Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Venezuela: zdaj gre pa res vse k vragu

Strani: 1 2

anon-128646 sporočil: 3.051
[#2673932] 19.09.17 20:15
Odgovori   +    26
kam je ubogo rajo pripeljal režim... država so ljudje in inflacija pomeni izničenje njihovega premoženja... in to zaradi odločitev posameznih debilov. in nič se ne da ukreniti, to smo doživeli pod jugoslavijo.
crt sporočil: 27.122
[#2673935] 19.09.17 20:42
Odgovori   +    4
ce gledamo en obrat kolesa naprej... www.caracaschronicle...rodriguez/
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2673938] 19.09.17 21:20
Odgovori   +    15
Res jim ni dolgcas. V venezueli je najbrz tezko biti pisatelj ali filmar... realnost je tok odpuljena da domisljija ne more dohajati.
abrame sporočil: 1.628
[#2673939] 19.09.17 21:24
Odgovori   +    28
Pa saj tam ne more biti kaj bolje. Namreč tam so svoje seme pustili tudi šarlatani kova: Tomić, Kordić in mesečev Lunatik.
abrame sporočil: 1.628
[#2673941] 19.09.17 21:31 · odgovor na: (#2673940)
Odgovori   +    4
Pa saj ravno zato morajo sedaj pomagati tam kjer je treba! Oni že vedo kako se to dela. So pametni!
shevchenko sporočil: 21.898
[#2673943] 19.09.17 21:43
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: shevchenko 19.09.2017 21:48
madona. koliko pozornosti tej nesrecni in revni venezueli. ob tem pa stalno namigovanje, da so tam zaradi ekonomskega sistema, ki ga furajo. pa ja. venezuela je bila od vedno revna drzava. tako kot je vecina drzav na svetu - revnih drzav, jokajocih pod skornjem imperializma in neokolonializma. ampak na radarju jih je samo ene par, med njimi seveda tudi venezuela.

hoces noces, ce beres finance, si seznanjen z vsem dogajanjem v venezueli, poznas vse njihove politike, politicne stranke in celo volilni sistem. skorajda poznam bolje venezuelsko ustavo od slovenske.

kaj sledi? vremenska napoved za caracas vsak dan na zadnji strani? osmrtnice veneuzuelskih pomembnezev? organizacija pocitnic v pristnih venezuelskih getih?

to ste verjetno pozabili, pa bom dodal jaz: na junijskem svetovnem prvenstvu U20 v nogometu je bila Venezuela, druga, klonila je sele v finalu. ste to novico objavili?

en.wikipedia.org/wik..._Cup_Final

naslednji teden kolumna o severni koreji?

ps. glede na to da ne prodajajo vec nafte za dolarje, si lahko najbrz kmalu obetamo tudi porocanje o vojaski intervenciji v venezueli. red je red.
anon-234749 sporočil: 31
[#2673955] 19.09.17 22:26 · odgovor na: shevchenko (#2673943)
Odgovori   +    29
[shevchenko]
venezuela je bila od vedno revna drzava.
Smesno, za Venezuelo velja, da je bila na zacetku 20. stoletja in po koncu 2WW med najbolj razvitimi drzavami sveta. Menda celo nekje na 4. mestu po BDP. Zatem pa so se zaceli eksperimenti s socializmi in diktaturami in tu je koncni rezultat.
anon-317028 sporočil: 30.415
[#2673959] 19.09.17 22:42
Odgovori   +    33
Lahko pišemo karkoli pa vendar se je Venezuela nekako držala in se je sesula šele po obisku Violete in Kordiša. Velika Venezuela Meščeve vizije razvoja ni mogla preživeti, tudi Slovenija ne bo.
vrac sporočil: 11.068
[#2673968] 20.09.17 00:24 · odgovor na: (#2673961)
Odgovori   +    5
[denac]
> [shevchenko]
> madona. koliko pozornosti tej nesrecni in revni venezueli. ob tem pa stalno namigovanje, da so tam zaradi ekonomskega sistema, ki ga furajo. pa ja. venezuela je bila od vedno revna drzava. tako kot je vecina drzav na svetu - revnih drzav, jokajocih pod skornjem imperializma in neokolonializma. ampak na radarju jih je samo ene par, med njimi seveda tudi venezuela.
>
> hoces noces, ce beres finance, si seznanjen z vsem dogajanjem v venezueli, poznas vse njihove politike, politicne stranke in celo volilni sistem. skorajda poznam bolje venezuelsko ustavo od slovenske.
>
> kaj sledi? vremenska napoved za caracas vsak dan na zadnji strani? osmrtnice veneuzuelskih pomembnezev? organizacija pocitnic v pristnih venezuelskih getih?
>
> to ste verjetno pozabili, pa bom dodal jaz: na junijskem svetovnem prvenstvu U20 v nogometu je bila Venezuela, druga, klonila je sele v finalu. ste to novico objavili?
>
> en.wikipedia.org/wik..._Cup_Final
>
> naslednji teden kolumna o severni koreji?
>
> ps. glede na to da ne prodajajo vec nafte za dolarje, si lahko najbrz kmalu obetamo tudi porocanje o vojaski intervenciji v venezueli. red je red.

