Zasebnost

Strani: 1 2 3 4 5 6

anon-202357 sporočil: 1.374
[#2636222] 16.01.17 11:25 · odgovor na: mutla (#2636219)
Odgovori   +    3
[mutla]
Pravilne rabe slovenskega jezika, ne na Visoki poslovni šoli in ne na EF, kot kaže ne uporabljajo. Pomembneje je, da slušatelji poznajo svoje pravice, prepoznajo krivico in o tem tudi pišejo na forumu Financ. Razlikovanje med "morati" in "moči", pri tem ni pomembno.
No , meni se zdi, da je to potrebno znati že v osnovi šoli. Ahh ja "copy, paste , delete".....
pobalin sporočil: 14.456
[#2636225] 16.01.17 11:38
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: pobalin 16.01.2017 11:40
Bi v tujini delničarji dolgo gledali upravo, kot je denimo Gorenjeva, ki pri 1,25 miliajrde evrov prihodkov komaj naredi osem milijonov evrov dobička?
Morda. Zagotovo pa bi zahtevali dodatna pojasnila, kot je denimo donos lastnega kapitala, česar v Gorenjevih poročilih ni.
Ohoho, o nenavadnostih Gorenja spet samo v najfinejših rokavičkah? Naj malo spomnim:
Skupina Gorenje je na tekmovanju za najboljše letno poročilo, ki ga vsako leto prireja Poslovna akademija Finance, zmagala v svoji kategoriji in med velikimi podjetji po oceni strokovne žirije pripravila najboljše letno poročilo za leto 2015.
www.gorenjegroup.com...o-porocilo
www.finance.si/88513...aga-in-IPF
In če malo parafraziram vprašanje Financ: bi v tujini poslovni in drugi ugledni pre-post-fact mediji brez izjeme ponavljali trtični zvitek šaleške in (para)državne spinerije...
Blagovno znamko Rog bo upravljala pred kratkim ustanovljena družba Gor kolesa s sedežem v Velenju, ki bo v okviru skupine Gorenje najprej delovala v obliki start-upa, BTC pa ima v njej 38,5-odstotni lastniški delež.
manager.finance.si/8...kolesa-Rog
Gorenje je podjetje Gor kolesa ustanovilo s 650.000 evri osnovnega kapitala. V njem ima 61,5, BTC pa 38,5 odstotka lastništva.
www.delo.si/novice/s...gacen.html
BTC ima v družbi Gor kolesa 38,5-odstotni lastniški delež. "Iskali smo ustreznega partnerja, ki ima izkušnje s kolesarstvom," so izbiro poslovnega partnerja pojasnili v Gorenju ter dodali, da si v BTC prizadevajo za razvoj slovenskega kolesarstva, hkrati pa iščejo nove poslovne priložnosti, zato se zdijo naravna izbira.
krog.sta.si/2266582/...znamko-rog *
znanost.sta.si/22665...znamko-rog *
... ne da bi vprašali, kje se vidi solastniški delež BTC v firmi, ki je po Ajpesu že od ustanovitve v 100% lasti Gorenja? Zanimivo, da v uradnih sporočilih Gorenja ne najdem podatka o deljenem lastništvu firme GOR kolesa. Lahko, da sva z guglom slabo pogledala, možno pa je tudi, da so s temi procenti novinarje pitali samo verbalno, da ostane čim manj sledi.
www.gorenje.si/novic...ih-ponyjev
www.gorenjegroup.com...ih-ponyjev
* predstavitev agentur sta.si:
STAkrog je spletni portal Slovenske tiskovne agencije (STA) z vsebinami o slovenskih razvojnih dosežkih in geslom "ko razvoj okrepi gospodarstvo". Portal dnevno prinaša novice o dosežkih slovenskega gospodarstva oziroma podjetij (rubrika Podjetja)...
V okviru rubrike Znanost pripravljamo novice o slovenskih znanstvenih dosežkih in razvoju slovenske znanosti nasploh.
Pa še to: kdaj bo Gorenje razglašeno za najboljšega delodajalca v Sloveniji?
www.gorenjegroup.com...c-v-Srbiji
anon-79735 sporočil: 16.531
[#2636230] 16.01.17 11:55 · odgovor na: (#2636223)
Odgovori   +    0
[republican]
> [sstanislav]
> Se strinjam, ampak prosil sem te za oceno prve in druge kraje in primerjalnih rezultatov.

