Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Ali je univerzalni temeljni dohodek neizogiben?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-317028 sporočil: 30.415
[Glavni forum] Tema: Ali je univerzalni temeljni dohodek neizogiben?
[#2571478] 30.12.15 14:07 · odgovor na: bc123a (#2571461)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: anon-317028 30.12.2015 14:10
[bc123a]
> [FIN-311684]
> > [crt]
> > > [FIN-311684]
> > > Še enkrat, če smo že »solidarni« pri zdravstvu, zakaj ne bi bili tudi pri pokojninah? Z drugimi besedami, če smo solidarni in enaki v bolnišnici in pri bolezni, bodimo tudi pri pokojninah. Torej, vsem upokojencem enake pokojnine v višini 600 (500?) evrov.
> >
> > kar se mene tice, ok, ce a) se strinjas, da to pomeni tudi enaka vplacila v zpiz in b) znas urediti "prehodno odobje", tj. populacijo, ki je do danes ze placevala v zpiz sorazmerno placi, jutri pa bo prejemala tvojo za vse enako pokojnino.
> >
> > ce tega drugega ne znas lepo resiti, potem tvoj predlog stopnjuje in razsirja maso sedanjih primerov, ko imajo ljudje zelo dobro placo, njihova pokojnina pa je s predpisi navzgor omejena (vidis, tudi pojem "socialna kapica" je nasel posebno lokalno razlicico :) in ima zato njihovo placevanje neprimerno slabsi izplen od povprecja.
> >
> > ja, seveda je prav tako res, da manjsina financira vecino javnih zdravstvenih storitev in da manjsina placa vecino dohodnine (hvala, manjsina). ampak pac... odloci se, kaj je tvoj cilj. stopnjevanje ali manjsanje prisilne solidarnosti?
>
>...V bistvu, kot podjetnik nisem za enake pokojnine, sem pa proti dvolični solidarnosti velikokrat skriti v storitvah javnega sektorja, posebej v zdravstvu. Zakaj so že zdravniki proti enakim pokojninam, menda niso Kanadčani in Avstralci znoreli, ker vsem izplačujejo enake pokojnine? Prisilne solidarnosti bi moralo biti manj in prispevki za javne službe bi morali biti veliko manjši.

Glede na tvoje izvajanje pa problema, ki ti ga je predstavil crt, ne znas resiti, a ne?
Zakaj v zdravstveno blagajno vplačujemo v skladu s svojimi plačami, torej tisti z nižjimi plačami manj in tisti z višjimi plačami več, da bi iz »zdravstvene storitvene blagajne« dobili vsi enako, oz. po avstralsko in kanadsko vsi dobimo enake »penzijone«? Po istem ključu vplačujemo tudi v pokojninsko blagajno iz katere tisti, ki plačajo več tudi dobijo več, tisti, ki plačajo manj dobijo manj? Zakaj tisti, ki v zdravstveno blagajno plačuje več nima višjega »penzijona« oz. ni deležen boljših zdravstvenih storitev, podobno kot tisti, ki v pokojninsko blagajno vplačujejo več in imajo višje pokojnine?