Strani: 1

sopranos sporočil: 11.404
[#2677801] 09.10.17 16:09 · odgovor na: (#2677794)
Odgovori   +    40
[rename]
Čestitam za članek.
Ne dvomim pa, da se bodo spet pojavili razni vrači, z nabijanjem, kako je bil Mercator uspešno podjetje in ga ne bi smeli prodati.
Seveda ga ne bi smeli prodati leta 2013.

Prodati bi ga morali že bistveno prej.
anon-163111 sporočil: 73
[#2677806] 09.10.17 16:49
Odgovori   +    4
Do volitev sigurno, potem pa se naprej. To bo po 6ih milijardah za banke in potopljenim gradbincem pljunek v morje.
bc123a sporočil: 48.253
[#2677817] 09.10.17 17:52
Odgovori   +    12
In pred nami niso tri leta krize, ampak po napovedih mednarodnih organizacij vsaj tri leta konjunkture.
O krizana gora, pa kje najdete te Nostradamuse?
anon-311967 sporočil: 42
[#2677835] 09.10.17 19:27
Odgovori   +    8
In zdaj zdrava primerjava: Spar v Sloveniji ima 2,5! Britanski Tesco ima po zadnjih znanih podatkih razmerje med dolgom in EBITDA okoli 2.
Mislim, da tu namerno zavajate! Spar in Tesco sta po mojem vedenju najemnika. Ob prodaji nepremičnin bi se tudi Mercatorjeva slika zelo popravila, se pa strinjam, da bi še vedno imel težave.
gobim sporočil: 583
[#2677863] 09.10.17 21:49
Odgovori   +    23
"Odkrito" o Mercatorju, dej no! Ali pa je pravi razlog tega članka vsaj kar se obeh gospodičen tiče, zakrivanje lastne umazane vloge pri vsej te zgodbi.

Mercator sploh ne bi prišel v težave, če se ga ne bi hotelo pod silo prodati. Tako pod silo, da smo za to morali uničiti (in prodati) Pivovarno Laško in prisiliti državne banke (kjer je bil Mercator reden dolžnik s statusom A komitenta), da so ga (v lastno škodo) prodale. Vsi njegovi dolgovi so bili več kot 1,5 krat kriti z nepremičninami. Mercator se bi z lahkoto dezinvestiral. Enamu od teh poskusov sem bil priča. Šlo je za 600 milijonov dezinvestiranja nepremičnin, partner več milijard težak EU sklad. Preprečila ga je NLB, mimo vsake logike. Mercatorjev dolg bi padel pod polovico, z dezinvestiranje potencialnega ostalega premoženja in umikom iz Hrvaške (ki je bila konstanten zgubaš) pa še bolj.

Večletno pljuvanje (predvsem tega časopisa) po nekoč (upravičeno) nacionalnemu šampionu in končno prodaja je odvrnila del tradicionalnih kupcev in posledično poslabšala rezultate. Tega psihološkega efekta finančni analitiki pač ne poznajo. Ne vedo kam bi ga dali v exel tabelo. Za vse tiste, ki vodimo ali smo nekoč vodili podjetja, pa je ta "intangible" praktično vse. Tisti, ki si nikoli niso umazali rok s tem, da bi kdaj vodili kakšno podjetje, ali kdaj naredili vsaj nekaj milijonov prodaje, tega pač ne razumejo.

Ta članek je (poznavajoč malo ozadje) ena sama hinavščina.
bobek13 sporočil: 4.301
[#2677865] 09.10.17 22:00 · odgovor na: gobim (#2677863)
Odgovori   +    5
forum.finance.si/?m=...952&single

in potem vse tiho je bilo...


LpA

p.s.: @pobalin - upam da nauš jezen, I Just had to... :-)))
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2677878] 10.10.17 00:33 · odgovor na: bc123a (#2677817)
Odgovori   +    4
[bc123a]
> In pred nami niso tri leta krize, ampak po napovedih mednarodnih organizacij vsaj tri leta konjunkture.

O krizana gora, pa kje najdete te Nostradamuse?
Pa za nameček tudi ni res, da so bila leta 2013 pred nami tri leta krize - niti enega leta krize ni bilo več pred nami: BDP je imel YoY rast že od 2014 vključno (QoQ pa celo od 2013Q2 vključno), brezposelnost je od 2014Q3 upadala (in zaposlenost rasla) praktično monotono, ...