Po drugi svetovni vojni je slovenski BDP na prebivalca po kupni moči predstavljal 74 odstotkov avstrijskega, leta 1990 pa samo še 40%... Do danes se je dvignil na skoraj 70%.
Iz tvojega komentarja je bilo razbrati, da Slovenci v kapitalizmu ne živimo bolje, kot smo v komunizmu, ampak to preprosto ni res. Kljub temu, da zaradi pomanjkanja kapitalistične tradicije zadnjih 25 let sploh nismo imeli pravega kapitalizma in pravih kapitalistov.
Moja ocena je, da nobena kraja ne prinaša dobrih rezultatov za ljudstvo!
Pa ne spet začet nakladat o ljudski dividendi, lepo prosim.
Tako sem jo ljubkovalno imenoval zaradi tebe, kot ljubkovalni ti imenuješ kapitalistčne prasce, ki to niso.
Če ti bolj odgovarja izraz KAPITALISTIČNA KONTROLNA DIVIDENDA, kar je v bistvu vsaka dividenda, bom začel uporabljati tega.
pobalin sporočil: 14.456
[#2636232] 16.01.17 11:58 · odgovor na: 0513ANITO (#2636129)
Odgovori   +    1
[0513ANITO]
Banane V. Grosa niso bile toliko brez smisla.
Čas je pokazal, da g. Voljč, ki so mu bile banane namenjene ni dosegel nič posebnega, kljub svoji posvečenosti.
Najboljše bananarski zgodbi v Sloveniji sta plasirala tujca (južnjaka, balkanca pa to).
V novi dobi Rastoder, pred skoraj petdesetimi leti pa Aleksandar Marodić z zame nesmrtno zgodbo o prekupčevanju z bananami (serija Mali oglasi).
Vinci sporočil: 5.933
[#2636235] 16.01.17 12:00 · odgovor na: bambino (#2636203)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: Vinci 16.01.2017 12:00
[bambino]
Gorzno, človek ne razume računa za elektriko, ... in predava študentom .... :):):)
To vprašanje in odgovor je po moje v podobnem kontekstu, kot tisto, ki ga Slovenci zastavimu tujcu v Sloveniji - vam je Slovenija všeč? Odgovor je takšen, kot ga Slovenec hoče slišati.

Valentičič čist dobro ve, kakšna je struktura računa. Tudi midva veva. Pa najbrž vsi vemo tudi, kaj v splošnem pomenijo posamezne postavke. Ampak to ne pomeni, da račun razumeš. Če se vprašaš, zakaj je nek prispevek sploh na računu in zakaj v znesku 0,03 evra na kWh, potem se šele zaveš, da računa v bistvu ne razumeš.

Torej, če poznaš strukturo, še ne pomeni, da razumeš vsebino.
pobalin sporočil: 14.456
[#2636239] 16.01.17 12:06 · odgovor na: anon-257936 (#2636150)
Odgovori   +    2
[FIN-216611]
Z veseljem dam dimnikarju tistih 14 €, kot mi je zaračunal za oboje. Skuham mu kavo in mu kot priboljšek dam še kakšne kumarice ali marmelado iz domače shrambe. Gospodu novemu kolumnistu z obilnimi referencami pa svetujem,, naj se nauči računati. N.pr. to, koliko znaša urna postavka dimnikarja, ki se pri meni zamudi vsaj pol ure (tudi več), računa 14 €, nato se pelje do naslednjega vaščana vsaj 20 minut daleč, tam pripravi orodje itd. Naj gre gospod med dimnikarje za kakšno leto, in naj potem modruje. Toliko od mene.
Verjamem. Drugo, mestno in bolj mastno plačano plat dimnikarske medalje sem opisal tukaj:
forum.finance.si/?m=...007&single
anon-79735 sporočil: 16.531
[#2636241] 16.01.17 12:10 · odgovor na: (#2636231)
Odgovori   +    0
[republican]
> [sstanislav]
> Tako sem jo ljubkovalno imenoval zaradi tebe, kot ljubkovalni ti imenuješ kapitalistčne prasce, ki to niso.
Tako jih ne imenujem jaz, ampak večina Slovencev. Tudi jaz sem "kapitalistični prasec".
No, ja, po tej demokratični kraji se ne smeš čuditi, če večina volivcev še vedno misli tako.

