Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

tstih sporočil: 5.199
Zadnja sprememba: tstih 09.02.2017 16:42
[1126DXSXU]
> [tstih]
> Ob vseh zlorabah naveze politika-gospodarstvo v Cimosu (od izcrpavanja pa do Jamnik-Strukljeve investicijske izpostavljenosti Modre) bodo na koncu pet minut pred dvanajsto postali Hrvatje krivi za vso zavozeno drzavno-sindikalno podjetnistvo v Cimosu preteklih 26 let.
Ce hočemo poznati pot naprej, je najprej potrebno dobro poznati dosedanjo pot...
S tega vidika je tu treba povedati:
- MZ je imela v Comosu "naložbo" v PPS (prvi pokojninski sklad), ki ga je država z dekretom spravila v MZ. Gre za del ti. cetifikatskih zgodb
Spomin mi ze nekoliko pesa, ampak jaz se spomnim drugacne zgodbe. Banka Koper je res drzala 20%, ampak paradrzava je v Cimosu drzala mnogo vec (Modra cca. 21%, DSU 7% in Triglav 6%...)

Ob tem je bilo izpostavljenih velik delez (mislim, da prek 30% portfelja, morda sem kiksnil za par %, dolgo je ze tega) vseh dod. pokojnin drzavnih usluzbencev in predsednik nadzorca izpostavljene Modre je bil v tistem casu Branimir Strukelj. Zato je bila zgodba tako politicno komplicirana in zato so Cimos ves cas tako tiscali drzavi. Ker predstavljajte si, da stvar pade tako kot je bila zastavljena, s 30% dodatnih pokojnin drzavnih usluzbencev.

Tako da ni slo ravno za neko klasicno privatizacijsko zgodbo.

UPDATE: Evo, iz revidiranega porocila. "Največjo naložbo PPS na dan 31. 12. 2011 v vrednosti 23.396.506 evrov s 44 odstotki predstavlja naložba v netržne delnice družbe Cimos, drugo največjo pa v vrednosti 6.559.178 evrov naložba v tržne
delnice družbe Telekom, ki predstavlja 12 odstotkov vseh naložb PPS." Pokojnine so bile 44% izpostavljene na Cimos.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2640085

Strani: 1

1126DXSXU sporočil: 273
Zadnja sprememba: 1126DXSXU 09.02.2017 17:08
[tstih]
> [1126DXSXU]
> > [tstih]
> > Ob vseh zlorabah naveze politika-gospodarstvo v Cimosu (od izcrpavanja pa do Jamnik-Strukljeve investicijske izpostavljenosti Modre) bodo na koncu pet minut pred dvanajsto postali Hrvatje krivi za vso zavozeno drzavno-sindikalno podjetnistvo v Cimosu preteklih 26 let.
> Ce hočemo poznati pot naprej, je najprej potrebno dobro poznati dosedanjo pot...
> S tega vidika je tu treba povedati:
> - MZ je imela v Comosu "naložbo" v PPS (prvi pokojninski sklad), ki ga je država z dekretom spravila v MZ. Gre za del ti. cetifikatskih zgodb

Spomin mi ze nekoliko pesa, ampak jaz se spomnim drugacne zgodbe. Banka Koper je res drzala 20%, ampak paradrzava je v Cimosu drzala mnogo vec (Modra cca. 21%, DSU 7% in Triglav 6%...)

Ob tem je bilo izpostavljenih velik delez (mislim, da prek 30% portfelja, morda sem kiksnil za par %, dolgo je ze tega) vseh dod. pokojnin drzavnih usluzbencev in predsednik nadzorca izpostavljene Modre je bil v tistem casu Branimir Strukelj. Zato je bila zgodba tako politicno komplicirana in zato so Cimos ves cas tako tiscali drzavi. Ker predstavljajte si, da stvar pade tako kot je bila zastavljena, s 30% dodatnih pokojnin drzavnih usluzbencev.

Tako da ni slo ravno za neko klasicno privatizacijsko zgodbo.
Takole je bilo v upravljanju Cimosa.

BK je imela 25% in Kovinplastika 13% = 38%
Država MZ 22%, DSU 6.5% Triglav naložbe 4.5% 33%
tu je skupaj naštetih torej 71%

Ostalo so imeli množica majhnih delničarjev in raznih privatizacijskih skladov, ki so bili že vsi v stečaju (ala NFD ipd.).
Tako, da skupščin se je udeleževala več ali manj zgornja zasedba.

Pr MZ je bil ta delež, kot že rečeno del PPS, ki nima s Štrukljem in dodatnim pokojninskim skladom javnih uslužbencev nič.
PPS je sklad, ki ga upravlja MZ (prej KAD) in je bil z velikimi obljubami ustanovljen sredi devedesetih let s prenosom certifikatov zainteresiranih državljanov. Je bila takrat cela fama, kako bo to vredno in so celo zablokirali delež, ki ga ima lahko vsak državljan v tem skladu. Izguba PPS-jevega deleža v Cimosu je MZ seveda precej bolela saj je potrebno izgubo v skladu nadomestiti z denarjem (cash :-) ) v bremem upravljavca (tj MZ in ne podrejenih upravljanih "Štrukljevih" skladov).

Če se vrnemo k upravljalski moči je treba vedeti, da je od srede devedesetih imel Cimos statut, ki je določal, da listo kandidatov za nov NS pripravi obstoječi NS. In da je za izvolitev takega predloga/liste NS potrebna 75% večina skupščine.

Iz tega si lahko predstavljamo zakaj je bil Ocvirk predsednik vseh NS, ane.

Nadzorni svet je bil lahko skratka samo tak, kot sta soglašali zgornji 2 skupini delničarjev, s tem da je imela skupina BK+Kovinplastika "gornjo roko", ker ji je pripadal večni predsednik Uprave Krašovec in predsednik NS Ocvirk (formalno predstavnik Kovinoplastike). V kolikor bi (para)država hotela NS, ki ne bi bil po volji 38% odstotkom (oz. večinoi tistih, ki so se udeleževali skupščin), bi skupščina pač ne imenovala novega NS in bi družba do nadaljnega delovala brez NS.

Cimosa sicer ni nihče tiščal k državi, temveč se je tiščal kar sam. Je bil Krašovec v letih 2001-2013 obvezno letno parkrat pri "državi", da naj mu da nove pomoči ali pa kakšen kredit. Tiste zgodbe, ki so jih pravili so bile prav legendarne. Kako ves čas rabijo nov denar za "razvoj" in "razvoj". Kot da ne bi veljalo, da je razvoj del cene artikla, ane in če imaš tak razvoj, ki je uspešen, potem se vedno bogato poplača s prodajo artikla. V resnici je Cimos vnašal ta "razvoj" v prenešene stroške bodočih prihodkov. V letu 2013 jih je bilo cca 110 mio EUR in ko so se vanje prvič poglobili dejansko neodvisni revizorji je bilo potrebno od tega odpisati najmanj 90 mio EUR, če me spomin ne vara....

Strani: 1