Izbrani forum: Nepremičnine

Izbrana tema: Ureditev meje

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

bc123a sporočil: 48.253
[Nepremičnine] Tema: Ureditev meje
[#2458229] 22.09.14 17:49 · odgovor na: poledica (#2458146)
Odgovori   +    1
[poledica]
Pozdravljeni,
imam vprašanje katero se nanaša na ureditev meje s sosedo.

V aprilu leta 2014 sem kupila kmetijsko zemljišče na katerem stoji tudi hiša. Zemljišče sem takoj vpisala v zemljiško knjigo in naročila ureditev mej pri geodetskem podjetju. Po končanem količenju mej, ki so ga geodeti opravili, ena od lastnic sosednje parcele meje ni hotela podpisati, češ da gre meja njene parcele približno 12 m višje v mojo parcelo. Dokaz za to naj bi bilo ustno izročilo njene mame.
To, ali ona hoce podpisati ali noce podpisati je irelevantno (ljudje dostikrat mislijo, da s tem da nocejo podpisati geodetu, naredijo nevemkaj - ni res). Ustno izrocilo njene mame nima tu veze.

Je pa res, da ce se niti na sestanku ne bo hotela strinjati z mejo, te bo geodet sam napotil na tozbo, urejanje mejnikov pa bo takrat cakalo. Ko bo sodisce razsodilo o tem, koliko velja ustno izrocilo njene mame (okoliscin ne poznam, ampak ce ni drugih dokazov ali dokumentov, ne kaj dosti), bo geodet na podlagi pravnomocne sodbe mejnike postavil.

Stvari, ki tule lahko zadevo zakomplicirajo so:

- ustno izrocilo ni samo ustno izrocilo, ampak gre za kaksno (v ZK vpisano) sluznost, ali kaksno podobno omejitev prostega razpolaganja s parcelo
- soseda je dovolj trmasta da se bo pravdala se po visjem in vrhovnem sodiscu (to lahko zavlece sodbo, ki naceloma traja kaksni dve leti se za kaksni dve ali tri leta)

Tako da, razen ce mislis sosedi prepustiti/podariti tistih 12 metrov zemlje, bo pac treba v tozbo.