Rešitev je v kapitalizmu za vse, pa tudi prascev ne bo več.
bambino sporočil: 1.028
[#2636243] 16.01.17 12:14 · odgovor na: Vinci (#2636235)
Odgovori   +    3
Če je tako, potem tudi računa mleko, mobilne storitve, avto, ne razumem, ker ne vem, kako so prišli do te proizvodne in potem prodajne cene. Zakaj je na predračunu za avto upoštevana cena 700 eur za metalik barvo? Pa 300 eur za dostavo? Tudi, če bi ga razumel, to na višino kaj dosti ne bi vplivalo.
pobalin sporočil: 14.456
[#2636245] 16.01.17 12:15 · odgovor na: Gustl (#2636192)
Odgovori   +    1
www.finance.si/avtor...php?id=CRT (aka čezsedemletvsepravpride) :-)
anon-79735 sporočil: 16.531
[#2636246] 16.01.17 12:16 · odgovor na: (#2636233)
Odgovori   +    0
[republican]
> [sstanislav]
> > [republican]
> > > [sstanislav]
> > > Se strinjam, ampak prosil sem te za oceno prve in druge kraje in primerjalnih rezultatov.
> >
> > Po drugi svetovni vojni je slovenski BDP na prebivalca po kupni moči predstavljal 74 odstotkov avstrijskega, leta 1990 pa samo še 40%... Do danes se je dvignil na skoraj 70%.
> >
>
> > Iz tvojega komentarja je bilo razbrati, da Slovenci v kapitalizmu ne živimo bolje, kot smo v komunizmu, ampak to preprosto ni res. Kljub temu, da zaradi pomanjkanja kapitalistične tradicije zadnjih 25 let sploh nismo imeli pravega kapitalizma in pravih kapitalistov.
> >
>
> Moja ocena je, da nobena kraja ne prinaša dobrih rezultatov za ljudstvo!
A ti ni jasno, da je druga kraja posledica prve?
Po taki logiki kraj ne bo konec nikoli.
Kaj res nako misliš?
Gustl sporočil: 13.641
[#2636250] 16.01.17 12:24 · odgovor na: pobalin (#2636245)
Odgovori   +    1
[pobalin]
www.finance.si/avtor...php?id=CRT (aka čezsedemletvsepravpride) :-)
Crt ne piše več, navedel sem aktualne.
anon-79735 sporočil: 16.531
[#2636251] 16.01.17 12:29 · odgovor na: (#2636244)
Odgovori   +    0
[republican]
> [sstanislav]
> Rešitev je v kapitalizmu za vse, pa tudi prascev ne bo več.
Saj kapitalizem je za vse. Vsak ima možnost ustanovit lastno podjetje in pričet s poslom.
Seveda, ampak pozabljaš, da je francoska revolucija kapital podjetja država kralju nacionalizirala, po tvoje prascu ukradla in ga prenesla na ljudstvo. sl.wikipedia.org/wik...revolucija
Dividenda iz davka na dobiček pa ni kapitalizem, ampak levičarsko prerazporejanje denarja kapitalističnih prascev prisesanim na državne jasli.
Ne bluzi, še sploh ni uveljavljena, ti pa že zopet jamraš.
Zakaj, je ravno to tvoj biznis?
Vinci sporočil: 5.933
[#2636253] 16.01.17 12:32 · odgovor na: bambino (#2636243)
Odgovori   +    9
Zadnja sprememba: Vinci 16.01.2017 12:37
[bambino]
Če je tako, potem tudi računa mleko, mobilne storitve, avto, ne razumem, ker ne vem, kako so prišli do te proizvodne in potem prodajne cene. Zakaj je na predračunu za avto upoštevana cena 700 eur za metalik barvo? Pa 300 eur za dostavo? Tudi, če bi ga razumel, to na višino kaj dosti ne bi vplivalo.
Mleko in mobilen storitve ti prodajajo zasebne družbe za profit, javna uprava bi pa naj bila neprofitna. Bom pojasnil s primerom.

