Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek 7 neprijetnih dejstev o staranju Slovencev

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.404
[Glavni forum] Tema: 7 neprijetnih dejstev o staranju Slovencev
[#2651854] 05.05.17 15:57 · odgovor na: anon-178149 (#2651844)
Odgovori   +    2
[MarijanMacek]
> [sopranos]
> > [MarijanMacek]
> > > [sopranos]
> > > > [MarijanMacek]
> > > > ......
>
> Javni sektor v Sloveniji je preobsežen - v smislu, da pokuri prevelik delež BDP. Zato sta samo dve rešitvi, ali se zaposlenim v javnem sektorju plače znižajo na raven, ki je primerljiva s tisto v zasebnem sektorju. Ali pa se jih določeno število odpusti. Tretja opcija, da se ne naredi nič, je po mojem najslabša in na dolgi rok najbolj škodljiva za Slovenijo.

Plače boš težko znižal, že sedaj je cel kup zaposlenih, ki vse življenje ne dosežejo minimalne plače. Lahko sicer narediš, kakor je predlagal ne pametnjakovič na nekem forumu, da je potrebno šolnikom plače prepolovit, toda potem imaš naslednjih nekaj vsaj 15.000 učiteljev in vzgojiteljev na minimalni plači... To bi bila res čudna država. Tudi srednjim švestram ne moreš kaj dosti znižati plače, bi se tudi one začele za redno delo spogledovati z minimalcem, če boš znižal zdravnikom, ti bodo ušli in se boš zdravil ali pri padarju, ali pri zdravniku, ki se je sprijaznil za malo plačo, jaz bi se osebno bal. V grobem namreč se plače podobnih poklicev med obema sektorjema ne razlikujejo bistveno. Tudi število zaposlenih v JS v RS ni nad evropskim povprečjem, podobno velja za delež BDP-ja, in bo še nižje, ko se bo izzvzelo podatke za UK.
Stvar očevidno ni tako preprosta, kot si domišljaš. Načelno se pa da vse naredit, samo kakšne so potem posledice, ali hočeš državo brez javnega šolstva, brez javnega zdravstva, brez.... Razmisli in poročaj.
Potem se bolj nagibaš k odpuščanju ali statusu quo?

Kar se pa tiče primerljivosti, bom pa tako rekel. Dajmo najprej dopustiti zasebno šolstvo, zdravstvo itd. pa bomo potem videli kje smo.

In ko se že vse tako izvzema iz državne in javne uprave. Naj ima vsak učenec, dijak, študent nekakšno glavarino. In potem naj ti ljudje z nogami in denarjem glasujejo kam bodo šli. Pa naj bo razlika med šolami ta, da bo v javnih šolah prostore in plače določal Štrukelj, v zasebnem pa jo bo določal direktor. Pa mi boš potem povedal, ali so plače primerljive. Ker sedaj mi tega ne moreš narediti, ker se pri nas prav trudimo, da do zasebne pobude ne bi prišlo.

Pa a veš kaj je razlika med zasebnikom in javnim uslužbencem? V zasebni firmi je delavec zato, ker delodajalec verjame/ve/si je izračunal, da dotičnega delavca rabi, ker ima od njega njegova firma korist. V javnem sektorju je pa veliko ljudi zaposlenih, prejemajo plačo glede na naziv, delovno mesto, izobrazbo in delovne dobe, pa četudi je njihov doprinos k delovanju dotičnega organa, službe itd. nič ali je celo negativna. Ampak pri nas se samo pogleda kakšen naziv ima en in kakšen naziv ima drug, ter seveda plača. Ne pogleda se pa v vsebino. Da mora zaposleni v zasebnem sektorju narediti 2x ali 3x več kot ta v javnem sektorju. Da je zaposleni v zasebnem sektorju lahko tudi odpuščen ali degradiran itd.

Aja, pa še to mi povej, zakaj za vraga mora pri nas ministrstvo določati število otrok v razredu, pa igralno površino itd.? Kot da je to najbolj pomembno pri otrokovem razvoju. Po tej logiki bi lahko potem ocenjevali primernost staršev za vzgojo otrok po tem, koliko zaslužijo, kako veliko stanovanje imajo in ali enega ali več otrok.

In podobno je za zdravstvo.

Sploh pa zakaj številni omejenci v Sloveniji potegnejo enačaj med javnim zdravstvom/šolstvom in zaposlenimi v javnem sektorju? Zakaj ne bi mogli imeti zasebne klinike, ki bi se financirala iz javnih sredstev? Naj javne zavarovalnice kupujejo storitve na trgu. In jih bodo kupile od tistega, ki da najboljšo ponudbo.

In konec koncev, zakaj bi morali imeti samo eno zavarovalnico? Zakaj jih ne bi imeli več, tudi zasebne zavarovalnice? Mi boš bluzil od dobička? Ker lahko se spustiva tudi v to temo, če hočeš.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2651854

Strani: 1

anon-178149 sporočil: 4.311
[Glavni forum] Tema: 7 neprijetnih dejstev o staranju Slovencev
[#2651862] 05.05.17 18:13 · odgovor na: sopranos (#2651854)
Odgovori   +    0
[sopranos]
> [MarijanMacek]
Potem se bolj nagibaš k odpuščanju ali statusu quo?
Se najbolj nagibam h gnilim kompromisom. politika je namreč umetnost mogočega.