Pri čemer je SURS vse to poročal z max nekaj meseci zaostanka. Ampak pustimo malenkosti :P
bambino sporočil: 1.028
[#2677884] 10.10.17 05:21 · odgovor na: sopranos (#2677801)
Odgovori   +    2
Saj je bil prodan prej: avgusta 2005. Menda za zelo dobro ceno.

www.finance.si/13018...tizakonita
www.delo.si/novice/s...ticna.html
kzupanc sporočil: 10.517
[#2677890] 10.10.17 07:43
Odgovori   +    2
Hmmm...Če ni Mercator nič vreden, ga lahko za 1 evro kupi kdorkoli. Hec.
Sicer pa je ravno to primer, ko bi se pa država morala vmešati. Če so se Hrvati v Agrokor, se lahko tudi Slob+venci v Mercator. Agrokor je za stopnjo ali dve bolj bankrotiran (ni ničvreden, ampak veliko v minus) -> torej ga nikakor ne more več biti in je samo še Mercator (ničvreden kot vi pravite). Racionalno bi bilo, da se zmenijo banke, država in dobavitelji. Banke odpišejo del dolgov (recimo 200 mio., država da 200 mio. in pokrije s tem drug del dolgov, dobavitelji vložijo 100 mio. Recimo, da ostane 400mio. dolga, lastniki pa so potem 40% banke, 40% SLO, 20% dobavitelji.
bc123a sporočil: 48.253
[#2677891] 10.10.17 07:48 · odgovor na: anon-15342 (#2677878)
Odgovori   +    2
[TadejK]
> [bc123a]
> > In pred nami niso tri leta krize, ampak po napovedih mednarodnih organizacij vsaj tri leta konjunkture.
>
> O krizana gora, pa kje najdete te Nostradamuse?

Pa za nameček tudi ni res, da so bila leta 2013 pred nami tri leta krize - niti enega leta krize ni bilo več pred nami: BDP je imel YoY rast že od 2014 vključno (QoQ pa celo od 2013Q2 vključno), brezposelnost je od 2014Q3 upadala (in zaposlenost rasla) praktično monotono, ...

Pri čemer je SURS vse to poročal z max nekaj meseci zaostanka. Ampak pustimo malenkosti :P
Jaz sem preprican, da so bile tudi 2007 napovedi o letih rasti ki so bile baje pred nami (in svetom) precej bolj pogoste kot napovedi o tem kako se bo rusilo skozi naslednja leta. Pa je bil 2007 ze fajn viden urnik gnitja ameriskega subprajma :)
Gustl sporočil: 13.625
[#2677893] 10.10.17 07:50 · odgovor na: bc123a (#2677891)
Odgovori   +    2
[bc123a]

Jaz sem preprican, da so bile tudi 2007 napovedi o letih rasti ki so bile baje pred nami (in svetom) precej bolj pogoste kot napovedi o tem kako se bo rusilo skozi naslednja leta. Pa je bil 2007 ze fajn viden urnik gnitja ameriskega subprajma :)

Je kaksno gnitje (ne napihovanje) vidno sedaj?
bc123a sporočil: 48.253
[#2677899] 10.10.17 08:23 · odgovor na: Gustl (#2677893)
Odgovori   +    0
[Gustl]
> [bc123a]
>
> Jaz sem preprican, da so bile tudi 2007 napovedi o letih rasti ki so bile baje pred nami (in svetom) precej bolj pogoste kot napovedi o tem kako se bo rusilo skozi naslednja leta. Pa je bil 2007 ze fajn viden urnik gnitja ameriskega subprajma :)


Je kaksno gnitje (ne napihovanje) vidno sedaj?
Nisem vec v tem (pomanjkanje casa), kar ne pomeni da ga ni.
Gustl sporočil: 13.625
[#2677900] 10.10.17 08:28 · odgovor na: bc123a (#2677899)
Odgovori   +    2
[bc123a]
> [Gustl]
> > [bc123a]
> >
> > Jaz sem preprican, da so bile tudi 2007 napovedi o letih rasti ki so bile baje pred nami (in svetom) precej bolj pogoste kot napovedi o tem kako se bo rusilo skozi naslednja leta. Pa je bil 2007 ze fajn viden urnik gnitja ameriskega subprajma :)
>
>
> Je kaksno gnitje (ne napihovanje) vidno sedaj?

