Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

0329Softb sporočil: 3.757
[Glavni forum] Tema: Vselej isti fičo
[#2593076] 21.04.16 12:07 · odgovor na: bc123a (#2592974)
Odgovori   +    8
Dejstvo je, da je v sloveniji upokojitvena starost v mednarodni primerjavi nizka. Zato je povsem neizbezno, da se jo dvigne.
Sam se s tem sploh ne strinjam. Mislim, da je mnogo prenizka dejansko dosežena pokojninska doba ob upokojitvi. Zgolj cca 25% trenutnih upokojencev (nimam linka do potrditve tega podatka, ujel sem ga nekje po TVju) je ob svoji upokojitvi doseglo "polno" delovno dobo, ob upoštevanju, da so se nekateri, še danes živi upokojenci, na "polno" upokojevali zgolj s 30 leti pokojninske dobe.

Seveda je za nekoga, ki na trg delovne sile vstopi pri 30tih letih vseeno, ali je upokojitvena starost določena pri 67 ali 70tih letih.

Skratka. Če bi se vprašalo mene, se o starosti sploh ne bi kaj dosti pogovarjali. Bistvena bi bila pokojninska doba. Kdor se želi "šolati" do 35tega leta, naj se "šola" ampak davek zato, ker je prespal najlepša leta svojega življenja, bo plačal v starosti.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2593076

Strani: 1

anon-207617 sporočil: 6.899
[Glavni forum] Tema: Vselej isti fičo
[#2593080] 21.04.16 12:32 · odgovor na: 0329Softb (#2593076)
Odgovori   +    12
[0329Softb]
> Dejstvo je, da je v sloveniji upokojitvena starost v mednarodni primerjavi nizka. Zato je povsem neizbezno, da se jo dvigne.

Sam se s tem sploh ne strinjam. Mislim, da je mnogo prenizka dejansko dosežena pokojninska doba ob upokojitvi. Zgolj cca 25% trenutnih upokojencev (nimam linka do potrditve tega podatka, ujel sem ga nekje po TVju) je ob svoji upokojitvi doseglo "polno" delovno dobo, ob upoštevanju, da so se nekateri, še danes živi upokojenci, na "polno" upokojevali zgolj s 30 leti pokojninske dobe.

Seveda je za nekoga, ki na trg delovne sile vstopi pri 30tih letih vseeno, ali je upokojitvena starost določena pri 67 ali 70tih letih.

Skratka. Če bi se vprašalo mene, se o starosti sploh ne bi kaj dosti pogovarjali. Bistvena bi bila pokojninska doba. Kdor se želi "šolati" do 35tega leta, naj se "šola" ampak davek zato, ker je prespal najlepša leta svojega življenja, bo plačal v starosti.
Trenutno imamo resen problem s pomanjkanjem smiselnih sluzb - zato ima podaljsevanje dela penzionistov zelo vprasljiv efekt na splosno druzbeno blaginjo. V tem trenutku ti nic ne pomaga, ce 100.000 penzicev vrnes v delovno populacijo, ali pa ce jim penzijo zmanjsas na 200 eur. To BDP-ja ne bo dvignilo, prej ga bo znizalo. Tisti med njimi, ki bodo nekako nasli delo, bodo zgolj bolj obremenili firmo, ki bo manj konkurencna, ali pa zpravili na zavod nekoga drugega. Izravnan javni proracun za ceno hude recesije... poglej rezultate v Grciji. Pomisli kam bodo sle nase obresti na dolg, ce smo tok prbiti, da sami sebe posljemo v recesijo.

Nikakor nisem zagovornik teorije, da je bazen delovnih mest fiksen... ampak to mi nic ne pomaga, ce so trenutno dejstva taka, da se ta bazen celo krci :-)

Smisel drzave je, da premosca taka obdobja, ne pa da pusti, da pes zre psa. To lahko traja tudi celo generacijo. 20, 30 let. Ko bo to obdobje mimo, bomo videli, kaj bo. Tempo bodo narekovali Americani globalno in Svabi lokalno. Utegnemo imeti placljive magistrske programe za manikuro in sprehajanje psov. In te profile bo potrebovalo cisto resno gospodarstvo :-)

Nima smisla, da slovencki sebi odsekamo kurac, medtem ko se svetovne velesile iscejo.
bc123a sporočil: 48.253
[Glavni forum] Tema: Vselej isti fičo
[#2593144] 21.04.16 16:23 · odgovor na: 0329Softb (#2593076)
Odgovori   +    0
[0329Softb]
Sam se s tem sploh ne strinjam. Mislim, da je mnogo prenizka dejansko dosežena pokojninska doba ob upokojitvi. Zgolj cca 25% trenutnih upokojencev (nimam linka do potrditve tega podatka, ujel sem ga nekje po TVju) je ob svoji upokojitvi doseglo "polno" delovno dobo, ob upoštevanju, da so se nekateri, še danes živi upokojenci, na "polno" upokojevali zgolj s 30 leti pokojninske dobe.
Drzi, kot tudi sam ugotavljas, je problem dejanska delovna doba (ze matematicno gledano ne mores delati 30 let, potem pa pricakovati 30 let penzije).

Je pa tudi res, kot tudi ti ugotavljas, da je v sloveniji to v glavnem korelirano: premladi upokojenci ponavadi nimajo tudi dovolj delovne dobe (glede na pricakovano zivljensko dobo). Razen izjem, mislim da je bil problem z nekimi siviljami kaksno leto nazaj, ki so dejansko sle delat zelo mlade, naklepale 40 let delovne dobe, v penzijo pa ne bi mogle iti, ker so se premlade. Ampak kolikor jaz vem, je to bolj izjema kot pravilo.

Strani: 1