Kar se pa tiče primerljivosti, bom pa tako rekel. Dajmo najprej dopustiti zasebno šolstvo, zdravstvo itd. pa bomo potem videli kje smo.
No, obstaja zelo bogata država, ki ima predvsem zasebno zdravstvo/zavarovalništvo. In glej zlomka, ta država porabi za zdravstvo precej večji delež BDP kakor primerljive države na enakem nivoju BDP/cap. Rezultat zdravstva te bogate države je pa v glavnem neprimerljiv z zdravstvom referenčnih držav. O tem je bila kakšen teden nazaj bila v eni od sobotnih prilog(?)zanimiva novička. Načelno pa zasebno šolstvo in zdravstvo jemljeta iz istega korita, dokler seveda ne postaneta od države neodvisna, kar pa vsaj pri nas sploh ni res vsaj za šolstvo ne.
In ko se že vse tako izvzema iz državne in javne uprave. Naj ima vsak učenec, dijak, študent nekakšno glavarino. In potem naj ti ljudje z nogami in denarjem glasujejo kam bodo šli. Pa naj bo razlika med šolami ta, da bo v javnih šolah prostore in plače določal Štrukelj, v zasebnem pa jo bo določal direktor. Pa mi boš potem povedal, ali so plače primerljive. Ker sedaj mi tega ne moreš narediti, ker se pri nas prav trudimo, da do zasebne pobude ne bi prišlo.
Ko te moti sindikalna dejavnost, te spominjam na članek v današnji Mladini, kjer je prikazana lepa obratna korelacija med sindikalno organiziranostjo in bogatsvom vrhuške. Kakor je začela v 80 padati sindikalna organiziranost se je povečevalo bogatsvo bogati, in seveda naraščala revščina ostalih. sam sem sicer s sindikati prekinil v sredini 80-tih.


Pa a veš kaj je razlika med zasebnikom in javnim uslužbencem? V zasebni firmi je delavec zato, ker delodajalec verjame/ve/si je izračunal, da dotičnega delavca rabi, ker ima od njega njegova firma korist. V javnem sektorju je pa veliko ljudi zaposlenih, prejemajo plačo glede na naziv, delovno mesto, izobrazbo in delovne dobe, pa četudi je njihov doprinos k delovanju dotičnega organa, službe itd. nič ali je celo negativna. Ampak pri nas se samo pogleda kakšen naziv ima en in kakšen naziv ima drug, ter seveda plača. Ne pogleda se pa v vsebino. Da mora zaposleni v zasebnem sektorju narediti 2x ali 3x več kot ta v javnem sektorju. Da je zaposleni v zasebnem sektorju lahko tudi odpuščen ali degradiran itd.
Če bi kdarkoli delal v raziskovalnem sektorju, za ostali JS ne vem, bi hitro ugotovil da temu v glavnem ni tako. Sam sem že vseh 26 let odkar sem spet v JS lepo na letni pogodbi, pa še v penzjon me ne spustijo, ker nadšef dobro ve, čemu me plačuje.

Aja, pa še to mi povej, zakaj za vraga mora pri nas ministrstvo določati število otrok v razredu, pa igralno površino itd.? Kot da je to najbolj pomembno pri otrokovem razvoju. Po tej logiki bi lahko potem ocenjevali primernost staršev za vzgojo otrok po tem, koliko zaslužijo, kako veliko stanovanje imajo in ali enega ali več otrok.
In to, čemer ti nasprotuješ je za mene ključna dejavnost države. Država mora omogočiti recimo infrastrukturo za gospodarstvo, če pa hoče gospodarstvo dobiti šolane kadre, mora šolstvo biti na določenem nivoju. In zato se postavljajo šolstvu neki parametri. Koliko so pomembni se za razvoj se da razpravljati, toda v razvitem svetu veljajo določene premise. na žalost je pa štarševstvo ena od redkih dejavnosti, ki jo lahko opravlja vsak, primeren ali neprimeren. pa sam finančni položaj nima kaj dosti s tem, res pa revščina spremlja raje manj sposobne kot sposobne. Prav podobno bi lahko zanikal tudi potrebo po okoljski regulativi ali pa po prometni, kar ti je bolj drago.
In podobno je za zdravstvo.

Sploh pa zakaj številni omejenci v Sloveniji potegnejo enačaj med javnim zdravstvom/šolstvom in zaposlenimi v javnem sektorju? Zakaj ne bi mogli imeti zasebne klinike, ki bi se financirala iz javnih sredstev? Naj javne zavarovalnice kupujejo storitve na trgu. In jih bodo kupile od tistega, ki da najboljšo ponudbo.

In konec koncev, zakaj bi morali imeti samo eno zavarovalnico? Zakaj jih ne bi imeli več, tudi zasebne zavarovalnice? Mi boš bluzil od dobička? Ker lahko se spustiva tudi v to temo, če hočeš.
Nekaj o tem sem ti že odgovoril. Vsekakor bi lahko imeli zasebne klinike, oziroma bi bilo najbolje, če bi vse zdr. ustanove ponujale storitve na trgu. Toda pozor, pred leti sem poslušal radijski klepet. Problematika nujna medicinska pomoč v primeru nesreče. In privatniki so tej obvezi javno nasprotovaličeš: Mi imamo naročene paciente ob določeni uri, ki ne smejo čakat... Kot da pacient v ZD pa lahko čaka. In verjetno se spomniš primera privatne zdravnice, ki je bila pravnomočno obsojena zaradi odklonitve prve pomoči ob nesreči. Dokler je bila NMP pač tako organizirana se pač tako izvaja. In vsak zdravnik je vedno in povsod zavezan pomagat ogroženemu, dokler s tem ne ogroža sebe (ali nekaj takega)

Zakaj pa imamo eno zavarovalnico je pa dobro vprašanje. Sam bi raje imel izbiro, toda izkazuje se, da je ta ena zavarovalnica mnogokrat cenejša od večih, ki večino "dobička" vlagajo v promocijo česar sploh ni potrebno promovirat.

Strani: 1