Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-317028 sporočil: 30.415
Zanimivo je, da že študente medicine na fakulteti učijo o delanju čakalnih vrst, ki so del sistema in sistemsko vgrajene v zdravstveni sistem. V Erektorju, študentskem časopisu ljubljanske medicinske fakultete so navodila za ustvarjanje čakalnih vrst in spodbujanje korupcije. V časopisu bodočih zdravnikov piše, da je načinov, kako lahko do korupcije pride več, izpostavili bomo enega, manipulacijo s čakalnimi vrstami za preglede in posege. Če je v javnem sistemu čakalna doba za določen pregled x dni, bo bolnik, če si to lahko privošči, šel k zasebniku, ki dela v isti specialnosti. Bolnika pregleda, ugotovi, da potrebuje dodatno diagnostiko (na primer CT ali MR), ki je sam, ker mu predstavlja prevelik strošek, nima, in ga napoti na javni zavod, ki to izvaja, in v katerem je tudi sam zaposlen. Po diagnostiki gre bolnik k njemu ponovno na plačljiv pregled oziroma interpretacijo izvidov, kjer ugotovi, da potrebuje operacijo. Slednje zdravnik v zasebni praksi ne izvaja, ker so njeni stroški preveliki in je s tem neprofitabilna. Zato ga uvrsti na čakalni seznam v javni zavod, kjer je on zaposlen in poskuša poskrbeti, da bo čim prej na vrsti. Še enkrat, opis je iz medicinske študentske revije Erektor ne pa razmišljanje podjetnika, ki ne mara javnega zdravstva.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2641041

Strani: 1

Bostjan89 sporočil: 2
Jap, erektor je obvezno čtivo na fakulteti in v program študija medicine že od 2. Sv vojne naprej spada tudi predmet "manipulacija s čakalnimi vrstami".
Sarcasm off.

Finance pišejo o tem kako se Roman Horvat uspešno izogiba sodnim postopkom v zvezi z osebnim stečajom, seveda z namenom da še druge pouči kako to storiti, just in case (odjavi stalno prebivališče v slo, prijavi se v dubaju, etc., etc). Right. Ne morete kriviti časopisa in novinarjev ki opozarjajo na sporne prakse za ravnanje posameznikov ki delujejo nemoralno in zakonito. Isto velja za fakulteto, mar pravna fakulteta uči davčno zakonodajo z namenom da bodo diplomanti uspešni utajevalci? Študij medicine traja 6 let, v njem ni časa za diplomsko nalogo kajti vseh 6 let je napolnjenih z prakso in učenjem za izpite kjer se učimo kako diagnosticirati in zdraviti.

Praksa opisana v erektorju je dejansko obstajala, morda tudi še obstaja, izkusil sem jo kot pacient, ko sem šel na pregled k privatniku ki je bil tudi predstojnik klinike v javni mreži, kakšnih 10let nazaj. Gre za najbolj etično sporen in tudi zakonsko prepovedan način prehajanja med javnim in zasebnim zdravstvom, pohvale študentom, ki so jo opisali, morda si jo veliki mediji niso upali? Res pa je da je taka praksa večinoma na voljo samo določenim vplivnim zdravnikom,raznim predstojnikom klinik ipd. poleg tega zzzs verjeli ali ne zadnje čase izvaja nadzor nad čakalnimi knjigami in pridno tala kazni v višini mesečne plače zdravnikom, ki so odgovorni za čakalno knjigo za določen poseg ob zaznanih nepravilnostih. Vseeno, verjetno praksa v manjši meri še ostaja.

Strani: 1