Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Pozor, fiksna obrestna mera ni nujno fiksna

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-398834 sporočil: 33
[Glavni forum] Tema: Pozor, fiksna obrestna mera ni nujno fiksna
[#2610616] 02.08.16 11:19 · odgovor na: anon-32466 (#2610610)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: anon-398834 02.08.2016 11:25
[spock83]
Moraš biti nor, da vzameš varijabilno obrestno mero za 30 let. Če gledaš statistiko so vedno padci in rast. Tkoj ko bo gospodarstvo okrevalo bodo šle obresti gor. Ja sem bil primoran vzeti kredit za stanovanje. Izrecno sem povedal, da me ne bodo nategnili s spreminjanem fiksnih obrestnih mer. Drugače je praksa spreminjanja obrestnih mer, če si nekomitent banke. Ponavadi ti to ne povedo.
Nor si če vzameš fiksno obrestno mero na 30 let - vem da je težko razumeti, ampak tako je. Sicer pa ne vem, če taka ponudba sploh ne obstaja, če pa že, pa zagotovo z omenjeno klavzulo - zagotovo je nekje zapakirana v pogodbi, velikokrat takih stvari niti svetovalci, ki prodajajo kredite, ne vejo. Banka ne bo sprejela celotnega tveganja na 30 let - to je nerealno pričakovati.

Seveda so padci in rasti, vendar se pod črto še ni zgodilo, da bi pri kreditu s fiksno obrestno mero plačali manj obresti - govorim o obrestih čez celotno dobo kredita. Res je, da vnaprej veš, kakšna bo anuiteta (čeprav, kot je navedeno v članku tudi ni nujno), vendar ta varnost stane in to preveč. Če pa najemaš kredit po pameti, pa tudi nihanja naj ne bi delala težav. Razlike v anuitetah so enostavno prevelike, da bi se izplačalo najeti kredit s fiksno OM in tako je bilo in tudi bo.

Če bi vedel, kakšen je način razmišljanja bank, bi razumel o čem pišem. A misliš, da banke trenutno ponujajo nekoliko nižje fiksne obrestne mere, zato ker želijo dobro strankam? Ne, ponujajo jih iz dveh razlogov:
- ker vse analize kažejo, da bodo obrestne mere še dolgo nizke, to tudi kaže, da se bodo variabline OM v prihodnosti še zniževale. S fiksno OM banke tudi zaščitijo svoj obrestni prihodek.
- ker jim delajo težave negativni Euriborji in s fiksno OM se temu izognejo

Že čista logika pove, da kredit s fiksno OM dolgoročno nikakor ne more biti ugodnejši od kredita z variablino OM. Banka nima na voljo virov financiranja za npr. 30 let po tako nizki ceni, kot je trenutna in zato je nemogoče pričakovati, da bo celotno obrestno tveganje prevzela banka. In če bi kdaj do tega prišlo, da bi variabilna OM bila višja od fiksne, bi to bil narobe svet - to pomeni, da bi sigurnost bila cenejša od tveganja, to pa je v nasprotju z eknonomsko logiko.

Sicer pa še za lep čas ne kaže na kakšno rast v EU. Fiksne obrestne mere so vedno predvidene tako, da so banke na varni strani, saj v tem primeru banke "kao" sprejmejo obrestno tveganje. Pri variablini pa je obratno - in zato tudi bolj ugodno. Trenutno pa je pač strah velik zaradi CHF izkušenj in ljudje veselo najemajo kredite s fiksno OM. Dolgoročnih kreditov pa nekomitnti ne morejo najemat - banka vedno zahteva prenos poslovanja. To je bilo včasih...

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2610616

Strani: 1

bigl sporočil: 18.363
Poglej kaj se je zgodilo s švicarskim frankom čez noč. Bankam se sanjalo ni, da bi to bilo možno. Zato na bančna predvidevanja ne dajem nič več od nič. Lep dan.
anon-32466 sporočil: 2
čas vnosa: 03.08.16 09:27
1. Tukaj je noro vse kar vzameš nad 20let. Ali je to fiksna ali pa varijabilna obrestna mera. Ne more biti klavzula kar nekje zapakirana. Lepo vse piše. Samo natančno moraš prebrati. Če si pa nepismen pa si vzameš tolmača.
2. Fiksna je trenutno ugodna. Varijabilna je seveda super ampak za max 15let. Po taki gospodarski lukni vedno sledi rast. Kredit ni nikoli pameten. Samo če ti ne preostane druge možnosti si primoran vzeti stanovanje na kredit. Jaz sem imel srečo da so nam nekaj starši dali polovico pa je kredit. Pravkar vzel na fiksno oprestno mero. Sem stokrat prebral pogodbo in v pogodbi piše, da se mi lahko zviša obrestna mera do enega odstotka samo v primeru, če nisem več komitent banke. To me precej ceneje pride, kot da bi šel v najem. Ne vem zakaj bi nekoga financiral, če lahko imam kasneje svoje.
3. Vemo kako je z analizami in špekulacijami. Z banko se da vse zmenit. Kolega je imel obrestno mero 4%. Nedolgo nazaj je dal prošnjo, če mu jo lahko znižajo. So mu jo odobrili in spremenili na 2,5%.
4. To kar praviš je res. Amapak kaj dolgoročno pomeni? 10 let ali 30let? Pri fiksnem vsaj vem kakšen je znesek, Trenutno je tak, da ga lahko komot odplačujem. Banka čisto nič ne tvega. Ima hipoteko nad staovanjem, plus sem še zavarovan, če se mi kaj zgodi dobi banka poplačano. Zaradi tega sem tudi precej dobro fiksno obrestno.

Strani: 1