Pred dvema letoma sem raziskoval, zakaj moram pri novi hiši plačati dobrih 8.000 evrov komunalnega prispevka. Razumel sem odločbo, tudi kako se izračuna komunalni prispevek, ampak zakaj 8.000 evrov? Ko sem končno zbral vse podatke, sem potem lahko videl, da zato, ker se recimo leta 2009 noben ni vprašal o ekonomski smiselnosti 3,5 milijonske investicije in kakšen vpliv bo imela na prihodnje investicije. Investira se, če ima investicija političen smisel, komunalen prispevek bo pa zaradi te investicije pač višji za 180 evrov, pa malo več se zaračuna še gospodinjstvom, pa je.

In zdaj končno razumem komunalni prispevek. Računa za elektriko nisem nikoli analiziral, princip pa je najbrž isti - nekdo ima politične interes in potem boligakurac, bomo ljudem zaračunali ta strošek, saj bo samo 50 centov na mesec več. (v praksi se tega vnaprej v glavnem sploh ne računa, šele po koncu investicije imajo brainstorming o tem)
pobalin sporočil: 14.456
[#2636257] 16.01.17 12:39 · odgovor na: bambino (#2636211)
Odgovori   +    8
[bambino]
Tudi sistemov financiranja javne televizije po EU ne pozna:
www.bbc.com/news/ent...s-26546570
Tega ne moreš vedeti, saj je rekel, da ga moti naročnina na RTV. Najbrž bi ga motila tudi, če bi živel drugje, ampak dvomim, da bi tam hotel toliko razgrajati. Sicer je pa trditev, da od RTV nima nič drugega kot oglase naravnost idiotska. Če ne spremlja programov RTVS, oglasov ne vidi/sliši. Če pa oglase na vidi/sliši, spremlja programe RTVS. Ker se ima za pametnega, najbrž že ve zakaj. Zato: j€b€š takšno ego-akademsko psevdo argumentacijo.
Res nisem živčen človek, mi pa gre na jetra, da me lekarnarji poučujejo, da me "ščitijo" pred samim sabo, moti me naročnina na RTV, ko od te nimam nič, razen oglasnih sporočil, moti me, da moram dimnikarjem plačevati 26 evrov za 10 minut dela, kar je na uro več od moje postavke, ali pa zdravnikov in odvetnikov, da lahko vsak razlaga ekonomske pojme kot se mu zdi. Veliko bom imel za pisat.
Ko smo že pri ego-akademski psevdo argumentaciji. Je v primerjavi dimnikarjeve s svojo in zdravniško/odvetniško tarifo upošteval vse parametre? Kakšna bi bila njegova urna postavka, če bi bila obračunska enota 10 minut + npr. 15 km vožnje do stranke in nazaj. Je gospod profesor doktor svetovno unificiranega računovodstva pripravljen priti k meni na dom za deset minut dela? Za koliko na uro?
anon-79735 sporočil: 16.531
[#2636259] 16.01.17 12:52 · odgovor na: (#2636254)
Odgovori   +    1
[republican]
> [sstanislav]
> > [republican]
> > Dividenda iz davka na dobiček pa ni kapitalizem, ampak levičarsko prerazporejanje denarja kapitalističnih prascev prisesanim na državne jasli.
>
> Ne bluzi, še sploh ni uveljavljena, ti pa že zopet jamraš.

Upam da nikoli ne bo, ker je totalna bedarija.
Btw, kje v mojih komentarjih vidiš jamranje?
Povsod, če od tvojih kritik nikjer ni rezultata, je to pač eno samo jamranje.
pobalin sporočil: 14.456
[#2636266] 16.01.17 13:26 · odgovor na: Vinci (#2636253)
Odgovori   +    2
[Vinci]
Mleko in mobilen storitve ti prodajajo zasebne družbe za profit, javna uprava bi pa naj bila neprofitna. Bom pojasnil s primerom.
Daj no, elektro distribucija ni javna uprava. V bistvu se ne bi dosti spremenilo, če bi bile vse elektro firme privatne. Nekdo nekako mora plačati vse investicije in stroške od vira do tvoje vtičnice.

