Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

crt sporočil: 27.187
Zadnja sprememba: crt 05.09.2017 17:35
[pobalin]
Zdaj mi je jasno, zakaj je slovenski med tako drag, tudi če ni strupen in tudi v primerjavi z zahodno Evropo. Ker Noč misli, da moramo slovenski kupci slovenskega medu slovenskim čebelarjem financirati njihove čebelarske dnevne sobe in božanje njihove čebelarske duše, mu lahko zaželim skorajšnje zapiranje meja Moje Dežele in uvedbo kazni za vsakogar, ki kupi uvožen med. Na šverc, ker uvoz medu bi bil itak prepovedan.
ekonomika cebelarjenja je... hm...

cebelarstvo je v sloveniji v bistvu socialni korektiv. v smislu, da je ogromna vecina cebelarjev malih (do par deset panjev), demografsko pa so to tipicno upokojenci, ki jim to pomeni se malo za povrh.

in ce se zgodi, da karte tako padejo, da pridelajo res veliko - potem to niti ni cudez, temvec ze skoraj bozja kazen, ker je potem nekaj treba z vsem tem medom, kar se lahko resi tudi tako, da mimo pripelje en xy stric s kombijem in vse skupaj pobere po par eur za kilo, pa so vsi srecni, stric se dodatno, ko potem ta med zmesan z vseh vetrov plasira naprej.

maloprodajne cene sortnega medu, ce vzamemo kar tiste, ki jih kot priporocene jemlje czs, sicer po mojem vtisu niso ravno blazno razlicne kot drugod. sortni med navajam zato, ker to ze implicira med v kontekstu izven "dajmo nekaj sladkega, a bi cuker, mah dajmo pa med, ko je ze ravno tu".

so pa hkrati vsekakor odlocno visje od najnizjih, kot jih lahko najdes v trgovini.

in ves kaj - tukaj so cisto ista jajcanja s kitajsko etc kot v drugih panogah. dejansko ima recimo medex (glavni slovenski veletrgovec) po mojem razumevanju veliko kitajske robe. kar ni cudno. ker kitajska je pac ogromen izvoznik. tako kot ima na svetovni ravni 40 al kolko % delez pri cesnu.

mogoce ob tem kot zanimivost...

v zda je glavni cebelarjev prodajni artikel oprasevanje. pomladi cela drzava fura svoje cebele v kalifornijo na mandlje in kasira. med je stranski ucinek. v slo in evropi je ravno obratno.

naj ti zaupam za tvojo zbirko se dve do cebelarjev povsem nekolegialni misli.

- cebelarjev in cebel v sloveniji po moje ni premalo, temvec prevec. v smislu, da smo ponekod zelo gosti in si potem zaradi fizicne blizine in preklapanja cebeljih pasnih obmocij podajamo probleme - zajedalce in bolezni. ni povsod tako, ponekod pa izrazito je. taka gostota zato vec ne pomeni boljsih, temvec ravno obratno, slabse sanse za celotno populacijo cebel. osebno celo razmisljam, da bi mogoce nehal, ravno zaradi tega in posledic tega. ceprav mi je sicer delo s cebelami lepo in prijetno.

- tisto, da ce propadejo cebele, bo slo itak vse v tri krasne, velja samo, ce to razumemo v smislu cebele = celotna mnozica oprasevalcev vkljucno z vsemi tistimi, ki niso prav tocno medonosna cebela apis mellifera. ne-medonosno-cebelji oprasevalci namrec opravijo ogromno dela. bral sem tudi ze cifre ranga 80%.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2671175

Strani: 1

pobalin sporočil: 14.456
[crt]
cebelarstvo je v sloveniji v bistvu socialni korektiv. v smislu, da je ogromna vecina cebelarjev malih (do par deset panjev), demografsko pa so to tipicno upokojenci, ki jim to pomeni se malo za povrh.
To sva že enkrat premlevala, ko sem izrazil sum, da je enako še kje drugje. Mislim, da sem navedel primer Britancev, ker sem pri njih našel neke drage "artisan" panje.
maloprodajne cene sortnega medu, ce vzamemo kar tiste, ki jih kot priporocene jemlje czs, sicer po mojem vtisu niso ravno blazno razlicne kot drugod.
so pa hkrati vsekakor odlocno visje od najnizjih, kot jih lahko najdes v trgovini.
Ja, saj to pravim: cena britanska, stroški slovenski, produktivnost balkanska. :-)
Pa to, da se pri nas s čebeljarjenjem zganja nekakšna nacionalna eko-agro-gospodarska fama, kot da narod stoji ali pade s čebelami in predvsem z izdatno promoviranimi čebelarji.
dejansko ima recimo medex (glavni slovenski veletrgovec) po mojem razumevanju veliko kitajske robe.
Jaz celo menim, da je največji individualni profiter čebelarske fame ravno Medex. Stara slava iz SFRJ + novokomponirana promocija panoge je zmagovita kombinacija. Pa še nekaj sem se naučil: ko se domačijske firme najbolj hvalijo, kako podpirajo domače, se pod tem kričanjem skriva naraščajoč delež uvožene robe in robe s prikritim poreklom.
kar ni cudno. ker kitajska je pac ogromen izvoznik. tako kot ima na svetovni ravni 40 al kolko % delez pri cesnu.
Ja, degradacija zahodne civilizacje je na ekspresni poti, da postane totalna.
v zda je glavni cebelarjev prodajni artikel oprasevanje.
- cebelarjev in cebel v sloveniji po moje ni premalo, temvec prevec.
- ne-medonosno-cebelji oprasevalci namrec opravijo ogromno dela. bral sem tudi ze cifre ranga 80%.
Črt, branje tvojih komentarjev je res užitek. Ti si en tak deželni myth-buster. :-)

Prva zadeva mi je čisto nova, druga je zelo verjetna, tretja pa se mi zdi nekako v navzkrižju s prvo. Zakaj v Kaliforniji ni dovolj naravnih opraševalcev? Jih sploh nikoli ni bilo? So jih iztrebili s škropljenjem? Jih ni dovolj za vse obsežne plantaže? Zakaj plantažniki nimajo svojih čebel in svojega medu?

Zadnje je pravzaprav čisto splošno vprašanje - če je čebelje opraševanje tako pomembno za npr. sadjarski pridelek, bi bilo logično, da bi imele velike plantaže, mega sadjarji svoje čebele. Pa je tako? Ali imajo svoje redne partnerske čebelarje? Ali jih sploh ne rabijo?

Strani: 1