti proizvodnja v vsakem trenutku poravnana, to pomeni da je zelo pomembno kaksna je karakteristika potrosnje. Obstaja dolocena spodnja meja, ki se vedno trosi, tako imenovani "baseload" ali pas ce se ne motim glede slovenskega izraza.
To elektriko je treba vedno zagotavljati (najmanj toliko), in ker je za njo garantiran tudi odvzem, se za to uporabi najmanj fleksibilne in najcenejse vire - to so termoelektrarne in jedrske elektrarne, ki rabijo dolocen cas, da spremenijo obseg proizvodnje (lahko tudi kaksen dan ali vec, torej se z njimi ne da zadovoljevati hitro spreminjajocega povprasevanja).

3) Predvidljivost porabe je kljuc za nizko ceno elektrike. Elektrika ki jo nakupis dalec vnaprej je najcenejsa, ker lahko proizvajalci planirajo proizvodnjo, remonte, itd. Zato je naceloma baseload poceni.

4) No, potem pa na to pridejo OVE. Problem z OVE (veter, sonce, hidro) je v tem, da se da dobro in hitro krmiliti samo proizvodnjo v hidroelektrarnah - znotraj razpolozljive zaloge v akumulacijskih jezerih. Zato so hidroelektrarne najvec "vredne" v elektroenergetskem sistemu, ker lahko delajo na zahtevo, in zato je prakticno vse kar je vrednega v kapaciteti voda v sloveniji ze izkorisceno, ali pa se ze gradi. Skratka, vec kot imamo HE,bomo tezko imeli, ker jih ni kam postavit v omembe vredni kapaciteti.

No, v tem kontekstu je treba gledati Norvesko. Norveska je ogromna drzava z ogromno vode. Norveska ima za 33 GW elektrarn in malo vec kot 2x vec prebivalcev kot slovenija. Se razumemo? Elektricni output NE Krsko je 0.7 GW, norvezani pa imajo 33 GW samo hidroelektrarn. Slovenija hidroelektrarn 1.5 GW. Lahko se na glavo postavimo, ampak nobena strategija malih elektrarn ne bo bistveno spremenila te cifre, ok?

Torej, norvezani se lahko smejejo celemu svetu in vozijo Tesle, ker njihov elektroenergetski sistem poganja voda - ce manjka elektrike samo malo bolj odprejo pretok skozi turbine in elektrika je tu. Potem lahko tudi instalirajo veliko kapaciteto ostalih OVE (solar, veter), ker jim to samo pomaga ohraniti vec vode v zajetjih hidroelektrarn. Se pravi, ce piha veter, rabijo manj vode, ki lepo pocaka v jezerih, da veter preneha pihati. Carsko, vam recem.

V tem kontekstu je nabijanje "zakaj norvezani lahko elektricne avte in veter, mi pa ne" popolnoma nesmiselno. Tehnika in naravne danosti, ne pa zelja!

Podobna zgodba je z nizozemsko, kjer se hvalijo da so 100% pokriti z vetrom. Drzi. Ko vetra ni so pa 100% pokriti z FRANCOSKIMI jedrskimi elektrarnami. To si lahko privoscijo, ker so majhen pljunek od drzave, francija pa veliko veliko vecja od njih in se francozom to, da jim prodajajo jedrsko energijo, ko jo rabijo, prakticno ne pozna.

5) No, potem pridemo pa na slovenske oziroma srednjeevropske OVE. Vprasamo se, ali je mozen trenutek, ko je v akumulacijskih jezerih hidroelektrarn susa, veter ne piha, in sonce ne sije?

Seveda je. To je tipicna situacija sredi zelo mrzle zime (ko gredo padavine v sneg, ki se akumulira v gorah, ne pa v dez). Kot vidite, imamo per capita 10x manj instalirane hidromoci od norveske, zato nic ne pomaga ce "se zgledujemo po norveski".

In sedaj - kaj to pomeni v praksi za nacrtovanje energetskega sistema? Lahko recemo da imajo nasi sosedje v podobni klimi podobne probleme, in prenosne poti so omejene, tako da zaenkrat racunajmo da hocemo pokriti porabo v Sloveniji s proizvodnjo v Sloveniji.

Nocete demonstracij in padca vlade sredi zime, ko izpade elektricni sistem za nekaj dni? Ok, potem je treba elektro omrezje planirati za najslabsi mozni scenarij, ki je:

- mrzla zima
- noc/oblacnost
- brezvetrje
- gretje velikega dela populacije z elektriko (tudi klime, in toplotne crpalke)
- hidro deluje z majhno mocjo ker je susa, oziroma tekoce vode ze nekaj casa ni bilo za napolnit jezera.

Kdo potem skrbi, da imate elektriko? Ja, NEK in TES6 ter ostale termoelektrarne, ter hidro, kar ga je. Ne zato ker bi prasci elektroinzenirski z veseljem zastrupljali okolje z radioaktivnostjo in CO2 ampak zato, ker je pac narava in tehnologija taksna.