Saj je lepo prebrati kakšen sarkazem. Tvoj je pa le malo preveč grob.
Tole kar je zapisal Shevchenko da je sarkazem? Niti slučajno. To je čista resnica. Je pa res malo groba za čuteča in skrajno občutljiva neoliberalna ušesca. Ta ne prenesejo resnice o svojih mentorjih na oni strani Atlantika. Da bi ZDA izvajale oboroženo nasilje po svetu zaradi svojih parcialnih interesov? Ne, to pa ni res, oni bombardirajo druge države izključno zaradi tega, da zaščitijo demokracijo, še posebej, če imajo veliko nafte in je ne spustijo blizu, da bi zaslužile. LOL
shevchenko sporočil: 21.898
[#2673974] 20.09.17 06:26 · odgovor na: anon-234749 (#2673955)
Odgovori   +    2
Smesno, za Venezuelo velja, da je bila na zacetku 20. stoletja in po koncu 2WW med najbolj razvitimi drzavami sveta. Menda celo nekje na 4. mestu po BDP. Zatem pa so se zaceli eksperimenti s socializmi in diktaturami in tu je koncni rezultat.
mislis mogoce na Argentino? ker tole, za Venezuelo enostavno ne drzi.

da niso slucajno Venzeulcem prodajali zgodb, da bodo druga Argentina? pa si to vse skup malce zamesal?
crt sporočil: 27.122
[#2673977] 20.09.17 07:20 · odgovor na: (#2673954)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: crt 20.09.2017 07:27
[Wulfe]
> [crt]
> ce gledamo en obrat kolesa naprej... www.caracaschronicle...rodriguez/

namensko dresiran partijski pes. ista scena, kot v slo.
ja, razlika napram sloveniji je pa v tem, da avtor clanka, pristas opozicije, lepo pove: to je nekaj, cesar mi ne znamo, oni pa ja. in: tip je dejansko dober, pelje scat tako nase kot preostale njihove.

(ce malo pregneteva in ze malo posloveniva: ja, res je, da njihovi obvladujejo to ono tretje, da je neenaka bitka, etc, ampak vsaj v tem primeru pa gre za to, da je nasprotnik dejansko boljsi.)

This is one area where chavismo does much better than we do. You can call them terrible despots, even worse rulers, but they are not improvisers – they are working on a prospect to succeed in some three decades.

Unlike the typical cero-a-la-izquierda chavista, Hector actually thinks through his argument, and delivers searing speeches that roast the MUD, based more on actual facts and arguments than on ideological bromides - it’s weird, nobody else on their side can do that.

