Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Država po novih 700 milijonov evrov

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Endimion sporočil: 10.298
[purinoli]
Hvala za izčrpne podatke v obeh zadnjih postih. KOlikor jaz vem, je za tako malo državo vse to preveč. Primerjava z družino je dobra, ampak če ti ga froci biksajo preveč, je zdravilo samo neka oblika prisilnega dela, da vsaj delno odplačajo svoje oslarije. Vsekakor se ne strinjam, da bi država propadla, če ne bi pocrkljali nekaj wanabe plemstva, nasprotno, bila bi očiščena smetja. Islandci so menda pozaprli okoli 20 lopovskih bankirjev, pa niso propadli, nasprotno.

Ampak jaz morda na to gledam preveč preprosto, ker mi enostavno ne gre v glavo, da se lahko nekdo zadolžuje v mojem imenu. In ves ta hokus pokus z Draghijem tudi stane. Vse te njegove silne milijarde, ki izpuhtevajo, bi lahko v rokah tistih, ki so jim bile vzete, naredile marsikaj. Skratka, ne trošiti več, kot zaslužimo.
S tem biksanjem je tako... Poglej.

V Letih 2004 do 2009 se je zidalo. U pičkku mater enega betona se je postavilo. Vse na puf. A ves ta beton je moral nekdo zmešat, za šolat temelje, ukrivit železo, beton vlit.. potegnit te in one inštalacoije, položit parket, postavit streho, etc.

In ta nekdo, pa več tisoč njih je to dobilo plačano. IN teh tisoč njih je šlo v trgovino in si tudi kaj kupilo.

Jože je šel po nov avto. Na Bratislavsko po novo Kio. KMAG je avto naročil v Koreji. Avto se je bil pripeljal v Luko koper, pa je spet nekaj malega dobil Luški delavec Polde, ki je s tem denarjem kupil točke vzajemnega sklada. Avto so bili naložili na vlak, pa ga je strojevodja Franci odpeljal do ljubljane. Franci je šel z zaslužkom po novo kuhinjo k mizarju Antonu. Ko je bil Jožetov avto na parkirišču v Ljubljani, pa je nekaj malega zaslužil tudi prodajalec Lojze, ki je s tem denarjem peljal ženo na dobro večerjo pri oštirki majdi, ki si je z zaslužkom uredila zobe pri zobarci Heleni. Le ta pa je ljubimca Miho, ki je v resnici fant njene hčere počastila z novo edicijo iPhone-a. Oni mizar Anton pa je v Merkurju kupil nov vibracijski brusilnik...

A je razvidno kam zgodbo peljem? Jože je bil zidar, ki je dobil svoje delo plačano. a s sposojenim denarjem. Ampak od teh taužent Jožetov je imelo korist še cel kup ljudi.

Naredi pa zdaj miselni preizkus, pa naredi Jožeta brezposelnega. Ker nihče več ne zida, tudi on nima dela. Žerjavist Polde nima za vzajemce, ajzenponar Franci nima kuhinje, Prodajalec avtov Lojze nima za večerjo in je lačen, Majda ma prazno ostarijo in sklumpane zobe, Helena pa je nepotešena, Anton mizar pa dilce na roko drgne, če ma še kak obnucan kos šmirgl papirja v garaži.

Vidiš.. cel kup ljudi nesrečnih. Prekleta pizda Jože, k je nehal zidat. In ti nesrečneži so sitni. Zato je prav da država vskoči v takem momentu. Mora. In niti ne gre za "ujčkanje" wannabe plemstva. Ko ti v letu in pol brez dela ostane 60.000 ljudi je to epska katastrofa. In nobena država, niti najbolj ultrakapitalistična na svetu, si v nobenem primeru ne more privoščiti razpada človeškega kapitala. Sociala dejansko to je, ohranjanje nekega magari kurčevega minimalnega nivoja življenja. Najbolj turobne regije v Sloveniji sta dolgo bile Prekmurje in Zasavje. Prekmurci so lep čas menda imeli celo evropski rekord v številu samomorov na xy000 prebivalcev. Misliš da je to od podnebja, al preveč domače kačje sline, ali ima kaj opravit tudi s sicer precej slabšimi socialnimi razmerami vis-a-vis ostalih regij?