Tudi primerjava štroma z mlekom je malo mimo, z mobitelom pa ne toliko. Kar se meni zdi zabavno, je hipotetična primerjava na energetskem področju. Kako bi izgledal ekološko-politično korektno sestavljen račun na bencinski črpalki.

Analogen računu za plin:
- dobavljeno gorivo
- trošarina
- taksa za obremenjevanje zraka z emisijami CO2
- prispevek SPTE in OVE
- znesek za distribucijo
- dodatek za PEU
- izvajanje meritev
- DDV

Analogen računu za elektriko:
- energija (količina goriva)
- obračunska moč (npr. glede na pretok oz. debelino cevi na pištoli)
- omrežnina
- dodatek za AGEN
- prispevek OVE + SPTE
- prispevek za delovanje operaterja trga
- prispevek za energetsko učinkovitost
- trošarina
- DDV

Zakaj vseh teh postavk ne vidimo na računih za bencin/dizel, čeprav gre za 100% nepovratni uvoženi vir energije, pri katerem lahko najbolj vplivamo na porabo? Štedilnika ali pečice nikdar ne žgem v tri krasne, z avtom pa večkrat naredim kakšen ovinek, ker sem že na poti, ali pa odvečno vožnjo, ker je tako komot. Po mojem tako čudno lateralno razmišljanje razkrije obseg hipokrizije in slamnatih alibijev na energetsko-ekološkem področju.
In zdaj končno razumem komunalni prispevek. Računa za elektriko nisem nikoli analiziral, princip pa je najbrž isti - nekdo ima politične interes in potem boligakurac, bomo ljudem zaračunali ta strošek, saj bo samo 50 centov na mesec več. (v praksi se tega vnaprej v glavnem sploh ne računa, šele po koncu investicije imajo brainstorming o tem)
So stvari, za katere ne moreš vsega natančno predvideti, jih pa rabiš, npr. infrastrukturo. Saj tudi cerkev občasno zbira dodatne denarje, ko je treba opraviti večjo investicijo, npr. obnoviti streho.

Priznam, da so tudi bolj čudni ali vsaj slabo pojasnjeni primeri nepredvidenih dodatnih stroškov. Na primer, kako bomo Ljubljančani na leto predvidoma plačali skoraj 1,3 MEUR, da se bodo neekološko zaplankani Dunajčani greli s smetmi z najboljšega smetišča v najlepšem mestu na svetu.
www.delo.si/novice/l...unaja.html
anon-79735 sporočil: 16.531
[#2636267] 16.01.17 13:27 · odgovor na: (#2636263)
Odgovori   +    0
[republican]
Od tvoje kontrolne dividende tudi ni nobenega rezultata, pa še kar naprej utrujaš z njo.
Drži, ampak kontrolna dividenda ni kritika nobenega politika, niti vlade, je makroekonomska delniška zanka, objavljena leta 2000.
Ko bo čas dozorel, bo sprejeta.
pobalin sporočil: 14.456
[#2636268] 16.01.17 13:29 · odgovor na: Gustl (#2636250)
Odgovori   +    1
[Gustl]
> [pobalin]
> www.finance.si/avtor...php?id=CRT (aka čezsedemletvsepravpride) :-)
Crt ne piše več, navedel sem aktualne.
Črt je vedno aktualen (glej aka). To je njegov problem. :-)
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2636276] 16.01.17 13:55 · odgovor na: (#2636272)
Odgovori   +    7
[kajulci]
>Iz tvojega komentarja je bilo razbrati, da Slovenci v kapitalizmu ne živimo bolje, kot smo v komunizmu, ampak to preprosto ni res.