... torej... quite possibly prispevek k izogibanju stalnemu ponavljanju partije tako v venezueli kot v sloveniji ni ponavljanju, kako grd da je nasprotnik, in iskanju novih pridevnikov, ker ga to nic ne boli, temvec v tem, da sam razvijes maratonce velikega kalibra.
anon-49383 sporočil: 3.465
[#2673979] 20.09.17 07:32 · odgovor na: shevchenko (#2673943)
Odgovori   +    10
[shevchenko]
madona. koliko pozornosti tej nesrecni in revni venezueli. ob tem pa stalno namigovanje, da so tam zaradi ekonomskega sistema, ki ga furajo. pa ja. venezuela je bila od vedno revna drzava. tako kot je vecina drzav na svetu - revnih drzav, jokajocih pod skornjem imperializma in neokolonializma. ampak na radarju jih je samo ene par, med njimi seveda tudi venezuela.

hoces noces, ce beres finance, si seznanjen z vsem dogajanjem v venezueli, poznas vse njihove politike, politicne stranke in celo volilni sistem. skorajda poznam bolje venezuelsko ustavo od slovenske.

kaj sledi? vremenska napoved za caracas vsak dan na zadnji strani? osmrtnice veneuzuelskih pomembnezev? organizacija pocitnic v pristnih venezuelskih getih?

to ste verjetno pozabili, pa bom dodal jaz: na junijskem svetovnem prvenstvu U20 v nogometu je bila Venezuela, druga, klonila je sele v finalu. ste to novico objavili?

en.wikipedia.org/wik..._Cup_Final

naslednji teden kolumna o severni koreji?

ps. glede na to da ne prodajajo vec nafte za dolarje, si lahko najbrz kmalu obetamo tudi porocanje o vojaski intervenciji v venezueli. red je red.
Evo, 1948 je bila ta država 4. najbogatejša na svetu. Da me bo z gledalo, da se samo mi z njimi ukvarjamo

siol.net/novice/svet...iti-449222
0329Softb sporočil: 3.757
[#2674000] 20.09.17 09:28 · odgovor na: anon-49383 (#2673979)
Odgovori   +    10
Evo, 1948 je bila ta država 4. najbogatejša na svetu. Da me bo z gledalo, da se samo mi z njimi ukvarjamo

siol.net/novice/svet...iti-449222
Glede na moč in ljudsko podporo "našim" blaznežem, se z Venezuelo ukvarjate (vsi mediji) še mnogo premalo. Ob dejstvu, da je socializem povsod do sedaj prinesel eno samo sranje in uničil življenja milijonom po svetu sam sploh ne razumem, kako so lahko komunisti dovoljeni - kjerkoli, ne samo pri nas! Islamski skrajneži so glede "koristi" za države, v katerih se razmahnejo, zanekrat zanje še vedno "ler pubeci"!
najobj sporočil: 31.870
[#2674009] 20.09.17 09:56 · odgovor na: anon-49383 (#2673979)
Odgovori   +    4
[janeztomazic]
> [shevchenko]
> madona. koliko pozornosti tej nesrecni in revni venezueli. ob tem pa stalno namigovanje, da so tam zaradi ekonomskega sistema, ki ga furajo. pa ja. venezuela je bila od vedno revna drzava. tako kot je vecina drzav na svetu - revnih drzav, jokajocih pod skornjem imperializma in neokolonializma. ampak na radarju jih je samo ene par, med njimi seveda tudi venezuela.
>
> hoces noces, ce beres finance, si seznanjen z vsem dogajanjem v venezueli, poznas vse njihove politike, politicne stranke in celo volilni sistem. skorajda poznam bolje venezuelsko ustavo od slovenske.
>
> kaj sledi? vremenska napoved za caracas vsak dan na zadnji strani? osmrtnice veneuzuelskih pomembnezev? organizacija pocitnic v pristnih venezuelskih getih?
>
> to ste verjetno pozabili, pa bom dodal jaz: na junijskem svetovnem prvenstvu U20 v nogometu je bila Venezuela, druga, klonila je sele v finalu. ste to novico objavili?
>
> en.wikipedia.org/wik..._Cup_Final
>
> naslednji teden kolumna o severni koreji?
>
> ps. glede na to da ne prodajajo vec nafte za dolarje, si lahko najbrz kmalu obetamo tudi porocanje o vojaski intervenciji v venezueli. red je red.
Evo, 1948 je bila ta država 4. najbogatejša na svetu. Da me bo z gledalo, da se samo mi z njimi ukvarjamo

siol.net/novice/svet...iti-449222
... čuj, kaj si ti že malo pozabil, da je bilo po drugi svetovni vojni pol sveta porušenega in da je zato najbolj normalno, da je bila v vojni nedotaknjena in z nafto bogata Venezuela takrat med najbolj bogatimi državami na svetu ...

