Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: vrednost slovenskih delnic

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Nikec3 sporočil: 1.203
[Borza] Tema: vrednost slovenskih delnic
[#2640441] 12.02.17 11:04 · odgovor na: anon-337677 (#2640418)
Odgovori   +    0
"Vidim pa veliko napovedovanja med komentarji ("ceno delnice pričakujem na x eur v roku x mesecev") in dividendni donos kot enega izmed glavnih razlogov za nakup delnic. Doslej se je izkazalo, da so (tudi na slovenski borzi nedolgo nazaj) ljudje kupovali delnice "po občutku" in "po priporočilih analitikov" itd. Vsi vemo, kako se je končalo."

Delnice vedno kupuješ po občutku. Nikjer se namreč ne da izračunati kakšna bo vrednsot čez x časa. In ko kupuješ je jasno, da si v glavi ustvariš sliko do kam bi delnica lahko skočila, hkrati pa tudi razmišljaš, da je možno da ji vrednost pade. To je nekaj povsem normalnega. A kupuje kdo delnice brez slike v glavi, kje bi naj bila delnica čez x časa? Itak da vsak ki kupi verjame v rast.

Je pa res, da obstajajo tudi "objektivni kazalniki", ki niso odvisni od mnenja. Recimo meni je nepredstavljivo, da bi šel v času nizkih obrestnih mer denar vezati na banko, ko pa imajo slovenske delnice dividendno donosnost okrog 5%. Ampak večina državljanov vseeno ne razmišlja tako, mnogi predvsem zato ker so se pri zadnjem balonu močno opekli.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2640441

Strani: 1

anon-337677 sporočil: 6
[Borza] Tema: vrednost slovenskih delnic
[#2640556] 13.02.17 17:02 · odgovor na: Nikec3 (#2640441)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 13.02.17 17:01
[Nikec3]
Delnice vedno kupuješ po občutku. Nikjer se namreč ne da izračunati kakšna bo vrednsot čez x časa. In ko kupuješ je jasno, da si v glavi ustvariš sliko do kam bi delnica lahko skočila, hkrati pa tudi razmišljaš, da je možno da ji vrednost pade. To je nekaj povsem normalnega. A kupuje kdo delnice brez slike v glavi, kje bi naj bila delnica čez x časa? Itak da vsak ki kupi verjame v rast.

Je pa res, da obstajajo tudi "objektivni kazalniki", ki niso odvisni od mnenja. Recimo meni je nepredstavljivo, da bi šel v času nizkih obrestnih mer denar vezati na banko, ko pa imajo slovenske delnice dividendno donosnost okrog 5%. Ampak večina državljanov vseeno ne razmišlja tako, mnogi predvsem zato ker so se pri zadnjem balonu močno opekli.
No, jaz sem drugačnega mnenja, ker pri investiranju skušam čim manj prepustiti občutku. Oba analizi podjetja se lahko hitro vidi, ali je primerno za investicijo ali ne. Končna odločitev pa vsaj pri meni ni odvisna od občutka, ampak od tega, kar mi pokažejo izračuni.

Tilen, PETG sem prodal, ker sem videl potencial v drugih zelo uspešnih podjetjih, ki dobro poslujejo in so še cenejša od PETG. Res je, da gre za manjša podjetja glede na tržno kapitalizacijo (100-500 mio), vendar se je v preteklosti izkazalo, da portfelj 20-30 dobrih poceni podjetij na dolgi rok prinese zelo nadpovprečne donose. Komur je na dolgi rok dovolj 5-7% na leto, naj investira v PETG, KRKG, Shell, Volkswagen, Apple in podobno. Sam pa ne vidim vzroka, zakaj bi vztrajal z bluechipi, če obstajajo načini, da najdemo zelo dobre nakupne priložnosti med manjšimi podjetji z višjimi potencialnimi donosi. Trenutno najdem največ priložnosti med manjšimi podjetji na Japonskem, Hong Kongu in Singapurju. Denar od prodaje PETG je šel v delnico, ki je v tem mesecu (odkar sem jo kupil), naredila +20%, pa je še vedno zelo poceni. Zdaj, kdaj bo šel PETG s 320 na 384 € (+20%), je pa vprašanje. Če te zanima, katere delnice kupujem, me pa lahko kontaktiraš.

Strani: 1