Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Če res obstaja druga Grčija, je to Italija

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

najobj sporočil: 31.871
Zadnja sprememba: najobj 09.07.2014 15:26
[TadejK]
> [najobj]
> ... OK, ampak tole "Če povzamemo, je Italija ena od treh evrskih držav, kjer je BDP na prebivalca precej manjši kot pred desetimi leti, zelo velik del prebivalstva pa tudi trpi hudo revščino. A v Grčiji in na Cipru je to posledica prostega pada gospodarstva v zadnjih letih," iz Tadejevega članka meni pač ne gre preveč skupaj s tem "Najbogatejša gospodinjstva so v Luksemburgu, Cipru in na Malti. Slovenija, Grčija in Slovaška na zadnjih treh mestih. Nemška gospodinjstva sedma »najrevnejša«" iz sosednjega www.finance.si/88057...mo%C4%8Dju članka ...
K papirnati bogatosti ciprskih gospodinjstev precej prispevajo nerealno visoka (in zastarela) papirnata vrednotenja tamkajšnjih nepremičnin. Podobno k papirnati revnosti nemških gospodinjstev precej prispeva trezno vrednotenje tamkajšnjih nepremičnin (in velik delež najemnikov, ki posledično v premoženju nimajo nepremičnine in so potem papirnato precej bolj "revni").

Poleg tega so v izračunu, izdelanem v letih 2010 in 2011, upoštevana vrednotenja nepremičnin v letih 2009 in 2010, morda celo še v letu 2008 (npr. za Slovenijo GURS še zdaj ni objavil podatkov za leto 2013).

Poleg tega gre za povprečje, kar ne pove skoraj ničesar o tem, kako živijo najrevnejši, pa bolj malo tudi o tem, koliko jih je (dokler smo v območju pod 20 odstotki, ti pač na povprečje vplivajo kvečjemu toliko kot 20 odstotkov najbogatejših).

Huda materialna prikrajšanost je uraden pojem s kar natančno definicijo in ko je Evropska komisija določala ta delež po članicah EU, je povsod sledila isti definiciji. Pri kateri ne gre za to, kot si malo posmehljivo zapisal, ali posameznik vsak dan je v gostilni. Ampak gre za to, ali njegovo bivališče nima ogrevanja, tople vode in elektrike, pralnega stroja itd. V Grčiji je takih že 19.5%, na Cipru pa 15.0% (kar seveda nič ne pove o tem, kakšen standard živi zgornja petina), in zagotovo je velik del njih tam zato, ker so ostali brez službe in nove ne morejo najti.

Tako da po mojem protislovja tu ni.
... čuj, tukaj forum.finance.si/?m=...060&single je bistvo moje pripombe, da ne bo nesporazuma in da se ne ponavljam ...

P.S.: kosilo doma in v gostilni sem omenil zato, ker gre v svetu dandanašnji velik delež BDP-ja na račun storitvene industrije, ki zaradi drugačnega načina življenja ni povsod enak, pa to niti slučajno ne pomeni, da je kvaliteta življenja ljudi zaradi tega kaj bistveno slabša, kar bi se dalo razbrati iz bistveno nižjega BDP-ja ... evo, in če še malo bolj natančno ilustriram ono zgoraj, jaz imam gostilno in kuham za tebe in ti imaš gostilno in kuhaš za mene in oba delava enako, oba jeva enako, država pa ima visok BDP in sva midva bogata, ker sva državljana bogate države ... khmm, če pa oba doma kuhava vsak za sebe, pa ima država nizek BDP in sva midva revna, ker sva državljana revne države ... ja, in seveda je primer karikiran, ampak običajno s karikaturo lažje poudariš bistvo ...

... evo, toti minus je razlog, zakaj sem do rumenega kartona za takšne forumske strokovnjake uporabljal besedno zvezo dežurni forumski bos.zrc-sazu.si/cgi/...reten&hs=1 ...