Nisem vec v tem (pomanjkanje casa), kar ne pomeni da ga ni.
Ne pravim, da ga ni. Vem, da ne bom jaz tisti, ki bo to videl, zato sprašujem, če kdo drug kaj vidi.

Ker sedaj samo vsi "vemo", da "nekaj bo". Na koncu bomo imeli vsi prav. Kar ni prav koristno.
crt sporočil: 27.122
[#2677902] 10.10.17 08:32 · odgovor na: Gustl (#2677900)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 10.10.2017 08:34
trenutno po mojem razgledovanju ni takega ocitnega kanarcka, kot je bil spillover ameriske kisle juhe na tistih prvih par nemskih bank poleti 2007. lahko da cez 5 min bo, ne vem :)

(ja, na voljo je ful stvari, ki lahko grejo narobe, to je vedno, the bear case is always intelectually more appealing, vendar kot receno ni pa zacetne razpoke)
bobek13 sporočil: 4.301
[#2677906] 10.10.17 08:45 · odgovor na: crt (#2677902)
Odgovori   +    4
No meni, ki sicer nimam pojma o ekonomiji, razprodani Celovški dvori in neverjetno dosti reklam od bank za superduper ugodno kredo na tvju ne vzbuja glih zaupanja...

;-)

LpA
crt sporočil: 27.122
[#2677909] 10.10.17 08:46 · odgovor na: bobek13 (#2677906)
Odgovori   +    1
eno je reci "situacija je nekam vroca", cisto nekaj drugega pa reci "in zato bo od jutri naprej drugace".

ali ce ponovimo, forum.finance.si/?m=...220&single
bobek13 sporočil: 4.301
[#2677914] 10.10.17 09:00 · odgovor na: crt (#2677909)
Odgovori   +    1
+ @rename

Saj ne pravim, da zaradi tega "opažanja" nekaj zdaj glih bo, jaz samo izražam zaskrbljenost zaradi tega, ker se dejansko (po mojem osebnem mnenju) spet nahajamo v idealnem humusu za razvoj novih problemov (ala frankarji) ko(!) pride naslednja kriza, ne pa da zdaj zdaj bo kriza...

:-)

LpA
bc123a sporočil: 48.253
[#2677915] 10.10.17 09:04 · odgovor na: crt (#2677902)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: bc123a 10.10.2017 09:04
[crt]
trenutno po mojem razgledovanju ni takega ocitnega kanarcka, kot je bil spillover ameriske kisle juhe na tistih prvih par nemskih bank poleti 2007. lahko da cez 5 min bo, ne vem :)
Kaksen spillover? Jaz sploh nisem govoril o tem, ampak o onem slavnem grafu ki je kazal schedule ARM resetov v ZDA. Za spillover iz US v EU na nemske banke poleti 2007 prvic slisim :)

Hotel sem reci: 2007 sem bil totalno notri v tem, bral vse zive bloge, in zakljucek da se ona posojila morajo razkantati je bil ociten, obenem pa smo imeli se fajn koledar za prihodnost, kdaj se bodo :)

Morda je tudi sedaj kaj taksnega ocitno, pa zal nimam casa da bi v tistem prezivel nekaj ur na dan. Ti in Gustl pravita da, tudi ce si not v tem in gledas vse zivo, da ni ocitnih outlierjev v negativni smeri? Torej VSE harmonicno raste in kaze da bomo se 3 leta v harmoniji?

Ja, potem je to se slabse. VSE se bo razkantalo, ob nedolocenem trenutku na nedolocenem kraju kot katalizator :)

Eden od scenarijev:

- katalonija razglasi neodvisnost. mediji proslavljajo.
- bosanski srbi dobijo idejo. mediji malo manj proslavljajo.
- severni "padanci" oz ene tri njihove pokrajine dobijo vsak svojo idejo. mediji zaskrbljeni, investitorji tudi.
- cali dobi idejo v ZDA. armaggeddon.

v tem scenariju kim jong una niti ne rabis.

