Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Endimion sporočil: 10.254
Imaš malce sreče da od včeraj zvečer ždim na oddelku nove nevrološke klinike,ker mi je med dvema vratnima vretencema razneslo medvretenčno ploščico, pa si lahko misliš, da sem težko jezen na to, da me nekdo povsem neosnovano imenuje butl. Nekako je predmet moje jeze moja lastna neumnost, ker sem navkljub temu, da hodit nisem mogel včeraj vseeno rinil v službo, in jo tudi oddelal.

Že zato, ker če pogledaš moj track record tukaj, mi težko očitaš nepoznavanje tematike.

Torej DDPO je davek, ki se odmeri pravni osebi ob ugotovitvi davčnega dobička. In ta se odmerja po HWM principu. Pomeni, da lahko po eni strani izgubo tekočega leta pokrivaš z dobički preteklih let, in seveda izgube preteklih let pokrivaš s tekočimi dobički.

Pri čemer je tako, da niti v letu ko si ustvaril izgubo, ne v letih ko jo pokrivaš, ne plačuješ DDPO, ker je tvoj HighWaterMark že bil postavljen. Tako je bilo do pred kratkim, zdaj pa lahko s tekočim dobičkom pokrivaš zgolj polovico davčne izgube. KI NI NUJNO ENAKA BILANČNI! Pozanimaj se pri računovodkinji.

Zdaj pa KapDOP. To je davek, ki je namenjen zgolj fizičnim osebam, in predstavlja obdavčitek kapitalistovega dohodka. Plačaš ga ti kot kapitalist v Svojem podjetju, plača ga lastnik delnice Krke, ali Petrola. Če je kapitalist spet podjetje, tega davka ne plačuje, ker se vsi kapitalski dobički iz njenih naložb (Tvoje podjetje je komot lahko delničar Petrola), stekaj v postavko Izkaza poslovnega Izida, ki se mu reče Finančni prihodki. In ti se skupaj s poslovnimi prihodki štejejo v skupne prihodke, od njih se odbijejo vsi davčno priznani odhodki in drugo da dobiš Dobiček podjetja,od katerega se ali pa se ne obračuna zgoraj omenjeni DDPO. Odvisno kaka je štala oziroma je ni, v bilanci Stanja oziroma dobesedno davčne preteklosti Tvojega podjetja.

Tvoje hudovanje, da ti ni prav da zdaj plačujeta Ti in Tvoje podjetje skupaj 39,25% od brutto dobička zdaj, obenem pa izplačuješ dobičke iz leta 2007, je povsem brezpredmetno. Je eno tako jamranje, kot če bi imetnik vloge za denar položen leta 2008 zahtevalk različne obresti kot na denar položen leta 2016, oboje pa na istem računu. V kolikor nimaš več različnih vezanih vlog, ki se pa lahko drugače obrestujejo, ne gre a ne? pejt na banko kot direktor svoje firme, pa reči naj ti na virman iz firminega računa izplačajo 20.000€ a le onih, ki si jih bil zaslužil leta 2007. Če te bo bančna uslužbenka samo v kurac poslala, bo to zelo obziren odziv.

Sicer pa lahko narediš drugače:

Namesto izplačila dobička, si dvigni brutto brutto osebni dohodek, plačaj prispevke in dohodnino, pa boš videl, če bo kaj ceneje. Lahko ti ga firma namesto izplača tudi posodi, samo pazi da boš v doglednem času vrnil. In vmes prepiši že zdaj ostalo premoženje na družinske člane (in glej, kaok te žena iz bajte vrže, ne govorim na pamet, poznam primer: Podjetnik svojo polovico hiše neodplačno prenesel na ženo, 7 let kasneje je šel zakon v franže, in ex žena je hišo prodala), ker če ti gre firma v stečaj (in lahko se zgodi, ni 100% nemogoče), boš imel težave. Tudi pri prodaji podjetja imaš lahko težave, ker izkupiček ne bo takšen kot bi lahko bil.

v DE gre izplačilo kapitalskega dobička v dohodnino. Now what? za AT ti je že ČRT porepliciral.

In v bistvu ko članek govori o manjku denarja za naložbe podjetij, uletiš Ti in se huduješ nad obdavčitvijo dobička podjetja.

Podjetje, če ima dobiček ima vedno na voljo bodisi njegovo izplačilo lastnikom, ali vlaganje le tega v razvoj in morda širitev, ali pa kombinacijo. To je v celoti domena lastnikov.kaj bodo s svojo lastnino počeli.

In ti si pristaš povsem legitimnega in legalnega načela, da je podjetje kravica, ki daje mleko, zato si želiš poleg svoje plače podjetje še malo "izčrpati" (načrtno tako napisano). Ker če da firma (magari tvoja) tebi kot lastniku njenega kapitala, potem bo za naložbe zmanjkalo oziroma bo manj, če lih nisi pogolten.

Kakšni lastniki pa zasledujejo drug cilj. Eni malo mešano. Noben ni napačen v momentu, ko ga izvajaš, dokler nisi s tem kakega drugega deležnika v tem nategnil. Deležniki pa so poleg tebe še stranke Tvojega podjetja (lej primer onega mizarja VAL), tvoji zaposleni, tvoji dobavitelji, morda tudi banke, ki so lahko vpete v financiranje podjetja, in njegov plačilni promet.

Toliko od butla za zdajle.