Ok, če pustimo ob strani trende in napovedi in dejstvo, da se je komunizem na koncu sesul sam vase, pa JE PREPROSTO DEJSTVO, da smo ljudje v komunizmu živeli v povprečju bolje - ni namreč bilo revščine in to je preprosto dejstvo. Vsi smo lahko plačevali položnice, imeli dovolj hrane, nismo bili lačni (to je sicer bilo nekaj časa po vojni). Seveda nismo mogli kupit banan, pa s kavo je bil včasih hudič, pa ni bilo Levisk, ampak hkrati pa tudi ni bilo revščine in banane in Leviske nekako ne odtehtajo reviščine. Potem je pa še hudič, da smo v preteklosti lahko trdili, da komunistična ekonomska ureditev ni bila vzdržna, ampak potem se je pa še kapitalizem sesul sam vase, zdaj pa še tega ne moremo več trdit, ker preprosto tudi to ni res. Eden glavnih očitkov komunizmu je bil, da smo živeli od kreditov. LOL. Ker je čist identično zdaj. Tako da, čisto iskreno, jaz danes več ne vidim NOBENE ekonomske razlike med komunizmom in kapitalizmom (razen manjka banan in Levisk), s to razliko, da je bilo premoženje v kapitalizmu bolj enakomerno porazdeljeno in zaradi tega ni bilo revščine. Ne, ne zagovarjam komunizma, samo včasih sem bila goreč nasprotnik komunizma in goreč zagovornik kapitalzma, danes pa vidim da je vse en te isti kurac. Oba sistema temeljita na "poštenosti" ljudi, in ker tega ni, se cel sistem sesuje (in NE, ne velja to samo za SLovenijo) - v komunizmu se je to pač zgodilo prej, v kapitalizmu pa malo kasneje, sesula ste se pa oba sistema močno in konkretno. In rast se je začela šele, ko smo začeli pospešeno tiskati denar in se ponovno fajn zadolževati - skratka, čist isto kot v komunizmu. Vse je to en in isti jajc. Kar se tiče svobode, svobodne izbire, pravice govora itd. pa tut ni nič bolje ali drugače. Nekaj časa je sicer kazalo, da pa svoboščine v kapitalzmu laufajo drugače, samo zato, da smo potem odkrili, da so tudi te svoboščine isti jajc kot v komunizmu. Govoriš lahko samo to, kar je dovoljeno, če ne sile povzročijo tvoj propad, včasih si šel pa na Goli otok - spet isti jajc. Kar se tiče svobode govora za običajen folk, je pa danes isti kurac kot je bil v komunizmu - nič ni dovoljeno rečt. Tko da daj mi prosim konkretno pojasni, kaj je danes boljše (razen banan in Levisk), ker kot jz to vidim, da bi bilo v komunizmu isto, če bi nam še naprej posojali velike količine denarja za financiranje države. Edino, kar se je zgodilo po padcu komunizma je bilo to, da se nismo več zadolževali kot Jugoslavija ampak kot Slovenija. Kurc pa tak kapitalzem, ki ni nič boljši ob kominizma.
Ne samo v Leviskah in pralnem prašku, bistvo je še v miljon detailov, na katere si zavedno ali nezavedno pozabila. Primerjati Goli otok in to kar ti danes sledi za svobodo govora pa je vsegliharstvo brez primere. In še to, za vse občudovalce samoupravnega socializma, tudi v socializmu smo poznali revščino.
anon-79735 sporočil: 16.531
[#2636280] 16.01.17 14:04 · odgovor na: (#2636269)
Odgovori   +    0
[republican]
Saj tudi jaz ne kritiziram nobenega politika, ali vlade. Politiki se pač prilagajajo volilcem.
No, pa si le dojel.
Ko bodo volivci zahtevali od vlade čim hitrejšo rast svoje dividende, bo vlada prisiljena skrbeti za zmanjšanje vseh odvečnih stroškov države, ki gospodarstvu nižajo dobiček, državljanom pa dividende.
To bo učinek makroekonomske delniške zanke.
anon-322667 sporočil: 43
[#2636287] 16.01.17 14:40 · odgovor na: (#2636272)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: anon-322667 16.01.2017 14:49
Ok, če pustimo ob strani trende in napovedi in dejstvo, da se je komunizem na koncu sesul sam vase, pa JE PREPROSTO DEJSTVO, da smo ljudje v komunizmu živeli v povprečju bolje
Nikakor ni res. Objektivni kazalniki kažejo, da si lahko danes v povprečju privoščimo bistveno več kot pred osamosvojitvijo. Glej npr.

