Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-231042 sporočil: 159
Ja, gospodarjenje s financami je tako kot je zato, ker se doma ni smelo govoriti o finančnem stanju, vajeni niso bili varčevati, verjeli so, da se posojila dajo vrniti lažje kot varčevati in kupiti.
Ko sem v revijo pisala, da bi lahko vsakdo varčeval, pa naj bi to začel z nizkim znezkom, so bile različne reakcije - eni so trdil, da nimam prav, saj se varčevati ne splača, drugi so mi pritrjevali.
Izračuni, prikazani v člankih, so danes pogostejši, a kljub temu ljudje še vedno radi hazardirajo in prisegajo na ugodne pogoje, enako kot so bili pogoji za stanovanjska posojila stanovanjskega sklada. V začetku tega stoletja, ko so bili še tolarji, je bil prvi obrok za posojilo nekaj nad 17000 SIT, stoosemdeseti cca 62000 SIT. Za tovrstno posojilo so bile obresti 1,95% + TOM. Zato ga je bilo potrebno 90 mesecev plačevati za poplačilo stroškov in obresti, v drugi polovici se je začela odplačevati glavnica. Da lahko posameznik oceni svojo posojilno sposobnost mora v celoti pregledati podatke, saj nizka fiksna obrestna mera ni garancija nizkih obrokov. Malokdo se zave, da že 1/16% pomeni veliko denarja. Da o tečajnih razlikah posebej ne govorim. Tako so se krediti odobreni v DEM v protivrednosti USA zelo povečali. Morda se to laže razume s primeri, ko se vrednost USA poviša, cena sodčka nafte ostane nespremenjena, cena pogonskih goriv pa se zviša. A kdo bi razmišljal o tem, bo že nekako, danes ni vredno razmišljati kako bo v prihodnje.
Z minimalno plačo ni mogoče toliko varčevati kot bi to lahko zmogli tisti, ki imajo desetkrat več. A sigurno je mogoče vsakomur varčevati vsaj po 20 € mesečno, več kot leto dni, da si privarčuje za nov pralni stroj, štedilnik ali hladilnik, ko ga bo rabil. Po drugi strani se je bolje odpovedati lastnemu avtu, saj se z denarjem, ki ga rabimo za plačilo tehničnega pregleda, zavarovanja in registracije, vinjete lahko prevozimo z javnimi prevozi, pa še servisa in goriva ne bo treba plačevati. Škoda le, da so javne prevoze marsikje ukinili, ali imajo neugodne vozne rede, da jih ni mogoče uporabljati. Blagor tistim, ki živijo v krajih, kjer imajo razvejano ponudbo taksijev po ugodnih cenah, ki so lahko konkurenčne tudi javnim mestnim avtobusom.
Ko bodo ljudje spoznali, da je treba finance spremljati in usklajevati njihovo porabo s prilivi, takrat bo mnogo lažje. Zato naj bi spremljali vsakomesečno porabo elektrike, vode, toplote ...
Da, finančna pismenost se mora kot kužna bolezen razširiti povsod. Saj, ko bodo posamezniki oboleli z njo in jo bodo prenašali naprej, bo narastla finančna kultura in disciplina.