Centralne banke pa maxxed out na obrestnih merah in ravno uspele nekoliko zmanjsati zlivanje denarja na trg v obliki QE. Pa po bilancah marsikje najvecji shareholderji gospodarstva.
kzupanc sporočil: 10.517
[#2677920] 10.10.17 09:15 · odgovor na: bc123a (#2677915)
Odgovori   +    0
Trenutno je prisotno napihovanje številnih balonov zaradi preveč poceni denarja. Za hitro sesutje so pa zrele kriptovalute. Vedno pa lahko ena motnja sproži plaz. Ali pa se samo malo podrše, pokadi in umiri. Do nadaljnjega.

p.s.: Ne me resno jemat, ker nič ne analiziram, samo berem novice, pa malo razmišljam.
crt sporočil: 27.122
[#2677946] 10.10.17 10:53 · odgovor na: bc123a (#2677915)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: crt 10.10.2017 11:06
[bc123a]
Kaksen spillover? Jaz sploh nisem govoril o tem, ampak o onem slavnem grafu ki je kazal schedule ARM resetov v ZDA. Za spillover iz US v EU na nemske banke poleti 2007 prvic slisim :)
v evropi sta najprej ckrnili dve manjsi nemski banki, ki sta se nabutali ameriskih prepakiranih kreditov. ker nemci so tako konservativni in preudarni, da se jim je dalo prodati lih karkoli, samo da je gor pisalo to je super carski paket. (kot je bilo kasneje skoraj dobesedno povedano v enem naknadno odkritem posnetku pogovorov med irskimi bankirji, ce se spomnis.) potem je bil pa ze northern rock.
Morda je tudi sedaj kaj taksnega ocitno, pa zal nimam casa da bi v tistem prezivel nekaj ur na dan. Ti in Gustl pravita da, tudi ce si not v tem in gledas vse zivo, da ni ocitnih outlierjev v negativni smeri? Torej VSE harmonicno raste in kaze da bomo se 3 leta v harmoniji?
izhodisc za to, da bi lahko slo nekaj narobe, je kolkor ces. to ni nikakrsen problem, je trivialno, ne rabis nevemkaksne domisljije, so iztocnice vsak dan, tudi ce jih posebej ne isces. ni pa nekih ocitnih takih primerov, da bi rekel tule se v praksi razpoka, povzrocena s tem procesom, ze odpira in hkrati je dovolj velika, da se lahko globalno cuti.

ne, ne raste harmonicno vse, so celotni sektorji, ki so v kurcu, recimo naftasi in retailerji oziroma se zlasti njihovi landlordi. ampak bodo (kot vidimo) tezko samostojno vse s sabo dol potegnili. (ajd ce bi se pogovarjali samo o sloveniji, ki je sestavljena iz mercatorja, petrola in krke)
Pa po bilancah marsikje najvecji shareholderji gospodarstva.
lej, marx II, tisti originalni evolucijski :)
anon-316368 sporočil: 957
[#2677957] 10.10.17 11:35 · odgovor na: (#2677910)
Odgovori   +    0
rename sporočil: 4.891
[#2677910] 08:47 · odgovor na: bobek13 (#2677906) Odgovori + 0
To so (zgolj) lokalne turbulence.
Ključno je vprašanje zaznavanja razpok v USA ;-)
Leta 1982 je John Naisbitt napisal knjigo Megatrends.(ameriški bestseller, Warner Books, druga izdaja 1984) Njegova metoda: analiza podeželskih časopisnih poročil celotnega področja ZDA. Zanimivo branje. Vseh deset tendov, ki jih opisuje, se danes uresničuje ali so uresničeni. Največ težav povzroča prehod iz Institutional-Help --> Self-help. Za Evropo morda najbolj zanimiva sprememba: Forced Technology --> High Tech/high Touch. Pozor! ne govori o High Technology ampak o High/Tech Touch!!!!
vrac sporočil: 11.068
[#2677976] 10.10.17 12:35 · odgovor na: gobim (#2677863)
Odgovori   +    3
[gobim]
"Odkrito" o Mercatorju, dej no! Ali pa je pravi razlog tega članka vsaj kar se obeh gospodičen tiče, zakrivanje lastne umazane vloge pri vsej te zgodbi.