siol.net/novice/gosp...nes-414449
- ni namreč bilo revščine in to je preprosto dejstvo.
Imaš pa zanimivo definicijo revščine. Po moje pa smo bili v tistih časi bolj kot ne vsi prebivalci revni.
Vsi smo lahko plačevali položnice,
Kdo ste to "mi"? Vsi prebivalci v SLO gotovo ne (v YU še manj). Mimogrede, si osebno poznala vse prebivalce SLO?
imeli dovolj hrane, nismo bili lačni (to je sicer bilo nekaj časa po vojni).
Tudi to ni res. Poznal sem lačne ljudi celo sredi 70. let (časi najvišjega standarda), konec 70. in v 80. pa je bilo še bistveno slabše.
potem se je pa še kapitalizem sesul sam vase,
Kje, kdaj?

Govoriš lahko samo to, kar je dovoljeno, če ne sile povzročijo tvoj propad, včasih si šel pa na Goli otok - spet isti jajc.
Pa ti veš, da so na Golem otoku grozovito mučili in pobijali ljudi?

V nečem pa se vseeno strinjava: neke lepe prihodnosti za našo državo tudi jaz ne vidim. Vsaj dokler bodo njeni inteligentni prebivalci razmišljali na način kot je označeno zgoraj, prav gotovo ne.
bambino sporočil: 1.028
[#2636292] 16.01.17 14:56 · odgovor na: Vinci (#2636253)
Odgovori   +    0
Takim arbitrarno določenim cenim se v nobeni državi najbrž ne moreš izogniti. Vedno se lahko pogovarjamo o tem kako zmogljiv naj bo center za odpadke, čistilna naprava, kako kakovostno vodovodno omrežje in do kam se bo gradilo, daljinsko ogrevanje. Zakaj ta tehnologija in zakaj ne ona. Zato pa imamo politični in lokalno politični sistem (občinske svete, ....). Vsepovsod si lahko te organe nekdo uzurpira in odloča v svoj prid.
bambino sporočil: 1.028
[#2636294] 16.01.17 15:04 · odgovor na: (#2636288)
Odgovori   +    0
Očitno ima težave z zaznavanjem realnosti. To se zagotovo pozna na vseh področjih življenja.
Vinci sporočil: 5.933
[#2636295] 16.01.17 15:08 · odgovor na: pobalin (#2636266)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: Vinci 16.01.2017 15:09
[pobalin]
Daj no, elektro distribucija ni javna uprava.
Elektro distribucija je praktično javna uprava. Skoraj 100 % regulirana in monopolna dejavnost in imaš prav, da je čisto vseeno, če je v zasebni lasti ali v lasti države, dokler je skoraj 100 % regulirana. Edina tržna postavka na računu je za električno energijo in v strukturi je to 30 % računa.
Vinci sporočil: 5.933
[#2636298] 16.01.17 15:21 · odgovor na: bambino (#2636292)
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: Vinci 16.01.2017 15:30
Se strinjam. Mene recimo jezijo samo razne strategije in zaveze, koliko bomo investirali sem in tja, razen floskul o vplivu teh strategij in zavez, pa nikoli noben ne pove, kaj to pomeni za gospodinjstva ali pa ljudi.

Recimo, omrežnina pri električni energiji je bila leta 2010 za VT 0,03495 €/kWh, lani je bila 0,04164 €/kWh, letos pa je 0,04213 €/kWh, drugo leto bo 0,04264 €/kWh. Investira se v prenosni in distribucijski sistem in omrežnina gre gor. Dejansko si lahko izmislijo karkoli in to potem zaračunajo.
philips sporočil: 6.715
[#2636300] 16.01.17 15:31 · odgovor na: (#2636299)
Odgovori   +    0
[kajulci]
Jaz zdaj živim bolje, in če bi imeli komunizem, bi zagotovo živela slabše kot živim zdaj. Ni familije pri koritu pa to. Samo ugotavljam, da je kapitalizem isti kurac ko komunizem, samo navidezno je kao malo bolje. Tale kriza je pa itak razgalila svinarije po celem svetu, ki niso nič manjše, kvečjem večje kot pri nas. In nisem jaz nič razočarana in depresivna in ne morem preživet itd. Nič od tega. Naš poveprečni standard je res večji, ampak povprečje dvigujejo premožni. To samo povemi, da jih mnogo živi bolje, ampak mnogo jih pa živi slabše. In jaz pri ugotavljanju boljšega življenja vedno gledam standard tistih na dnu, ne pa standard tistih zgoraj. Ker tistim zgoraj je vedno fajn, fajn jim je če imajo malo več in fajn jim je, če imajo malo manj, ker še vedno imajo dovolj. Pri tistih na dnu je pa hudičevo pomembno, ali imajo dovolj za preživetje ali pa imajo premalo. Tako da mene povprečni standard v tem kontekstu ne zanima, ker ne ugotavlja pravega stanja - pač moj pogled. Kot rečeno, meni je sedaj bolje, tako da bog ne daj, da bi imeli skoz komunizem, ampak mimo dejstev pa tudi ne morem. Za mnogo folka je danes preživetvena katastrofa.
Saj OECD, pa forum v Davosu ugotavlajta da je neenakost prevelika, da je to bistven probolem sodobnega kapitalizma. Člani Evropskega parlamenta opozarjajo vlade, da bo potrebno razmisliti o bodočem socialnem modelu, morda uvesti UTD:

