Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek 7 neprijetnih dejstev o staranju Slovencev

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-178149 sporočil: 4.311
[Glavni forum] Tema: 7 neprijetnih dejstev o staranju Slovencev
[#2651889] 06.05.17 08:38 · odgovor na: sopranos (#2651869)
Odgovori   +    0
[sopranos]
> [MarijanMacek]
> > [sopranos]
> > > [MarijanMacek]
> ....
>
Ker si očitno star tam čez 50. let, verjetno poznaš tudi malo zgodovine. In dobro veš, da se pri nas standardi v recimo šolstvu in predšolski vzgoji niso uveljavili zaradi nekih znanstvenih dognanj, ampak zaradi kruhoborstva. In to je, da je po letu 90. število novorojencev drastično upadlo, kar je privedlo do tega, da je število učiteljev postalo preveliko. In da bi se izognili odpuščanju, so dvignili standarde ter tako ta strošek prevalili na vse nas. In to je zame svinjarija.
Bom ti odgovoril samo na ta šolski primer iz moje lastne izkušnje, debata je že preobsežna. Ko sem žulil šolske klopi konec 50 in v 60 letih prejšnega stoletja je bilo normalno imeti v razredu preko 30, včasih celo 40 učencev. Seveda se nam je vsem zdelo to povsem normalno. In nato smo doživeli "spreobrnjenje" v 4. gimnaziji. kar naenkrat nas je bilo razredu o prvotnih 32 vpisanih vključno z repetenti samo še 23. Šele takrat smo se zavedali, kako drugačno je šolsko delo z pol manjšim razredom, da ne povem kakšen je bil odnos na faksu, ko nas je bilo zadnja 3 leta samo še 18 študentov. In ko se je šolal moj najmlajši sin v koncem 90-tih je bilo v razredu dokaj razumno število dece, okoli 20. Vprašanje je samo, do kod se lahko javno finančno vzdržno gre. In Slovenija je hvala bogu ena bogatejših držav na svetu tako glede BDP na prebivalca, po podatkih svetovne banke smo na 38. mestu med 187 analiziranimi) kakor tudi korigirano na kupno moč. In ne vidim razloga, da bi se vračali v stare čase.
Vsekakor je pa ključno vprašanje do kod se sme iti z varčevanjem. Verjetno veš, da še nobene ekonomske krize niso rešili z varčevanjem, lep primer je reševanje zadnje krize na obeh stranh Atlantika. In tudi trenutni gospodarski trendi so dobri in za panične ukrepe ala ZUJF ni potrebe.