Mercator sploh ne bi prišel v težave, če se ga ne bi hotelo pod silo prodati. Tako pod silo, da smo za to morali uničiti (in prodati) Pivovarno Laško in prisiliti državne banke (kjer je bil Mercator reden dolžnik s statusom A komitenta), da so ga (v lastno škodo) prodale. Vsi njegovi dolgovi so bili več kot 1,5 krat kriti z nepremičninami. Mercator se bi z lahkoto dezinvestiral. Enamu od teh poskusov sem bil priča. Šlo je za 600 milijonov dezinvestiranja nepremičnin, partner več milijard težak EU sklad. Preprečila ga je NLB, mimo vsake logike. Mercatorjev dolg bi padel pod polovico, z dezinvestiranje potencialnega ostalega premoženja in umikom iz Hrvaške (ki je bila konstanten zgubaš) pa še bolj.
Ne samo to, te iste banke so zaračunavale Mercatorju neverjetno visoko OM, tudi 16%! Mislim, da NLB tega ni delala brez diktata politike. Šlo je za sabotažo lastne države. Če pa je res kar trdiš, potem je odgovorne za propad tega posla potrebno postaviti pred sodišče. Vemo kdo je bil takrat PV, kdo FM, kdo direktor NLB, kaj še čakamo?
Večletno pljuvanje (predvsem tega časopisa) po nekoč (upravičeno) nacionalnemu šampionu in končno prodaja je odvrnila del tradicionalnih kupcev in posledično poslabšala rezultate. Tega psihološkega efekta finančni analitiki pač ne poznajo. Ne vedo kam bi ga dali v exel tabelo. Za vse tiste, ki vodimo ali smo nekoč vodili podjetja, pa je ta "intangible" praktično vse. Tisti, ki si nikoli niso umazali rok s tem, da bi kdaj vodili kakšno podjetje, ali kdaj naredili vsaj nekaj milijonov prodaje, tega pač ne razumejo.

Ta članek je (poznavajoč malo ozadje) ena sama hinavščina.
sopranos sporočil: 11.404
[#2678002] 10.10.17 13:26 · odgovor na: bambino (#2677884)
Odgovori   +    3
[bambino]
Saj je bil prodan prej: avgusta 2005. Menda za zelo dobro ceno.

www.finance.si/13018...tizakonita
www.delo.si/novice/s...ticna.html
No ja, jaz teh incestoidnih prodaj ne štejem za resne prodaje.

Mercator in NLB sta pač dva politična projekta. Že od samega štarta dalje. In to, da je Mercator od levih prišel k desnim gospodarjem pač ni nekaj omembe vrednega. Ker še vedno je bilo politično podjetje.

Je pa res, da je bil tudi Agrokor politično podjetje.
simona2 sporočil: 2.201
[#2678055] 10.10.17 15:44
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: simona2 10.10.2017 15:47
bom poizkusila odgovoriti na nekaj očitkov k članku:

1. LR in primerjave: pri vsakem od trgovcev, je kaj drugače, kot je pri MELR; Delhaize ima drugačene vzvode financiranja in je trgovinski del nezadolžen, bi lahko vzeli 0, pa nismo; nič ne spremeni dejstva, da je zadolženost MELR katastrofalna v primerjavi s konkurenco in pomeni, da MeLR ni going concern, in da je cena 0!; lahko se zaradi politične korektnosti in nacionalnega interesa delamo, da je drugače, jaz mislim,da je bolje, da se nehamo delat - in da si priznamo, roger we have a problem; drugače bo isto kot leta 2013, ko smo se delali, da je MELR zdravo podjetje, da je krasen trgovec, da ima krasen model - in da moramo dobiti vsaj milijardo zanj;v resnici pa je bil insolventen in smo za nekaj, kar je vredno 0 dobili 400 mio; to je poseben dosežek; zdaj je tudi jasno - zakaj - ne zato, ker bi Agrokor mislil, da je vzdržen poslovni model ne Mercatorja ne Agrokorja, ampak zato, da bi dobil še tri leta, da iz Agrokorja črpa po sto milijonov evrov, k drugače, bi bil v stečaju oz v nekem insolventnem postopku ala lex agrokor ali pa naše banke;
2. razumem bolečino Marka Goloba pri Mercatorju, ker svet ni tak, kot ga Golob vidi ali pa bi moral biti;
3. skoraj vsakič, ko tule na forumu preberem Marka Goloba, se vprašam, pa kdo njemu rihta LTH, to je tako, kot da bi mu mama domačo nalogo pisala; nemogoče je, da Marko Golob dela dobiček - za kar mu seveda čestitam, zares, ne sarkastično;
4. "Mercator sploh ne bi prišel v težave, če se ga ne bi hotelo pod silo prodati" - Mercator je prišel v težave zaradi napačnih poslovih odločitev in zadolževanja za te odločitve, precej verjetno pa je, da so te poslovne odločitve vsebovale tudi nekatere načine za črpranje denarja Mercatorja v zasebne žepe, kot jih je zaznati v Agrokorju, seveda na manjšem obsegu; trgovina na balkanu je tako donosna, kot je prinesti golobe v benetke, so pa zidovi in gradbena dela in plačila za parcele toliko bolj za nekoga drugega; nenazadnje kot napačno odločitev sam MG omenja Hrvaško; da je za poslovne težave mercatorja kriva prodaja mercatorja je pa tako v osnovi zgrešeno, da nimam besed;
5. Marko Golob trdi, da smo s prodajo Mercatorja uničili Pivovarno Laško; Pivovarno Laško je uničil Boško Šrot zaradi čistega pohlepa, ki sta se ga šla z Igorjem Bavčarjem;
6. Banke niso Mercatorja prodale v lastno škodo, temveč v lastno korist, lastnice banke so za MELR, ki je bil vreden 0, dobile 200 milijonov evrov, upnice banke pa tudi 200 milijonov evrov; da ne govorimo o tem, kolikšna je bila korist teh 400 mio evrov v sanaciji bank; me zanima, če bi Marko Golob o škodi z banke in sistem govoril, ko bi v bankah poleg imetnikov subordiniranih obveznic rezali še navadne obvezničarje ali pa imetnike depozitov;
7. "Mercator se bi z lahkoto dezinvestiral. Enamu od teh poskusov sem bil priča.Preprečila ga je NLB mimo vsake logike." Bilo je več poizkusov in vsi samo poizkusi brez realizacije! ker se ni splačalo! To je hvala bogu edina prava poslovna logika - na pa logika sanj o nacionalnem šampionu.
8. "Večletno pljuvanje (predvsem tega časopisa) po nekoč (upravičeno) nacionalnemu šampionu in končno prodaja je odvrnila del tradicionalnih kupcev in posledično poslabšala rezultate" Tradicionalne kupce sta neposredno v eni sekundi od Mercatorja odvrnila Hofer pa Lidl z nižjimi cenami. Posredno so jih tudi nizke neto plače, pa "selfiji z zeljem" slovenske politike ob najhujši finančni krizi; da o dosežkih Marka Goloba kot političnega direktorja na AUKN sploh ne govorimo. tako, da še enkrat - vsakič se čudim zaradi uspehov LTH. najbrž ga imajo na rezervni lokaciji ... al neki..
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2678089] 10.10.17 19:27 · odgovor na: Gustl (#2677900)
Odgovori   +    0
[Gustl]
> [bc123a]
> > [Gustl]
> > > [bc123a]
> > >
> > > Jaz sem preprican, da so bile tudi 2007 napovedi o letih rasti ki so bile baje pred nami (in svetom) precej bolj pogoste kot napovedi o tem kako se bo rusilo skozi naslednja leta. Pa je bil 2007 ze fajn viden urnik gnitja ameriskega subprajma :)
> >
> >
> > Je kaksno gnitje (ne napihovanje) vidno sedaj?
>
> Nisem vec v tem (pomanjkanje casa), kar ne pomeni da ga ni.
Ne pravim, da ga ni. Vem, da ne bom jaz tisti, ki bo to videl, zato sprašujem, če kdo drug kaj vidi.

Ker sedaj samo vsi "vemo", da "nekaj bo". Na koncu bomo imeli vsi prav. Kar ni prav koristno.
Ker veš, da ne veš, se bom pa jaz oglasil. :)

Morda se v temle Grmu skriva Zajec. :)

www.finance.si/88606...-inflacije

Take stvari gredo (nekako) prelahko mimo. :)

