Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

pobalin sporočil: 14.456
[crt]
cebelarstvo je v sloveniji v bistvu socialni korektiv. v smislu, da je ogromna vecina cebelarjev malih (do par deset panjev), demografsko pa so to tipicno upokojenci, ki jim to pomeni se malo za povrh.
To sva že enkrat premlevala, ko sem izrazil sum, da je enako še kje drugje. Mislim, da sem navedel primer Britancev, ker sem pri njih našel neke drage "artisan" panje.
maloprodajne cene sortnega medu, ce vzamemo kar tiste, ki jih kot priporocene jemlje czs, sicer po mojem vtisu niso ravno blazno razlicne kot drugod.
so pa hkrati vsekakor odlocno visje od najnizjih, kot jih lahko najdes v trgovini.
Ja, saj to pravim: cena britanska, stroški slovenski, produktivnost balkanska. :-)
Pa to, da se pri nas s čebeljarjenjem zganja nekakšna nacionalna eko-agro-gospodarska fama, kot da narod stoji ali pade s čebelami in predvsem z izdatno promoviranimi čebelarji.
dejansko ima recimo medex (glavni slovenski veletrgovec) po mojem razumevanju veliko kitajske robe.
Jaz celo menim, da je največji individualni profiter čebelarske fame ravno Medex. Stara slava iz SFRJ + novokomponirana promocija panoge je zmagovita kombinacija. Pa še nekaj sem se naučil: ko se domačijske firme najbolj hvalijo, kako podpirajo domače, se pod tem kričanjem skriva naraščajoč delež uvožene robe in robe s prikritim poreklom.
kar ni cudno. ker kitajska je pac ogromen izvoznik. tako kot ima na svetovni ravni 40 al kolko % delez pri cesnu.
Ja, degradacija zahodne civilizacje je na ekspresni poti, da postane totalna.
v zda je glavni cebelarjev prodajni artikel oprasevanje.
- cebelarjev in cebel v sloveniji po moje ni premalo, temvec prevec.
- ne-medonosno-cebelji oprasevalci namrec opravijo ogromno dela. bral sem tudi ze cifre ranga 80%.
Črt, branje tvojih komentarjev je res užitek. Ti si en tak deželni myth-buster. :-)

Prva zadeva mi je čisto nova, druga je zelo verjetna, tretja pa se mi zdi nekako v navzkrižju s prvo. Zakaj v Kaliforniji ni dovolj naravnih opraševalcev? Jih sploh nikoli ni bilo? So jih iztrebili s škropljenjem? Jih ni dovolj za vse obsežne plantaže? Zakaj plantažniki nimajo svojih čebel in svojega medu?

Zadnje je pravzaprav čisto splošno vprašanje - če je čebelje opraševanje tako pomembno za npr. sadjarski pridelek, bi bilo logično, da bi imele velike plantaže, mega sadjarji svoje čebele. Pa je tako? Ali imajo svoje redne partnerske čebelarje? Ali jih sploh ne rabijo?