Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-317581 sporočil: 124
Zanimivo je brati tako članek, kot komentarje. V bistvu gre za to, da podjetja zaposljujejo preko s.p., namesto preko pogodbe o zaposlitvi. ZDR-1 jasno opredeljuje elemente delovnega razmerja in vso problematiko tako rekoč zajame v 4., 13., 22. in 54. členu tega zakona.
Izkoriščanja, ki jih je zaznal FURS so prav te narave, ko podjetja, za nižjo ceno zaposlijo osebo preko preko pogodb civilnega prava (denimo s.p.), namesto preko pogodbe o delavnem razmerju. Posledica tega so naslednje:
- varstvo tako zaposlenega delavca (denimo bolezen) se bistveno zmanjša glede na pogodbo o zaposlitvi (POZ),
- država pobere manj davkov,
- zato jih tisti, ki spoštujejo zakonodajo, plačamo več

Krivec so torej taka podjetja in FURS, pa tudi mediji (o tem kasneje). Zakon je tudi glede sankcij v tej vezi jasen. V kolikor inšpektor ugotovi tako kršitev, je podjetje dolžno delavca zaposliti za nedoločen čas, plačati prispevke in davke za nazaj ter predpisano kazen.

Zakaj FURS in ministrstvo za delo tega ne kontrolirajo tako, kot bi v urejeni državi to lahko pričakovali?

Zato, ker so največji kršitelji prav podjetja in zavodi (denimo eklatantni primer je RTV) v državni lasti!

Skratka. S pavšalno obdavčitvijo ni čisto nič narobe. Narediti je pač potrebno red. Za to je potrebno ugrizniti v kislo jabolko. Torej je potrebno ta red narediti najprej v javnih zavodih in drugih podjetjih, kjer ima država vsaj kontrolni delež. Sedaj se dogaja, da s.p.jevci sami anonimno prijavijo podjetje. Inšpektorji, pa na pritisk groženj, da bo podjetje javno objavilo ostale kršitelje (največkrat omenijo prav RTV in podobne) po navodilih njihovih nadrejenih, zamižijo na obe očesi.

Zakaj si FURS in ministrstvo ne upajo ugrizniti v to jabolko?

Zato, ker bi to pomenilo višje stroške dela za take javne zavode in podjetja. To v veliki večini primerov pomeni, da bi imela država tudi večje stroške. Povečanje teh stroškov bi pomenilo povečanje proračuna per se. Mediji bi vlado raztrgali.

Torej, dokler bo interes medijev le ta, da nabijajo, ne pa ta, da objektivno ocenijo stanje, pri tej problematiki ne bodo ravno pomagali.

Gre za dobrih 30.000 s.p. Po oceni FURS je problematičnih do največ 10.000. Gre torej za obremenitev, do največ 20 mio EUR letno. Delež državnih podjetij je kvečjemu 60%.
Vlada se tudi boji, da pomemben delež teh ljudi podjetja ne bi zaaposlili po pogodbi o zaposlitvi. To bi pomenilo nekaj tisoč novih brezposelnih. Iz istega razloga država tudi ne uvede uporabnega sistema stalnih izboljšav tam kjer je prisotna. Prav tako ne optimizacije procesov in s tem znižanja birokracije. Dolgoročno to pomeni manj zaposlenih v javni upravi in posledično več brezposelnih.

Za državo je ravno tako kot brezposelnost pomembna tudi zaposlenost . V resnici je ta še bolj pomembna. Zaposleni državljani pomenijo manj socialnih transferjev in polnjenje državnega proračuna neposreno preko prispevkov in davkov iz plače, kakor tudi iz naslova večje potrošnje. O stopnji in višini zaposlenosti pa zelo redko beremo. Še posebej o tisti v realnem gospodarstvu.

Dolgoročno pa je v resnici edina pot ravno ta, da se vse skupaj postavi na zdrave temelje.