Tudi v Finance.si. :)
vrac sporočil: 11.068
[#2678097] 10.10.17 20:38 · odgovor na: (#2677987)
Odgovori   +    0
[rename]
Kaj še čakaš (z ovadbami) sem te že vprašal v sosednji diskusiji, pa si potem samo pobrisal svoje navedbe.
Jih boš tudi v tej, ali boš vložil ovadbo?
"Kaj še čakam?" se raje vprašaj, namesto skrivanja za "kaj še čakamo"? :-P
Ti dobro veš zakaj. Če že mene pozivaš naj dam ovadbo se vprašam zakaj je ne daš ti? Bil si zraven ko so sabotirali zdrav razum, veš kdo je to storil, kdo je sodeloval, imaš najverjetneje pismene dokumente o tem, veš kakšno škodo so hijene naredile, ti pa mene pozivaš naj dam ovadbo? Prosim te lepo...
vrac sporočil: 11.068
[#2678103] 10.10.17 21:20 · odgovor na: (#2678098)
Odgovori   +    1
[rename]
> [vrac]
> > [rename]
> > Kaj še čakaš (z ovadbami) sem te že vprašal v sosednji diskusiji, pa si potem samo pobrisal svoje navedbe.
> > Jih boš tudi v tej, ali boš vložil ovadbo?
> > "Kaj še čakam?" se raje vprašaj, namesto skrivanja za "kaj še čakamo"? :-P
>
> Ti dobro veš zakaj. Če že mene pozivaš naj dam ovadbo se vprašam zakaj je ne daš ti? Bil si zraven ko so sabotirali zdrav razum, veš kdo je to storil, kdo je sodeloval, imaš najverjetneje pismene dokumente o tem, veš kakšno škodo so hijene naredile, ti pa mene pozivaš naj dam ovadbo? Prosim te lepo...

Jaz ne morem dati ovadbe, saj dokumentov, ki bi dokazovali tvoje trditve nimam in jih ne poznam.
Bi pa morali ovaditi kvecjemu tiste, ki so preprecili prodajo po 220 ;-)

Pa za ovadbo bi bili zreli tudi tisti, ki so zahtevali,da so drzavna podjetja kupovale delnice....aukn press ;-)
Zamenjal sem te z Gobimom. Sicer pa ne razumeš bistva. Ti govriš, da bi ga morali prodati za 220 EUR-ov? Ne vem če je Todorić takrat sploh imel namen plačati toliko. Prvič ni imel denarja, drugič pa je še po drugi ponudbi za prevzem zniževal kupnino. Tudi če bi ga prodali za 220 EUR-ov bi bilo za Slovenijo enako. Morebiten propad Mercatorja bo za sabo potegni nekajkratnik kupnine, ki so jo lastniki za Mercator dobili. Gre za nacionalno katastrofo. Golob ima prav, ne gre samo za Mercator, za sabo je potegnil kompletno PL in slovensko živilskopredelovalno industrijo, da se je vse prodalo izpod cene. Katastrofa. Ti seveda te ne vidiš, je pa problem že tu. Ko bo na cesti tisoče in tisoče ljudi brez službe in pred propadom kopica podjetij, ki jim je bil Mercator glavni kupec in (bodo)so ostali celo brez plačila za dobavljeno robo, boš še vedno trdil isto kot doslej? Potuhnil se boš.
gobim sporočil: 583
[#2678274] 11.10.17 17:28 · odgovor na: simona2 (#2678055)
Odgovori   +    1
[simona2]
bom poizkusila odgovoriti na nekaj očitkov k članku:
S tem komentarjem smo pa stopili na odprto rano. Da ni zadaj kanček slabe vesti? Pa pojdimo lepo po vrsti - od konca.

"Mercator se bi z lahkoto dezinvestiral. Enamu od teh poskusov sem bil priča.Preprečila ga je NLB mimo vsake logike." Bilo je več poizkusov in vsi samo poizkusi brez realizacije! ker se ni splačalo!

Se ni splačalo?! Dej no! Pa ste videli dokumente? Ali pa je tole bolj na pamet, iz trenutnega čustvenega vzgiba. V nadaljevanju pravilno ugotovite, da je to edina logična poteza. Zakaj jo pa potem niso povlekli?

Banke niso Mercatorja prodale v lastno škodo, temveč v lastno korist, lastnice banke so za MELR, ki je bil vreden 0, dobile 200 milijonov evrov, upnice banke pa tudi 200 milijonov evrov;

