Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kdo je v resnici uničil Cimos?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

gobim sporočil: 583
[Glavni forum] Tema: Kdo je v resnici uničil Cimos?
[#2641690] 22.02.17 05:32 · odgovor na: supernova (#2641644)
Odgovori   +    9
[supernova]
Zdravo, ko moraš rezati, je težko, posebno še, če ni potrebno!! Vsak, ki je imel pet minut časa, je zrezal firmo na koščke. Ko enkrat zrezeš živo tkivo, ga težko zopet sestaviš. V Cimosu so pač podjetja povezana v celoto in z odstranitvijo enega organa dosežeš, da začne odmirati celota. To se vidi tudi sedaj, ker nihče v resnici ne pozna, kako sistem funkcionira. Na predstavitvah za novega predsednika se je to lepo videlo!
Supernova, sem veteran avtomobilske industrije in sem v karieri uspešno saniral kar nekaj podjetij. Tudi in predvsem iz branže. Tudi s CIMOS-om smo imeli nekoč poslovne stike. Zelo mi ga je žal in res mi je hudo za delavce in nenanzadnje za Slovenijo, ki s CIMOS-ogromno izgublja.

Žal pa menim, da je CIMOS še za Kraševca, po sicer izjemnem razvoju po letu 2000, kasneje izgubil fokus. Šel je v razvoj preširoko, brez ustreznega finančnega temelja, brez ustreznega korporacijskega znanja (o o obvladovanju koncerna) in s pomanjkanjem ustreznih ljudi. Še kako bi moral rezati. Strateško - oblikovanje optimalnega portfelja in zaradi produktivnosti. Je pa seveda vedno vprašanje kje? Sam sem imel nemalo bojev z lastniki, ki so hoteli rezati tam kjer ni bilo treba, vendar nekje je bilo treba. Priti k bankam in reči ; vse je v redu, imam toliko in toliko posla, samo financirajte me (ob že tako nategnjenem Net Debt/EBITDA)- v času krize to pač ne gre. To je realnost, ki je CIMOS, za razliko od ostalih podjetij avtomobilske industrije v Sloveniji ni hotel videti. In ker je ni hotel videti je ogrozil celo firmo. Franci je mislil, da bo delovala njegova "magija" na politiko in banke, pa se je žal uštel. Celo nasprotno, v procesu je izgubil velik del kredibilnosti in stvari nenamenoma še poslabšal.

Ne mi reč, da je bil Litostroj nujni del koncerna, ali pa proizvodnja traktorjev,....Da postavim še bolj radikalno vprašanje - je bila proizvodnja turbopolnilnikov v Bosni in v Srbiji res nujna za preživetje operacij v Sloveniji in na Hrvaškem? Bil je čas, ko bi se lahko CIMOS ustrezno dezinvestiral. Ker je CIMOS čakal, je bil na koncu izplen toliko manjši. So bili vsi v CIMOS-u optimalmo zaposleni? Ker če mi to rečeš, potem verjetno nimate ustrezno optimiziranih procesov. Pa nisem za instant odpuščanje delavcev, daleč od tega. Vendar , ko gre za preživetje, in v krizi po 2008 je šlo za preživetje vseh nas v avtomobilski industriji, je žal potrebno ukrepati hitro, odločno in v zadostni meri. Lepo Te pozdravljam in Vam želim vse dobro.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2641690

Strani: 1

pobalin sporočil: 14.456
[Glavni forum] Tema: Kdo je v resnici uničil Cimos?
[#2641746] 22.02.17 13:16 · odgovor na: gobim (#2641690)
Odgovori   +    3
Lepo si to napisal. Veliko bolj taktno kot jaz in predvsem spoštljivo do množice ljudi, ki so življenjsko navezani na Cimos. Tvoj komentar jemljem kot konstruktivno kritiko (sloga) mojega komentarja. Hvala.
supernova sporočil: 88
[Glavni forum] Tema: Kdo je v resnici uničil Cimos?
[#2641920] 23.02.17 20:22 · odgovor na: gobim (#2641690)
Odgovori   +    0
Pozdravljen, vidim, da si strokovnjak in se opravičujem, če sem menil, da si laik. V mnogočem se strinjam s tabo. Nikoli nisem trdil, da je Cimos najboljše podjetje, je pa bil na poti, da postane najboljše. Ne smeš pozabiti, da smo sanirali vrsto podjetij, ki smo jih vključili v sistem in preprečili njihov propad ( TAM, Vuzenica, Kamnik). Žal smo morali porabiti veliko znanja, kadrov in sredstev, da smo jih usposobili za avtomobilsko industrijo, ki jo mnogi zamenjujejo za proizvodnjo za samopostrežne trgovine. Ker poznaš branžo sigurno veš, koliko naporov, znanja in denarja potrebuješ, da prepričaš kupce, da ti prepustijo del svojega razvoja. ne strinjam se, da smo imeli premalo znanja o korporacijskem vodenju, ker smo že 45 let pod udarom svetovne konkurence in smo morali "prekopirati" tudi njihova znanja. Kot sem že rekel, smo bili eno najboljši slovenskih industrijskih podjetij in naši poddobavitelji so se zaradi nas lahko vključili v svetovne trgovinske tokove. Seveda je bilo še veliko rezerv, ki smo jih iz leta v leto zmanjševali, izboljševali procese, a v kratkem času nismo uspeli vsega optimizirati. Smo pa vedeli, kje so možne izboljšave. Žal pa moram ugotoviti, da nove uprave ( super tuji strokovnjaki), še do danes niso ugotovili, kako sistem deluje in, kje je bistvo vrednosti podjetja. Res so prodali vrsto podjetij (iztržili nič), ukinili, pripojili hčerinske družbe, odpustili množico ljudi, a s tem so samo skrili probleme in niso dosegli nobenega poslovnega prestrukturiranja. Da prodaš energetski steber, ki je posloval z dobičkom in nimaš nič od tega, da prodaš steber kmetijske mehanizacije, ki je posloval z dobičkom, pač ne smatram za prestrukturiranje ampak za bistveno zožanje poslovne dejavnosti na en sektor. Mi smo si ravno prizadevali, da ne bi bili odvisni samo od ene panoge. Če povzamem, še veliko je bilo možnosti izboljšav, še veliko novih razvojnih projektov je bilo na dlani, a....Lep pozdrav. Glede Gradačca pa tole. To je bilo naše najboljše podjetje s poceni, kvalificirano delovno silo in visoko privrženostjo sistemu. To so potrdili tudi naši kupci.

Strani: 1