P.S.: zanimivo bi bilo videti, kaj bi se zgodilo z nafto bogato Norveško, če bi se Američani spravili na njo enako, kot so se spravili na Venezuelo ... evo, in če malo pomislim, je to že bilo videti, ko je v zadnjih nekaj letih zaradi ameriške naftno-valutne vojne proti Rusiji postala Norveška kolateralna žrtev te vojne ... alzo, malo bolj široko je treba razmišljat, ko Financarji pišete o vzrokih in posledicah, če že s socializmom obremenjeni in ne glih najbolj bistri forumuši lahko pišejo kar tjavendan ...
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2674019] 20.09.17 10:24 · odgovor na: shevchenko (#2673974)
Odgovori   +    12
> Smesno, za Venezuelo velja, da je bila na zacetku 20. stoletja in po koncu 2WW med najbolj razvitimi drzavami sveta. Menda celo nekje na 4. mestu po BDP. Zatem pa so se zaceli eksperimenti s socializmi in diktaturami in tu je koncni rezultat.

[shevchenko]
mislis mogoce na Argentino? ker tole, za Venezuelo enostavno ne drzi.

No ja. Lahko gremo tudi k primarnim virom, ampak za začetek Wikipedia ( en.wikipedia.org/wik..._Venezuela ):
From the 1950s to the early 1980s buoyed by high oil prices, the Venezuelan economy was one of the strongest and most prosperous in South America. [...] Venezuela's governments were able to maintain social harmony by spending fairly large amounts on public programs including health care, education, transport, and food subsidies. Literacy and welfare programs benefited tremendously from these conditions [34]. Because of the oil wealth, Venezuelan workers "enjoyed the highest wages in Latin America" [35].
potem pa ...
In 2013, according to the Global Misery Index Venezuela ranked as the top spot globally with the highest misery index score [52][53]. The International Finance Corporation ranked Venezuela one of the lowest countries for doing business ranking it 180 of 185 countries for its Doing Business 2013 report with protecting investors and taxes being its worst rankings [54][55].
... pri čemer se je leta 2013 nafta še gibala med 90 in 110 USD za sodček.

Za konec - danes se verjetno ne bom več vračal na forum - pa vseeno še dve pojasnili:
1) V kolumni sem precej izrecno povedal, da osrednji vzrok hiperinflacije v Venezueli ni "komunizem"; konec koncev na Kubi nimajo hiperinflacije (kar sem že pred letom in pol narisal tukaj: beta3.finance.si//pi...321608.png ), pa tudi v državah varšavskega pakta je od 1950-ih do 1980-ih niso imeli. Vzrok je "reševanje" vseh težav s tiskanjem denarja, še huje pa je zaradi centralnoplanskih posegov, s katerimi vse bolj groteskno prikrivajo dejansko hiperinflacijo, a je na koncu soočenje z realnostjo zato še toliko hujše.
2) Če v moji kolumni doktrinarno levico moti, da razmer v Venezueli nisem pripisal destruktivnosti desničarskih ZDA, doktrinarno desnico pa, da jih nisem pripisal sodelovanju s slovenskimi levičarji, sem lahko glede svoje (ne)indoktriniranosti kar miren ;)
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2674026] 20.09.17 10:50 · odgovor na: crt (#2673977)
Odgovori   +    3
[crt]
> [Wulfe]
> > [crt]
> > ce gledamo en obrat kolesa naprej... www.caracaschronicle...rodriguez/
>
> namensko dresiran partijski pes. ista scena, kot v slo.

ja, razlika napram sloveniji je pa v tem, da avtor clanka, pristas opozicije, lepo pove: to je nekaj, cesar mi ne znamo, oni pa ja. in: tip je dejansko dober, pelje scat tako nase kot preostale njihove.

(ce malo pregneteva in ze malo posloveniva: ja, res je, da njihovi obvladujejo to ono tretje, da je neenaka bitka, etc, ampak vsaj v tem primeru pa gre za to, da je nasprotnik dejansko boljsi.)