Poglejva v tem biltenu stran 93-II (102 v PDF-u)

31.12.2008 je bil kompletni dolg slovenije 40 milijard €. Od tega javni 10 milijard, PRIVATNI pa 30 milijard.

31.12.2016 je bil skupni brutto dolg 44,8 milijarde. od tega privatni 14 milijard, in 30 javni in javno garantirani.

In še konec leta 2004, je bil ta naš skupni dolg 25 milijard. Na 40 se je napihnil zgolj zaradi privatnega zadolževanja preko bank. Nekaj je šlo v tajkunske zgodbe, nekaj v beton (Halo Jože), nekaj pa smo pač dobro pojedli in popili v boljši gostilni, kakor bi sicer šli.

Privatni dolg je pokrila država. Ker za gospodarstvo več ni bil vzdržen.

Omenil si, da ne razumeš, kako se lahko kdo zadolži v tvojem imenu? pa saj za to, da nekdo karkol počne v tvojem imenu, imamo predstavniško demokracijo. Ki je taka al drugačna pasma oblastnikov.

In prav pri načrtovanju neke ekonomske politike, ki seveda vključuje tudi socialo, je nemogoče vnaprej vedet, kako se bo sistem kot celota odzval na neke tvoje poteze. V takem kot je bilo ono leto 2009, dejansko gasiš požar. In gasiš pa ga tako kot sam najbolje v danem momemntu meniš da je najbolje. Zdaj po požaru sicer lahko ugotoviš da si ga kje tudi usral, a vnaprej nisi mogel predvidet res vseh stvari ki bi šle lahko narobe.

In tudi sicer je to načrtovanje precej poševno. Ker nima podlage v xy preteklosti. zakaj ne? Ker je to živ organizem, ki se spreminja. Stvari izpred dvajset let morda niso več tako merodajne kot so bile takrat, da o kakih starejših sploh ne govorim.

Vasle z Umarja je pred nekaj leti na Finančni konferenci v portorožu dejal, da Slovenija nima kapacitete za gospodarsko rast višjo od 0,5%. Ta isti Vasle za letos po 3/4 oddelanega leta, tej isti grdi slabi Sloveniji napoveduje 4,4%. IN Umarjeve napovedi v svojih projekcijah upošteva tudi oblast. To niso napovedi. to je šloganje.

Se bom dotaknil še Tvojega o tewm da je Draghi milijarde ki jih je polil po trgu nekomu vzel. Centralna banka ima drevo na katerem ne raste tako kot bi narava hotela, ampak kar je. Zmer je tam. IN Centralna banka je edina ki ne rabi od nikoder vzet. Samo "natisne ga" in reče: tle mate.

BS je s frišnim denarjem kupila državne obveznice od nekih imetnikov. ti imetniki pa potem lahko kupijo denimo frišno izdajo drćžavnih obveznic, država pa se potem lahko žoga, al v kaj smiselnega vloži al pa spička, kar če.

Na ta način CB rine denar na trg. kako pa ga nazaj jemlje? Ja ko obveznica zapade, mora dolžnik glavnico plačat imetniku. In CB tega pač ne da nazaj na trdg , ampak v peč vrže. :)

POglej si oni bilten Banke Slovenije. Notzri sta še dva podatka, ki sta zanimiva:

1. Obveznosti drugih monetarnih finančnih institucij do tujine (Tuja Pasiva). Na strani 17-II je lepo prikazano kako se je slovenski bančni sistem razdolževal na ven. iz 15,6 milijarde € v letu 2009 na 2,1 milijarde € konec julija 2017. In v to številko so vštete tudi kreditne linije bank v Sloveniji, ki so v tuji lasti. Ta konstantna mantra kako smo odvisni od prijaznosti naših nemških prijateljev, sploh ne drži več. Kako nam ne bodo dali, če ne bomo pridni.

2. Obveznosti do domačih gospodinjstev (ista tabela, le na levi strani): 17 milijard vlog.... In ta številka se je skozi ono, čemur smo rekli KRIZA, povečala za 3 milijarde. po drugi strani pa imajo ta gospodinjstva tudi za 9,7 milijarde posojil in tza številka se ves čas krize ni bistveno spreminjala. vseskozi se vrti tam med 8,4 do 9,5. Ko ima dva milijona ljudi za 8 milijard€ netto varčevanja, Si lahko misliš da to ni bil samo pojerban denar.