A draft report, tabled by a socialist MEP Mady Delvaux-Stehres, warns preparations must be made for what it describes as the “technological revolution” currently taking place, including provisions for the “possible effects on the labour market of robotics”.

The report, which passed by 17 votes to two and will be put in front of the entire European Parliament in February, urges member states to consider a general basic income in preparation for robots taking over people's jobs.



www.independent.co.u...27661.html
FIN-454644 sporočil: 11.106
[#2636301] 16.01.17 15:37 · odgovor na: anon-204390 (#2636276)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: FIN-454644 16.01.2017 15:46
Takrat smo bili vsi revni razen tovarisije. Ce si hotel jesti marmelado, si sel v gozd nabirat borovnice, ce malinovec, si moral nabirat maline. Doma se je kuhalo. Matjaz Kocbek je v Jani pred leti tarnal, kako hudo mu je bilo, ker je moral jesti marmelado, ki so mu jo poslali sorodniki s podezelja. On bi pa jedel salamo in prsut, ker je bil tega navajen, dokler ata ni padel v nemilost. Doma smo sivali in strikali. Kikle in hlace smo ""ven spuscali"" in jih nosili deset let. Pa doma smo se po soli preoblekli v stare cunje. Pa pes smo hodili. Bicikl je bil nadstandard. Pa sekreti so bili na strbunk. Morje? Pravica? Malo morgen. Ko so prisli ficki, si cakal si cakal, boljsi avto je kostal trikrat toliko kot v Nemciji. Placal si avto, za enega se davek in za enega se carino. Zakaj? Ker je bil ""luksuz""obdavcen.
FIN-454644 sporočil: 11.106
[#2636307] 16.01.17 15:57 · odgovor na: (#2636305)
Odgovori   +    0
Avtor seveda opozarja na POLOZNICE!! En revez nic ne prispara, ce porabi manj vode in elektrike, ker poloznica tega ne omogoca!!Pa RTV prispevek pa prostovoljno zavarovanje,in po novem se PRETECI davek na nepremicnine.
FIN-454644 sporočil: 11.106
[#2636310] 16.01.17 16:03 · odgovor na: (#2636308)
Odgovori   +    2
Pac nisva iz istega vica. Danes se iz revscine dela mit. Ubogim otrokom je treba vse prinesti k riti, MORAJO na morje, da ne bi bili prikrajsani, morajo imeti vse, kar imajo drugi. AMPAK: tisti, ki smo v mladosti morali kaj doprinesti za to, da bi kaj imeli, smo bili motivirani. Delati, uciti se, sparati, in NE ZGANJATI HISTERIJE IN FOVSARIJE.
bambino sporočil: 1.028
[#2636313] 16.01.17 16:14 · odgovor na: Vinci (#2636298)
Odgovori   +    0
Strategije in zaveze tudi mene jezijo. Kako izračunavajo omrežnine si ne predstavljam in potrebe po naložbah in vzrževanju prav tako ne. Vsekakor bi bilo prav, da tranzita, podobno kot pri avtocestah ne bi plačevali lokalci, ampak tisti ki ga uporabljajo.

Strani: 1 2 3 4 5 6