No in sedaj pridemo do problema. Baseload imamo dimenzioniran za situacijo zgoraj, vsaj ce nocemo nemirov na ulici, sefa vlade in direktorja ELESa v Preverjeno in prezeblih otrok v Tedniku. Drzi?

Potem pa pride recimo april. Veter, sonce ze fajn sije, pa dezevje je napolnilo rezervoarje hidroelektrarn. Ljudje se ze precej manj ogrevajo, sploh pa ne podnevi. In zaradi "strategije" imajo OVE prednost pri oddaji energije, delajo pa s polno paro.

Ampak klinc, ne morete kar tes6 ali NEK izklopiti, ker tehnologija tega ne dopusca, in ponoci se vedno postane mrzlo, pa ljudje si radi grejejo ponoci.

Kaj zdaj? Seveda ustavite (drago) Brestanico, ki je pozimi pripomogla, da sistem ni razpadel. Kurite drago elektriko iz OVE podnevi, proizvodnjo iz baseloada (NEK/tes) po dumpinskih cenah prodajate v tujino, ce jo kdo hoce, ali pa spuscate toploto v zrak (ne vem ali je to v sloveniji sploh mozno, v tujini mislim da tudi to pocnejo).

6) No, potem seveda pridejo strategi ven z idejo: pametna omrezja. Ja, pametna omrezja niso tako nova stvar, ce v enacbo vstejemo clovesko pamet operaterjev omrezja - tako kot je ob nakupu najdrazja elektrika, ki jo kupite v zadnjem trenutku, je ob prodaji najcenejsa tista elektrika, ki jo lahko v zadnjem trenutku odpoveste (njeno dobavo). Recimo da lahko v scenariju mrzle suhe zime brez vetra odklopimo Talum. Odklopimo lahko tudi vse druge porabnike, s katerimi imamo taksno pogodbo.

Ampak poanta je: moramo imeti dovolj velik bazen taksnih uporabnikov. talilnih peci seveda ne morete kar tako ustaviti, pa steklarn sploh ne.
In potem pridejo pametnjakovici z novo idejo: ja, ampak pralni stroj pa lahko pere kadarkoli, pa avto lahko tudi polnimo kadarkoli...

Ja, a to pomeni da bo na suhe in mrzle zimske dneve drzavljane zjutraj pricakal prazen elektricni avto (pa ravno ko bo kapaciteta baterije ze itak slaba zaradi mraza, poraba pa vecja zaradi potrebe po gretju med voznjo!). In kaj bo rekla gospodinja, ko ji "pametni" pralni stroj dva dni ne bo opral perila, ker pac ni prisla na vrsto pri odjemu elektrike?!

Mislim, ljudje, ki kvasijo to kako se z pametnimi omrezji vse resi, ocitno niso nikoli bili v kozi gospodinje ali pa morali nujno iti v sluzbo, ali kako?

Ali pa bi radi prevzgojo ljudi gulag style, torej da drzava rece "danes ni prevoza, vsi na avtobuse" ali kako?

Aja. No, potem je se tu ideja, da se uporabljajo baterije avtomobilov kot shranjevalniki. Ce pozabimo na malenkost da potem rabite dvosmerno "polnilno in praznilno" postajo, mi prosim povejte, kako si predstavljate to zadevo? Zvecer pripeljes napolnjen avto, ker omrezje ugotovi da ima zaradi izpada OVE ponoci strahoten minus, ti do jutra ravno avto sprazni, ko bi moral v sluzbo? :)))

Da ne omenjamo da imajo tudi baterije svoj izkoristek, ki ni 100%, ampak manj (Li-Ion 80-90%). In da imajo doloceno stevilo ciklov po katerem jo je treba menjati. Pustis avto v garazi en teden in sistem ti jo 7x napolni do ful in 7x sprazni do ful... krasno. Pa kdo bo dajal garancijo na te baterije, eh?

Razumete zakaj sem tako noro cinicen? Ker ti pametnjakovici ki delajo te strategije enostavno predvidevajo da bodo ljudje sprejeli kaksenkoli drzavni teror. Se vam zdi to realisticno? Ali bomo dobili enkrat tudi mi na oblast enega trumpa ki bo rezultat jeze ljudi, ker se nekdo iz njih norca dela s temi "strategijami"?

Pa se to bi dodal. Zadnja moda so topolotne crpalke. Vem da se cele ulice odlocajo za prehod individualnih his dobesedno iz kurjenja na kurilno olje na kurjenje na elektriko, ker spodbude (del casti drzava) in poceni kreditiranja. Pa veste kaj to pomeni? Bajta ki je ponoci kurila morda 50W elektrike bo naenkrat kurila 1KW-2KW da bo v mrzli zimi toplo.

No, frajerji bi pa na to se elekricne avte. Svasta!