3 min
Aktivno v zaščito omrežij in odjem električne energije
25 min
Električna (moto)mobilnost pri BMW ima nov, a drag obraz
54 min
GEN-I v novo izdajo zelenih obveznic: kakšni so njegovi finančni načrti 1
1 ura
Mercedes s prenovo razreda G še izboljšal in olajšal terensko vožnjo
1 ura
Odstopil šef T-2 1
2 uri
Tako se dela posel v kmetijstvu (PRO)
2 uri
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
2 uri
Odškodninska odgovornost bank pri kibernetskih napadih in drugih neodobrenih plačilih
3 ure
Rusi Sloveniji napovedujejo kibernetsko vojno. Kako zaščititi vaše podjetje 3
4 ure
Nočete kupiti bitcoina? Morda vas prepričajo kriptodelnice 1
5 ur
Gradnja hitre ceste od priključka Velenje jug do priključka Slovenj Gradec jug na 3. razvojni osi sever (Oglas)
5 ur
Hitra rast števila kibernetskih napadov na mobilne telefone – kako jih zaščititi
5 ur
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
5 ur
Subvencije za energente: podjetja bi lahko še dolgo čakala na polno izplačilo
6 ur
Quercus: S popolnim vinom za žar lahko v nagradni igri osvojite – žar! (Oglas)
6 ur
Vino tedna: Gevrey-chambertin 1er cru 2019, Joseph Drouhin
6 ur
Vinska klet Metlika ima novo blagovno znamko Jurius
8 ur
(Intervju) Saška Rihtaršič, Danfoss: Vsa Evropa bi se lahko ogrevala z odpadno toploto iz industrije 2
11 ur
Škrabec, Petrič in Južna spet slavijo 1
11 ur
Chris Barton, britanski komisar za trgovino: Uporabite nas. Smo odlična odskočna deska do največjih trgov

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Endimion sporočil: 10.251
Saj lahko ponoviva vajo tudi za 4.000 mesečno, pa bova notri.

A če govoriva o meji 50.000 letno ta velja le za popoldance. Za klasične s.p.-je je meja 100.000€

Pri popoldancih pa je še lepše, zaradi plačila pavšalnih prispevkov. ki so nižji.

Ampak če po zgornjem naredim preračun na povprečno brutto plačo, ki znaša 1600€ brutto, ima zaposleni 1225€ izplačila, normirani s.p. pa 1598 €, pri enakem končnem strošku delodajalca ali naročnika (2025€), popoldanc pa bi bil dobil 1877€

Pri redno zaposlenem sem upošteval 37€ mesečne za LPP in 130€ malice. Ki jih s.p. ne dobi.

In tukaj vidim potem v bistvu nekaj problemov.

1. Takoj ko začne neko podjetje svoje zaposlene porivat na "normirani s.p." nima več obveze iz naslova ZDR. Ima le poslovni odnos. ki ga lahko prekine kadarkoli želi. Ne boš verjel, poznam primere iz Bele Krajine, ko so delavke za trakom silili naj odprejo s.p.

2. Niti pri 60 jurjih prihodkov, normirani s.p. ne pride do dostojne penzije, že zato, ker mu sistem obračunavanja prispevkov pri s.p.-jih dejansko kaže kot da je na minimalcu. Tekoče ima več, njegova "polica" za starost je pa hudo kurčeva. Ne glede na to kako (Ne)učinkovit je naš I steber. tak je in drugega nimamo. V racionalnost posamezznikov pa sem že dolgo nazaj nehal verjet.

3. Država košta. Lahko se sprašujemo o tem da bi lahko koštala manj, in bila racionalna. Ampak prekleto, če država pobira dohodke od dela, in smo v tem segmentu koristniki nekih skupnih reči, potem normirani s.p.ji nosijo brutalno majhen delež skupne porabe. Ne govorim o prispevkih. ti se strošijo skozi podsistema penzij in zdravstva. Govorim o dohodnini. s katerim financiramo tudi policijo denimo. Pa tudi pri zdr prispevkih bi normiran s.p. za enako kurčevo storitev plačal bistveno manj zavarovanja kot pa redno zaposleni.

Imam partnerko, s katero nisva poročena, uradno niti ne živiva na istih naslovih. Ona odpre popoldanski s.p. jaz pa delam svojemu delodajalcu, in ona vsak mesec izstavi račun. Pač poštarca v prostem cajtu še mal programira. Jaz pa šefu na šiht rečem, da naj mi zbije redno plačo na minimalca. Razliko uradno pokasira ona. Jaz bi prijavil oba otroka in iz rednega delovnega razmerja niti dohodnine ne bi plačeval, ker bi bila olajšava višja od moje davčne obveznosti.... Ona denar pač dvigne in mi ga da v roke.

Obenem pa moji otroci hodijo v javno šolo ali vrtec, hodijo po javnofinanciranih pločnikih in se vozijo po javnofinanciranih cestah, si sposojajo knjige v javni knjižnici, etc.

Ni najbolj prav a ne.

Še zadnjič. Ne spuščam se v debato, kaj je bolj prav. A smo redno zaposleni obdavčeni preveč, al normiranci premalo. Resnica bo nekje vmes....

Samo v kontekst sem želel dat številke, da vemo o kakih razlikah se pogovarjamo.