To pomeni, da imajo ljudje v celoti solidno zmožnost absorbije sunkov. Seveda to enakomerno porazdeljeno. Oni, ki ima že zdaj slabo plačo, bo težko kaj šparal.

A v celoti stanje sploh ni tako slabo.

Potem imava še en podatek, ki mojim žlezam ugaja. trgovinska bilanca, oziroma tekoči račun sistema Slovenija.

Tabelica 51 - II. stran 61 v pdf-ju:

Leto 2008 je bilo "predkrizno. In slovenija ima takrat primankljaj na tekočem računu od 2,017 milijarde. od tujine smo kupili ono leto za dve milijardi več, kot pa jim prodali.

Leto 2016 nekateri že označujejo kot leto pregrevanja, pa "samo što nije puklo", in tudi zdaj je saldo na tekočem računu v rangu dveh milijard. LE DA JE POZITIVEN!!!!!!

V letu 2016 je imela Slovenija le z Azijo minus. Vsepovsod drugje prodamo več kot kupimo.

Kar pomeni, da je Slovensko gopodarstvo v dobri kondiciji. Da trg za naše izdelke je, in da deluje konkurenčno.


Zakaj vse tole pišem.

Ker sem počasi naveličan raznoraznih mitov in verovanj, kako bo jutri nova kriza in bo šlo vse v kurac. in prav je da vemo kje smo. Če deset let konstantno napoveduješ neko jebo, boš enkrat (ali večkrat) imel eventuelno tudi prav. Ampak talat medaljo za tako napoved pa ni najbolj pametno, mar ne.

IN ono, kar pogrešam, tako pri oblasti, kot pri "kritični" javnosti, je to, da si za boga ne znamo pogledat v oči in si reči: TU SMO. Prešteli smo se. Zdaj pa razmislimo, kako naprej.

PVeš s čolnom lahko prideš preko atlantika s kurzom 210°, lahko s kurzom 270°, lahko pa s kurzom 300°. Noben od teh ni napačen. Koliko pa so kaj uporabne številke, pa je pomembno le od ene reči: Podatka od kod si potovanje začel.

Mi bi pa kar malo pluli, pa malo veslali, pa malo krmarili, pa vsak je najboljši krmar, ker oni, ki je zdaj pri krmilu, itak nima pojma.... Pa vsak bi nekaj reformiral. To je priljubljeno v tej meni ljubi deželi. Reformirati. Saj ni važno kaj. Sam da se reformira, ker ono kar imamo zdaj, je po našem verovanju po defaultu v kurcu. Tut če ni, mi vemo da je.

Še huje. Kot vidiš na primeru Magne, in drugega tira, niti zdaj ko imamo dober veter in mirno morje, ne znamo veslat skupaj. Vesoljčki nas pa ghledajo, in se čohajo po glavi.

Ampak glede na vse ono, kar sem ti predstavil zgoraj, in to niso iz riti potegnjene številke, to so uradne objave Banke Slovenije...

Bi bil morda pa čas, da si za kako reč tudi malo zaploskamo.

In ne samo serjemo in tarnamo, kako smo ubogi in nezmožni in zakaj ni trojke.

A ja, še okoli trojke, skoraj bi pozabil. Trojka je en tak triglavi zmaj, kjer se niti vse tri glave med sabo ne znajo zmenit kaj in kako. Ampak, malce me je zmrazilo, ko je v nekem threadu tukaj bivši poslanec razlagal, kako bi trojka bila fajn. Eno je če sami pridejo, tako kot so v Grčijo, ali Portugalsko, ter Irsko. In v vseh primerih so imeli enak recept. sesut izdatke in nabijanje davkov. Grčijo so spravili na kolena, ker je prebijala mejo, za katero se je izkazalo, da je narobe, ker so bili izračuni in podatki v onem R&R excelu napačni! Ampak da mi poslanec reče, da bi jih pa klical? Na kitajskem bi ga poslali pred zid. Ker klicat nekoga da TEBI vzame suverenost, ali pa del nje, je de-facto veleizdaja. Takih vladarjev pa ne rabimo. Tak vladar ni vreden da ga moj pes poščije.