Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-333107 sporočil: 8.271
[alek14]
Nekaj si moramo razjasniti. Namreč vrstni red tveganj. Ko je neko podjetje podkapitalizirano (banke praviloma ne poznajo formalnega stečaja, vendar gre za isto zadevo), se radira najprej delničarje, nato podrejence, nato pa moramo v žep še davkoplačevalci (vmes bi morali biti še depoziti nad 100k in morda še kdo, ki je tudi indirektno lastnik banke).

[Tu želim pustiti ob strani smiselnost dokapitalizacije - pa da bodo potem banke kreditirale gospodarstvo, ki nima kam investirati...]

Želim se osredotočiti na vprašanje kdaj lahko podrejenci pričakujejo denar nazaj. Zelo enostavno. Vrstni red popračil je določen v mojem prvem odstavku, le da gre v obratni smeri. Ko dobimo davkoplačevalci svoj vložek nazaj (lahko v obliki delnic bank), potem pridejo na vrsto podrjejenci in tako dalje. Saj je to razumljivo in logično, tako, da mi ne bo treba risati še skice ali kaj podobnega? :)
Odlično!

Vrstni red tveganj je sedaj jasen. :)

Zdaj me nekoliko daje samo še matematika.

Če smo v NKBM davkoplačevalci, oziroma njihovi voljeni pooblaščenci vložili 870 miljonov, banko pa prodamo za 200 ( z besedo: dvesto ) miljonov, kdo in koliko bo vse zradiran? :))