Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-207617 sporočil: 6.899
[pobalin]
> [NemirniTujec]
> Zasluzek trgovskih verig je nekje med enim in tremi odstotki. Seveda je optimalno, da se banane kupi denimo za 25 proda pa za 100, ampak od tukaj pa do zasluzka je se dolga dolga pot.

Tule,
www.suedwind-institu...ade_01.pdf
je na strani 16 opisana in narisana razdelitev 1 GBP maloprodajne cene banan leta 2003 v V.B.:
- plantation workers 1,5p
- plantation owner 10p
- international trading company 31p (including 5p EU tariff
- ripener/distributor 17p
- retailer 40p.
Retailerjev delez se mi zdi precej nizek, distributorjev pa visok. Morda mu distributor pobira riziko odpada na nacin, da retailer vsak dan sproti naroci kok bi imel. Potem ima smisel.

Pa nic ne povejo, kam spada tajnica, kamionar, varnostnik, vzdrzevalec tehnike, in premnogi ostali profili, ki jih zaposluje plantation owner... ker ne verjamem da ga vsi stroski dela na plantazi stanejo 1,5p, medtem ko njemu ostane 10p.

Skratka te raziskovalce na suedwind institutu bi jaz vzel z rezervo, dokler niso probali imet svoje proizvodne firme.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2593069

Strani: 1

pobalin sporočil: 14.456
[NemirniTujec]
Retailerjev delez se mi zdi precej nizek, distributorjev pa visok. Morda mu distributor pobira riziko odpada na nacin, da retailer vsak dan sproti naroci kok bi imel. Potem ima smisel.
Pa nic ne povejo, kam spada tajnica, kamionar, varnostnik, vzdrzevalec tehnike, in premnogi ostali profili, ki jih zaposluje plantation owner... ker ne verjamem da ga vsi stroski dela na plantazi stanejo 1,5p, medtem ko njemu ostane 10p.
Strinjam se, da zadeve sploh niso prikazane dovolj natančno. Kakor jaz razumem, 1,5 penija dobijo NKV plantažni delavci (obiralci ipd.), 10 penijev pa lastniku krije druge stroške, ki si jih naštel. Čisto možno je, da razumem tako, kot je bil namen poročila, ne pa tako, kot stvari stojijo v resnici. :-)
Skratka te raziskovalce na suedwind institutu bi jaz vzel z rezervo, dokler niso probali imet svoje proizvodne firme.
Vse je treba vzeti z rezervo. Jaz sem iztrgal nekaj citatov iz daljšega poročila, v katerem uporabljajo/citirajo kup podatkov iz drugih poročil, ne da bi se poglobili v metodologijo, natančnost in primerljivost podatkov. V danem primeru SWI navaja podatke neke britanske ustanove. Glavni keč pa je, da ne moreš polemizirati s poročilom, ki ga nisi niti prebral.

Strani: 1