This is one area where chavismo does much better than we do. You can call them terrible despots, even worse rulers, but they are not improvisers – they are working on a prospect to succeed in some three decades.

Unlike the typical cero-a-la-izquierda chavista, Hector actually thinks through his argument, and delivers searing speeches that roast the MUD, based more on actual facts and arguments than on ideological bromides - it’s weird, nobody else on their side can do that.

... torej... quite possibly prispevek k izogibanju stalnemu ponavljanju partije tako v venezueli kot v sloveniji ni ponavljanju, kako grd da je nasprotnik, in iskanju novih pridevnikov, ker ga to nic ne boli, temvec v tem, da sam razvijes maratonce velikega kalibra.
Ker tvoj tekst vsebuje (sicer dobro prikrite) podtone proti Jansi kot vodji opozicije, si avtomatsko diskvalificiran kot apologet tranzicijske levice. Me sploh ne zanima ce se pretvarjas, da je kao ne maras. Saj je vendar jasno, da v sloveniji (pa cak i sire) imas realno na izbiro samo kucana in janso.

Tko, zdaj pa mas.

Kaka nesramnost, sklicevati se na sposobnost laganja in zavajanja javnosti, relativizirajoc dejstvo, da je resnica in pravica na Nasi strani!

(To je vaja v nagovoru neskoncno dobrega in pravicnega ljudstva, ki bo na koncu zmagalo, in dokler ni zmagalo, pac se ni konec.)
crt sporočil: 27.122
[#2674034] 20.09.17 11:09 · odgovor na: anon-207617 (#2674026)
Odgovori   +    3
[NemirniTujec]
Kaka nesramnost, sklicevati se na sposobnost laganja in zavajanja javnosti, relativizirajoc dejstvo, da je resnica in pravica na Nasi strani!
ne mores partije premagat samo s tem, da imas enako terminologijo :)
pobalin sporočil: 14.456
[#2674059] 20.09.17 12:24 · odgovor na: anon-207617 (#2674026)
Odgovori   +    1
[NemirniTujec]
Kaka nesramnost, sklicevati se na sposobnost laganja in zavajanja javnosti, relativizirajoc dejstvo, da je resnica in pravica na Nasi strani!
Hm? Ne sledim ti. Sklicevanje ni bilo na laganje in zavajanje, ampak še veliko hujše:
Hector actually thinks through his argument, and delivers searing speeches that roast the MUD, based more on actual facts and arguments than on ideological bromides - it’s weird, nobody else on their side can do that.
Pri nas bi bila taka izjava povod za takojšnji odvzem funkcij in izgon iz Partije (naše ali njihove).
pobalin sporočil: 14.456
[#2674060] 20.09.17 12:27 · odgovor na: crt (#2674034)
Odgovori   +    3
[crt]
ne mores partije premagat samo s tem, da imas enako terminologijo :)
Je rekel Trump in ob splošnem zgražanju zaradi zagovedne retorike najprej pri slonih uplenil kandidaturo, potem pa še favorizirani oslici predsedniški položaj. Tako to gre.
depersin sporočil: 10.224
[#2674078] 20.09.17 13:11 · odgovor na: shevchenko (#2673943)
Odgovori   +    6
[shevchenko]
madona. koliko pozornosti tej nesrecni in revni venezueli. ob tem pa stalno namigovanje, da so tam zaradi ekonomskega sistema, ki ga furajo. pa ja. venezuela je bila od vedno revna drzava.
Ne nakladaj. Venezuela prej ni bila v takem sranju kot sedaj.

