Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Venezuela: zdaj gre pa res vse k vragu

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-15342 sporočil: 8.014
[Glavni forum] Tema: Venezuela: zdaj gre pa res vse k vragu
[#2674019] 20.09.17 10:24 · odgovor na: shevchenko (#2673974)
Odgovori   +    12
> Smesno, za Venezuelo velja, da je bila na zacetku 20. stoletja in po koncu 2WW med najbolj razvitimi drzavami sveta. Menda celo nekje na 4. mestu po BDP. Zatem pa so se zaceli eksperimenti s socializmi in diktaturami in tu je koncni rezultat.

[shevchenko]
mislis mogoce na Argentino? ker tole, za Venezuelo enostavno ne drzi.

No ja. Lahko gremo tudi k primarnim virom, ampak za začetek Wikipedia ( en.wikipedia.org/wik..._Venezuela ):
From the 1950s to the early 1980s buoyed by high oil prices, the Venezuelan economy was one of the strongest and most prosperous in South America. [...] Venezuela's governments were able to maintain social harmony by spending fairly large amounts on public programs including health care, education, transport, and food subsidies. Literacy and welfare programs benefited tremendously from these conditions [34]. Because of the oil wealth, Venezuelan workers "enjoyed the highest wages in Latin America" [35].
potem pa ...
In 2013, according to the Global Misery Index Venezuela ranked as the top spot globally with the highest misery index score [52][53]. The International Finance Corporation ranked Venezuela one of the lowest countries for doing business ranking it 180 of 185 countries for its Doing Business 2013 report with protecting investors and taxes being its worst rankings [54][55].
... pri čemer se je leta 2013 nafta še gibala med 90 in 110 USD za sodček.

Za konec - danes se verjetno ne bom več vračal na forum - pa vseeno še dve pojasnili:
1) V kolumni sem precej izrecno povedal, da osrednji vzrok hiperinflacije v Venezueli ni "komunizem"; konec koncev na Kubi nimajo hiperinflacije (kar sem že pred letom in pol narisal tukaj: beta3.finance.si//pi...321608.png ), pa tudi v državah varšavskega pakta je od 1950-ih do 1980-ih niso imeli. Vzrok je "reševanje" vseh težav s tiskanjem denarja, še huje pa je zaradi centralnoplanskih posegov, s katerimi vse bolj groteskno prikrivajo dejansko hiperinflacijo, a je na koncu soočenje z realnostjo zato še toliko hujše.
2) Če v moji kolumni doktrinarno levico moti, da razmer v Venezueli nisem pripisal destruktivnosti desničarskih ZDA, doktrinarno desnico pa, da jih nisem pripisal sodelovanju s slovenskimi levičarji, sem lahko glede svoje (ne)indoktriniranosti kar miren ;)