V lastno korist Simona? Dej no! Če ga ne bi prodale, bi imele ob resnem prestrukturiranju Mercatorja (ki je bilo povsem izvedljivo) vso možnost, ne samo, da ohranijo boniteto naložb (lastniških in kreditnih plasmajev) temveč, da si ohranijo velikega komitenta. Posledični odpisi so neprimerno večji kot pa so bile vse kapitalske naložbe slovenskih bank skupaj. Kaj se dogaja sedaj s slovenskimi bankami? Poglejte njihove izpostavljenost pri ECB. Praktično nula. Zakaj? Ker nimajo kam plasirat denarja! Ker so njihovi komitenti ali prodani tujcem (z lastnimi viri financiranja ali pa preveliko pogajalsko pozicijo) ali pa so propadli. Konec 2011 je AUKN uradno zahteval analizo od Uprave NLB, da naredi izračun eksternih efektov (efekt na njihove naložbe pri komitentih Mercatorja) pri prodaji Mercatorja oz kakšen bi bil pri tem njihov h faktor. Nismo ga videli? Kot pravilno ugotavlja vrac je to nerelevantno samo v "voodoo economics" neoliberalcev. Vsaka normalna država bi morala voditi o tem računa. Zakaj neki imajo hrvati Lex agrokor? Ker bi brez njega prišlo do nekontroliranega rušenja domin! Do rušenja agroživilskega sektorja, za tem bank in na koncu do katastrofalnih posledic za nacionalno ekonomijo.

Marko Golob trdi, da smo s prodajo Mercatorja uničili Pivovarno Laško; Pivovarno Laško je uničil Boško Šrot zaradi čistega pohlepa, ki sta se ga šla z Igorjem Bavčarjem;

Šrot je naredil veliko škode. Ampak Pivovarna Laško je bila kjub temu tako močno podjetje, s tako stabilnim gotovinskim tokom, da ga brez načrtnega koordiniranega napora ne bi bilo mogoče uničiti. Pivovarna Laško je padla tudi zato (ali pa predvsem), da bi se izsililo prodajo Mercatorja. Nobenega razloga ni bilo, da se podjetju z enim najmanj razičnih gotovinskih tokov ne podaljša kreditov. Še posebej , če upoštevate, da je bila posledica tega dejanja udar (z 10x efektom) na kapitalsko ustreznost bank v najbolj neprimernem času. Ubijanje Pivovarne Laško je več kot zločin. Je veleizdaje države.

"Mercator sploh ne bi prišel v težave, če se ga ne bi hotelo pod silo prodati" - Mercator je prišel v težave zaradi napačnih poslovih odločitev in zadolževanja za te odločitve

So bile nekatere odločitve slabe? Nedvomno. Predvsem širitev po 2008 sredi najhujše finančne krize. Ki ste ji v Financah mimogrede nekritično ploskali. Sredi krize povečevati finančno vzvodje, tu meni, kot relativno konzervativnemu financarju, "pamet stane". Vendar to še ni dotolklo Mercatorja. Dotolkla ga je večletna negativna medijska kampanja, ki je korak po korak ubijala lojalnost njegovih kupcev. Mercator je bil vir ponosa slovencev, bil je outlet za promocijo slovenske hrane, bil je firma, ki se je zelo učinkovito upirala tuji konkurenci in firma, ki je bila še pod Jankovičem v dobrem finančnem zdravju.

Tradicionalne kupce sta neposredno v eni sekundi od Mercatorja odvrnila Hofer pa Lidl z nižjimi cenami.

Če imajo moji kolegi iz slovenske maloprodaje prav, potem vzrok Hoferja in Lidla sploh niso manjše cene (pustimo posamezne primere, govorimo o širšem portfelju). Tradicionalne kupce ni odvrnil Hofer in Lidl, tradicionalne kupce je odvrnilo to kar se je z Mercatorjem zgodilo. Vir iz Mercatorja mi je omenil, da je v mesecu takoj po prodaji Mercatorja prodaja upadla za več % točk. "V sekundi" kot pravite.

Na koncu pa še "ad hominem". Ad hominem je vedno najboljši dokaz šibkosti argumentov in negotovosti napadalca. Sicer pa, spoštovana urednica, res mislite, da se Marka Golob-a s svojimi izkušnjami in znanjem lahko lotite tako na hitro? Ali pa mislite, da vam zgolj opozavanje gospodarstva omogoča že njegovo razumevanje? Ne bi bilo na mestu malo več ponižnosti? Morda tako, da najprej zvečate naklado Financ, pa se potem na osnovi lastnih dosežkov spuščate v tem tonu v polemiko z drugimi (ki so že kaj dosegli).

Ne morem si kaj , da mi pri tem ne bi prišel na misel rek mojstra Dideldajca iz Butalcev. Takole pravi:

" Če sam ne znam, bom pa druge učil"

Lep dan Vam želim še naprej.

Strani: 1