Tebe boli, ker socializem spet ne dela.
depersin sporočil: 10.224
[#2674080] 20.09.17 13:13 · odgovor na: vrac (#2673968)
Odgovori   +    3
[vrac]
Tole kar je zapisal Shevchenko da je sarkazem? Niti slučajno. To je čista resnica.
Komunajzerji imate obrnjeno - kaj je resnica in kaj laž.
shevchenko sporočil: 21.898
[#2674087] 20.09.17 13:26 · odgovor na: depersin (#2674078)
Odgovori   +    0
Tebe boli, ker socializem spet ne dela.
ah, to da socializem ne dela, je splosno znano dejstvo, ni treba mene v to prepricevat.

kar skusam jaz pokazat je to, da je to, kar se gremo sedaj (pa ne rec da imamo kapitalizem, ker ga nimamo) isti qrac. ali pa se slabse.
depersin sporočil: 10.224
[#2674091] 20.09.17 13:34 · odgovor na: shevchenko (#2674087)
Odgovori   +    5
[shevchenko]
> Tebe boli, ker socializem spet ne dela.
ah, to da socializem ne dela, je splosno znano dejstvo, ni treba mene v to prepricevat.
Zakaj pa potem tako braniš venezuelo, kjer je glavni krivec za krizo - ravno socializem.
kar skusam jaz pokazat je to, da je to, kar se gremo sedaj (pa ne rec da imamo kapitalizem, ker ga nimamo) isti qrac. ali pa se slabse.
To, da imamo tudi pri nas zbirokratizirani socializem, ne opraviči še hujšega socializma v Venezueli.
anon-207617 sporočil: 6.899
[#2674092] 20.09.17 13:37 · odgovor na: pobalin (#2674059)
Odgovori   +    3
[pobalin]
> [NemirniTujec]
> Kaka nesramnost, sklicevati se na sposobnost laganja in zavajanja javnosti, relativizirajoc dejstvo, da je resnica in pravica na Nasi strani!

Hm? Ne sledim ti. Sklicevanje ni bilo na laganje in zavajanje, ampak še veliko hujše:

> Hector actually thinks through his argument, and delivers searing speeches that roast the MUD, based more on actual facts and arguments than on ideological bromides - it’s weird, nobody else on their side can do that.

Pri nas bi bila taka izjava povod za takojšnji odvzem funkcij in izgon iz Partije (naše ali njihove).
Jaz sem mislil crtovo, ne hectorjevo izvajanje... crt tukaj nori z (zakamufliranimi) idejami, da jj ni edini in zanesljiv resitelj slovenskega naroda, ko pa vsi dobromisleci vendar vemo, da je.

:-)
shevchenko sporočil: 21.898
[#2674095] 20.09.17 13:50 · odgovor na: depersin (#2674091)
Odgovori   +    0
Zakaj pa potem tako braniš venezuelo, kjer je glavni krivec za krizo - ravno socializem.
Saj je ne branim. Mi je pa zanimivo, kako zelo se jo izposavlja v medijih - da se zakrije zablode in napake, ki nimajo z Venezuelo nobene zveze.

Da ne bo pomote, Tadej te zablode in napake pogosto analizira, zato moj rant v bistvu ni namenjen njemu, ampak uredniski politiki financ. Verjamem, da so bili nasmeski do uses in se cez, ko so slisali, da bodo objavili kolumno o Venezueli :)
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2674124] 20.09.17 15:02 · odgovor na: anon-207617 (#2673938)
Odgovori   +    2
[NemirniTujec]
Res jim ni dolgcas. V venezueli je najbrz tezko biti pisatelj ali filmar... realnost je tok odpuljena da domisljija ne more dohajati.
Nasprotno, ko je realnost tako odpuljena je to raj za filmarje, pisatelje in umetnike vseh sort. Umetnost in totalitarizem se ne izključujeta...kot so pred desetletji ugotavljali celo naši NSK.
pobalin sporočil: 14.456
[#2674125] 20.09.17 15:03 · odgovor na: anon-207617 (#2674092)
Odgovori   +    0
[NemirniTujec]
jj ni edini in zanesljiv resitelj slovenskega naroda, ko pa vsi dobromisleci vendar vemo, da je.
Ne, ni rešitelj. On je Odrešenik. Za Odrešenika se pa ve, da je en sam in edini itn. :-)
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2674128] 20.09.17 15:06
Odgovori   +    5
nekateri krivijo »komunizem«, drugi poceni nafto, tretji lansko hudo sušo, dejansko pa se je Venezuela finančno in gospodarsko sesedla zaradi kombinacije ekscesov tiskanja denarja, ki se zrcali v ponoreli inflaciji (njeno gibanje sem prikazal v grafikonu), in dogovorne ekonomije, v kateri država odloča celo o cenah toaletnega papirja, plenic in kruha.
Čemu sprenevedanje ? Dogovorna ekonomija je predvsem posledica komunizma. Inflacija kot takšna sicer ni omejena zgolj na komunizem, kaže pa inflacija na kolabiranja gospodarstva, ki pa je v tem primeru tudi posledica komunizma.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2674132] 20.09.17 15:10
Odgovori   +    5
Vsekakor pa je vse bolj očitno, da se bo venezuelski režim več kot nekaj tednov na oblasti lahko obdržal le še z vse bolj grobo silo.
Venezuelski režim se na oblasti drži z grobo silo že mesece in leta. Nekaj tednov torej ne igra nobene vloge; ni pa rečeno da bo državljanska vojna, če na to meri avtor. Poglej Zimbabwe, inflacija je popustila, režim je ostal. Podobno je bilo v weimarski Nemčiji in Jugoslaviji, vsaj za nekaj časa.
najobj sporočil: 31.870
[#2674133] 20.09.17 15:10 · odgovor na: anon-15342 (#2674019)
Odgovori   +    1
[TadejK]
> > Smesno, za Venezuelo velja, da je bila na zacetku 20. stoletja in po koncu 2WW med najbolj razvitimi drzavami sveta. Menda celo nekje na 4. mestu po BDP. Zatem pa so se zaceli eksperimenti s socializmi in diktaturami in tu je koncni rezultat.
>
> [shevchenko]
> mislis mogoce na Argentino? ker tole, za Venezuelo enostavno ne drzi.


No ja. Lahko gremo tudi k primarnim virom, ampak za začetek Wikipedia ( en.wikipedia.org/wik..._Venezuela ):

> From the 1950s to the early 1980s buoyed by high oil prices, the Venezuelan economy was one of the strongest and most prosperous in South America. [...] Venezuela's governments were able to maintain social harmony by spending fairly large amounts on public programs including health care, education, transport, and food subsidies. Literacy and welfare programs benefited tremendously from these conditions [34]. Because of the oil wealth, Venezuelan workers "enjoyed the highest wages in Latin America" [35].

potem pa ...

> In 2013, according to the Global Misery Index Venezuela ranked as the top spot globally with the highest misery index score [52][53]. The International Finance Corporation ranked Venezuela one of the lowest countries for doing business ranking it 180 of 185 countries for its Doing Business 2013 report with protecting investors and taxes being its worst rankings [54][55].

... pri čemer se je leta 2013 nafta še gibala med 90 in 110 USD za sodček.

Za konec - danes se verjetno ne bom več vračal na forum - pa vseeno še dve pojasnili:
1) V kolumni sem precej izrecno povedal, da osrednji vzrok hiperinflacije v Venezueli ni "komunizem"; konec koncev na Kubi nimajo hiperinflacije (kar sem že pred letom in pol narisal tukaj: beta3.finance.si//pi...321608.png ), pa tudi v državah varšavskega pakta je od 1950-ih do 1980-ih niso imeli. Vzrok je "reševanje" vseh težav s tiskanjem denarja, še huje pa je zaradi centralnoplanskih posegov, s katerimi vse bolj groteskno prikrivajo dejansko hiperinflacijo, a je na koncu soočenje z realnostjo zato še toliko hujše.
2) Če v moji kolumni doktrinarno levico moti, da razmer v Venezueli nisem pripisal destruktivnosti desničarskih ZDA, doktrinarno desnico pa, da jih nisem pripisal sodelovanju s slovenskimi levičarji, sem lahko glede svoje (ne)indoktriniranosti kar miren ;)
... čuj, TadejK ... evo, jaz tvoje kolumne sicer nisem komentiral, ker pa se imam za levičarja desno od levice, sem zaradi indoktriniranih desničarjev na totem forumu napisal tole forum.finance.si/?m=...009&single in ne verjamem, da sem kaj dosti sfalil, sploh ker čisto vsega statistični podatki v poročilih mednarodnih organizacij pač ne morejo pokazat, tudi če bi to res hoteli ...

Strani: 1 2